Zaloguj
Reklama

Zapłodnienie pozaustrojowe

Autorzy: Dr n. med. Magdalena Kacperska
Genetyka, badanie DNA
Fot. medforum
Genetyka, badanie DNA
(5)

Zapłodnienie pozaustrojowe (In vitro), zaliczane jest do jednej z metod leczenia niepłodności. Cały czas trwają kontrowersje na temat zapłodnienia In vitro, które w sposób szczególny poruszane są w różnych obszarach społeczeństwa.

Reklama

Istnieje wielu przeciwników oraz zwolenników zapłodnienia pozaustrojowego. Z technice tej, gamety partnerów łączone są poza organizmem kobiety. W większości przypadków, proces połączenie tych gamet, wymaga wielu prób, a co za tym idzie, użycia wielu zarodków. Pomimo przeciwników, owej metody, leczenia niepłodności dla wielu par jest to jedyna szansa na posiadanie potomstwa. Dla wielu osób jest to nie zrozumiałe i nieetyczne.
 
Która para klasyfikowana jest do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego?


Każda para, w pewnym momencie chciałaby posiadać potomstwo. W sytuacji gdy naturalne metody zajścia w ciążę są nieskuteczne, młode pary decydują się na próby zapłodnienia pozaustrojowego. Początkowo, młode pary udają się do różnych specjalistów, w celu ustalenia przyczyn niemożności zajścia w ciążę. O niepłodności, możemy mówić wtedy, gdy pomimo faktu, regularnego współżycia przez rok, bez zabezpieczenia, kobieta nie zachodzi w ciążę. Warto tutaj wspomnieć, iż wyróżniamy dwa rodzaje niepłodności- pierwotną oraz wtórną. Na tym etapie- konieczna jest tzw. Diagnostyka niepłodności.

W przypadku, kobiet u których stwierdza się niepłodność o typie nieodwracalnym, konieczne jest wdrożenie stosownego dla pacjentki leczenia (metody farmakologiczne oraz chirurgiczne). Jest to standardowe postępowanie. W sytuacji gdy kobieta nadal nie może zajść w ciążę, jedynym rozwiązanie na to by posiadać dziecko, jest tzw. zapłodnienie pozaustrojowe.

Przed podjęciem decyzji o zapłodnieniu In vitro, kobieta przechodzi szereg badań, konieczne jest wykonanie szczegółowych badań. Pod uwagę brany jest także stan psychiczny przyszłej matki.

Wśród najczęściej wymienianych wskazań do zapłodnieni pozaustrojowego, wymienia się m.in.:

  1. Brak jajowodów bądź zaburzenia w ich prawidłowym funkcjonowaniu
  2. Bardzo niska jakość nasienia
  3. Brak drożności jajowodów
  4. Kobiety z bardzo ciężką postacią endometriozy
  5. Pomimo poszukiwań, nie znalezienie przyczyn niepłodności u kobiety
  6. Brak skuteczności stosowanego leczenia (farmakologiczne, chirurgiczne)

 

Przygotowanie do zabiegu In vitro, przebiega w kilku etapach. Pierwszy etap to stymulacja hormonalna, procesu owulacji u kobiety, następnie pobierane są dojrzałe komórki jajowe, kolejnym etapem jest pozaustrojowe połączenie komórki jajowej z plemnikiem.

Ostatnim etapem jest umieszczenie zarodków w macicy. W większości przypadków zapłodnienie In vitro wymaga kilku zabiegów, zanim dojdzie do osiągnięcia ciąży. Dla kobiety, pragnącej zajść w ciążę jest to sytuacja, bardzo stresująca.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze