Zaloguj
Reklama

Wkładka wewnątrzmaciczna – informacje dla pacjentek. Część 2.

Autorzy: Dr Zofia Polska
Uśmiech
Fot. ojoimages
Uśmiech
(3)

Wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna jest jedną z mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Stanowi często alternatywę dla kobiet, które nie mogą z różnych powodów stosować antykoncepcji hormonalnej. Artykuł zawiera wiele informacji dotyczących tej formy antykoncepcji.

Reklama

Zakładanie wkładki

Wkładkę zakłada lekarz w gabinecie ginekologicznym. W celu uniknięcia ryzyka wypadnięcia wkładki wraz z krwią miesiączkową najlepszy czas na jej założenie to ostatnie dni miesiączki do 12 dnia prawidłowego 28 dniowego cyklu. Wkładkę uwalniającą LNG zakłada się do 7 dnia cyklu. Najczęściej wkładki umieszczone są w specjalnym aplikatorze, co pozwala na zachowanie należytej sterylności podczas jej zakładania. Przed przystąpieniem do zabiegu szyjkę należy oczyścić mechanicznie oraz zdezynfekować. Poprzez kanał szyjki macicy lekarz wprowadza wkładkę do jamy macicy i umieszcza w jej dnie. Nitki wychodzą poprzez szyjkę i znajdują się w pochwie. Następnie nitki przycinane są do odpowiedniej długości. Po założeniu wkładki powinno się wykonać badanie ultrasonograficzne oceniające prawidłowość jej umiejscowienia. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie wymaga znieczulenia ogólnego oraz hospitalizacji. Najlepszy czas do usunięcia wkładki to okres menstruacji. Wówczas kanał szyjki macicy jest nieco rozwarty, co ułatwia swobodne jej usunięcie.

Powikłania w trakcie stosowania wkładki

Pomimo dużej skuteczności antykoncepcyjnej wkładki wewnątrzmacicznej nie zabezpiecza ona przed ciążą w 100%. Podczas jej użytkowania może dojść do wielu powikłań, które przede wszystkim staja się przyczyną zmniejszenia efektu antykoncepcyjnego.

Powikłania:

 • Zmiana położenia wkładki
 • Częściowe lub całkowite wypadnięcie wkładki
 • Ciąża
  • Częstsze poronienia w przypadku ciąży wewnątrzmacicznej
  • Ciąża ektopowa
 • Zakażenia w miednicy mniejszej (PID)
 • Ból i obfitsze, dłuższe krwawienie miesiączkowe
 • „Zgubione nitki”

Przyczyną zmniejszenia działania antykoncepcyjnego najczęściej jest wypadnięciem wkładki w trakcie krwawienia miesiączkowego. Wypadnięcie bardzo często nie zostaje zauważone, co powoduje przekonanie kobiet, że są zabezpieczone i współżyją bez dodatkowego zabezpieczenia, nieświadome zagrożenia. Pod wpływem zwiększonej aktywności skurczowej macicy podczas menstruacji może także dojść do zmiany położenia wkładki. Wpływ na zwiększone ryzyko przemieszczenia lub wypadnięcia wkładki maja najczęściej wiek kobiety, ilość przebytych porodów, kształt macicy, a także nieodpowiednie dobranie rodzaju i kształtu wkładki, czy też zła technika jej założenia. Wypadnięcie wkładki częściej zdarza się u nieródek oraz kobiet przed 30 rokiem życia. Do połowy wszystkich samoistnych wydaleń lub przemieszczeń wkładki dochodzi najczęściej w ciągu pierwszego roku jej stosowania.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

 • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

 • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze