Zaloguj
Reklama

Wkładka wewnątrzmaciczna - informacje dla pacjentek. Część 3.

Autorzy: Dr Zofia Polska
Wkładka wewnątrzmaciczna - informacje dla pacjentek. Część 3.
Fot. ojoimages
(0)

Część 3 artykułu dotyczącego użytkowania wkładki wewnątrzmacicznej dotyczy przeciwwskazań do jej stosowania.

Reklama

Przeciwwskazania do założenia wkładki antykoncepcyjnej można podzielić na dwie grupy. Są to przeciwwskazania bezwzględne, czyli stałe oraz względne, czyli przejściowe. Przeciwwskazania względne często nie dotyczą systemu uwalniającego LNG. Podejmujący decyzję o założeniu wkładki lekarz kieruje się klasyfikacją przeciwwskazań według WHO.

 

Klasyfikacja przeciwwskazań według WHO:

 

Grupa 1 – brak ograniczeń stosowania metody, w niektórych przypadkach nawet wskazana

Grupa 2 – korzyści stosowania przewyższają ryzyko, możliwość stosowania metody

Grupa 3 – bardzo ostrożne stosowanie, ryzyko zazwyczaj przeważa nad korzyściami, polecane zastąpienie innymi metodami antykoncepcji

Grupa 4 – wysokie ryzyko stosowania metody

Jeśli chcesz ściągnąć plik w formacie PDF z tabelą przedstawiającą przeciwwskazania wg WHO z podziałem na grupy 1-4 kliknj TUTAJ

Pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się po tygodniu po założeniu wkładki, a następnie po pierwszej miesiączce. Jest ona konieczna ze względu na to, iż powinno się sprawdzić czy wkładka jest prawidłowo umiejscowiona, czy wyczuwalne są nitki oraz czy nie pojawiły się objawy niepożądane. Ma to szczególne znaczenie dla dalszego zapewnienia prawidłowego działania antykoncepcyjnego.

 

 
 
Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Gienkologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze