Zaloguj
Reklama

Wpływ ciąży na stan zdrowia pacjentki zarażonej HIV

Autorzy: Awa Fijołek
Wizyty kontrolne w czasie ciąży
Fot. medforum
Wizyty kontrolne w czasie ciąży
(0)

Pośród wielu pytań, które potencjalnie mogą sobie zadać pacjentki zarażone wirusem HIV, pojawia się nie tylko kwestia ewentualnego zdrowia dziecka. Ciąża jest niesamowicie skomplikowanym procesem, mocno obciążającym każdy, nawet zdrowy organizm. Czy w związku z tym HIV-pozytywne kobiety powinny obawiać się macierzyństwa? 

Reklama

Jak powinna dbać o siebie kobieta w ciąży zarażona wirusem HIV?

Pacjentka powinna jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie ogólne i przestrzegać zaleceń lekarzy, bezpośrednio związanych z samym zarażeniem wirusem, takich jak kwestie przyjmowania leków, ich dawkowanie i regularność. Szczególnie w tym okresie ważne jest zachowanie równowagi immunologicznej i prowadzenie higienicznego trybu życia – zdrowe odżywianie, wysypianie się, regularne, lekkie ćwiczenia czy unikanie stresu.

Jednak jeżeli nie pojawią się komplikacje zdrowotne, nie istnieje potrzeba zwiększenia liczby prenatalnych wizyt lekarskich. Badania przeprowadzone jeszcze w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych we Włoszech na ponad 300 pacjentkach wykazały, że nie istnieje związek między zajściem w ciążę i urodzeniem dziecka, a pogorszeniem stanu zakażenia. Co więcej, zgodnie z najnowszymi badaniami okazuje się, że dla wielu pacjentek to właśnie ciąża staje się punktem zwrotnym, w którym decydują się na to by szczególnie zadbać o swoje zdrowie.


fot. panthermedia

Osoby opiekujące się przyszłą mamą (lekarze, położne, pielęgniarki) muszą zostać poinformowane o zarażeniu i powinny być szczególnie uwrażliwione na kwestie związane z zachorowaniem na AIDS czy komplikacje związane z obecnością akurat tego wirusa w organizmie pacjentki, aby móc odpowiednio poprowadzić ciążę i unikać niektórych standardowych praktyk. Zakażenie bowiem może wykluczać niektóre badania mogące przyczynić się do transmisji wirusa, takie jak stosowana w diagnostyce prenatalnej punkcja owodni.

Jednak niewskazane jest popadanie w panikę czy skrajności - niewątpliwie pacjentka HIV-pozytywna ma szansę urodzić i wychować zdrowe dziecko. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze