Zaloguj
Reklama

Zioła wpływające na laktację

Autorzy: mgr farm. Joanna Naczyńska
Karmienie piersią
Fot. medforum
Karmienie piersią
(2)

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie pokarmem matki przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia dziecka.

Reklama

Nie zawsze jest to łatwe wyzwanie. Według danych amerykańskich autorów przekonanie matki o niedostatecznej ilości pokarmu jest jedną z najczęstszych przyczyn dokarmiania dzieci i stanowi podstawę od 30% do 80% decyzji o rezygnacji z karmienia piersią.

Wiele kobiet mimo trudności stara się walczyć o utrzymanie laktacji i sprostać zadaniu. Częste przystawianie dziecka do piersi powinno zapewnić odpowiednią ilość i jakość pokarmu na poszczególnych etapach rozwoju dziecka.

Nie zawsze sama wiara w mądrość Matki Natury wystarczy

Zdarza się, że pokarmu zaczyna brakować, a dziecko nie najada się do syta, lub pokarmu jest wystarczająco dużo, ale kolki i ból brzucha niemowlęcia nie pozwalają mu spokojnie ssać. Ilość karmień może wtedy się zmniejszać, czas ssania piersi przez dziecko jest krótszy, w konsekwencji laktacja zmniejsza się.

Ziołowe herbatki wspomagające laktację – jak wybrać właściwą?

Nie ma wiarygodnych badań potwierdzających prolaktogenne działanie ziół, jednak obserwuje się korzystny ich wpływ na laktację. Aby wspomóc produkcję pokarmu, warto zaopatrzyć się w odpowiednią herbatkę ziołową. Na rynku dostępnych jest wiele herbatek wspomagających laktację i herbatek dla kobiet karmiących. Przy wyborze właściwej, należy kierować się składem, który zawsze powinien być podany przez producenta.


Warto czytać skład i wybrać herbatki zawierające kompozycję ziół, zamiast herbatek aromatyzowanych lub granulatów z dodatkiem cukru.

Które zioła są najcenniejsze dla kobiety karmiącej?

Preparaty pochodzenia roślinnego oraz środki farmaceutyczne inicjujące i podtrzymujące laktację to tzw. galaktogogi. Wśród środków pochodzenia roślinnego najczęściej wymienia się: koper włoski (Foeniculum vulgare). Działanie prolaktogenne prawdopodobnie opiera się na mechanizmie blokowania receptorów dopaminergiczych co pobudza syntezę prolaktyny odpowiedzialnej za wydzielanie mleka.

W skład mieszanek ziołowych dla kobiet karmiących wchodzą również zioła o innym działaniu:
biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum) i kminek zwyczajny (Carum carvi) o działaniu spazmolitycznym i pobudzającym trawienie. Owoc kminku działa również wiatropędnie.

Popularnym składnikiem mieszanek jest również melisa lekarska (Melissa officinalis) która wykazuje działanie uspokajające. Ma to korzystny wpływ zarówno na matkę ja i na dziecko, stres i nadmierna nerwowość nie sprzyja naturalnemu karmieniu.

Czy zioła mogą powodować działania niepożądane?

Obok korzystnego wpływu na przebieg karmienia piersią nie należy zapominać o działaniach ubocznych, które mogą powodować zioła zwłaszcza spożywane w nadmiernej ilości w trakcie ciąży lub karmienia. Brak jest szczegółowych badań działań ubocznych jakie mogą powodować zioła, należy więc stosować je zawsze zgodnie z zaleceniem producenta.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji.” M.K.Borszewska-Kornacka, J.Rachtan-Janicka, A.Wesołowska, Piotr Socha, M.Wielgoś, M.Żukowska-Rubik, B.Pawlus Standardy Medyczne/Pediatria, 2013,T. 10, str.265-279
    Farmakognozja, S.Kohlmunzer, str 577, PZWL 1997

Kategorie ICD:


Reklama
(2)
Komentarze