Zaloguj
Reklama

Trzeci miesiąc ciąży krok po kroku

Zmęczenie u kobiet w ciąży
Fot. Shutterstock
Zmęczenie u kobiet w ciąży
(0)

Dziecko rozwija się coraz intensywniej w Twoim brzuchu. Wszystkie narządy są już w pełni ukształtowane! 

Reklama

Dziewiąty tydzień

Początek trzeciego semestru to czas, kiedy wszystkie narządy wewnętrzne są już w pełni ukształtowane.

Dziecko mierzy ok. 6 cm i uwaga - umie już obracać się! Dziecko waży zaledwie 8 gramów i potrafi już….wychwytywać dźwięki. Mózg jest już w pełni rozwinięty, więc dziecko w pełni odbiera wszystkie impulsy nerwowe.

Dziesiąty tydzień

Na ciele malca pojawia się tzw. Lanugo czyli mieszek włosowy. Powieki dziecka są zamknięte, ale obserwuje się już zdolność do poruszania kończynami i obracania głową

Jedenasty i dwunasty tydzień

Tak, to już czas żeby dowiedzieć się czy w Twoim brzuchu rośnie chłopiec/dziewczynka! Narządy wewnętrzne są już w pełni wykształcone! Chrząstki w ciele powoli zaczynają przekształcać się w twarde kości. Obserwuje się również intensywne ruchy dziecka. 

Może poruszać rączkami i nóżkami, zgina i prostuje palce dłoni, ziewa, ssie kciuk i połyka płyn owodniowy. Pod koniec miesiąca dziecko waży już 25 gramów.  Uwaga u dziecka w dwunastym tygodniu obserwuje się…. Czkawkę!

Jak zmienia się Twoje ciało

Trzeci miesiąc ciąży to czas, kiedy Twój brzuszek jest ewidentnie zaokrąglony. Jest to też czas, kiedy zazwyczaj ustępują nie przyjemne dolegliwości jak nudności, zgaga, senność czy bóle głowy, które są skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w Twoim organizmie. 

Dolegliwościami, na które skarżą się kobiety w 3 miesiacu ciąży są skurcze łydek, bóle nóg i zaparcia. Skurcze mięśni są wywołane niedoborem magnezu i potasu. Problemy z zaparciami wynikają z zaburzeń w perystaltyce jelit. Aby je przezwyciężyć - pij dużo płynów, unikaj słodyczy i jedz produkty bogate w błonnik.

fot. panthermedia

 

Czas na USG genetyczne

Trzeci miesiąc to dobry czas na USG genetyczne.  Badanie jest nieinwazyjne w związku z czym jest w pełni bezpieczne zarówno dla kobiety jak i dziecka.  Badanie pozwala zidentyfikować takie choroby jak zespół Downa, Edwardsa, Patau.

USG genetyczne wykonywane jest tzw. Drogą przebrzuszną, tzn. podczas badania lekarz mierzy przezierność karkową, czyli zbiorniczek płynu na kark płodu, oraz długość ciemieniowo siedzącą płodu. Dodatkowo oceniana jest obecność lub brak kości nosowej. Badanie jest refundowane.

 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ciąża tydzień po tygodniu ANNETTE NOLDEN
    W oczekiwaniu na ciążę Heidi Murkoff, Sharon Mazel Rebis

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze