Ciąża
Badania w ciąży: jakie wykonywać, kiedy i ile kosztują?
W ciąży konieczne jest wykonywanie wielu różnych badań, których celem jest ocena stanu zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Jakie badania w ciąży są obowiązkowe i kiedy wykonuje się poszczególne z nich? Jakie są koszty badań w ciąży w sytuacji, gdy pacjentka decyduje się skorzystać z prywatnej opieki medycznej?
USG połówkowe – czym jest i kiedy należy je wykonać? Sprawdź!
O tym, czym jest, kiedy należy je wykonywać oraz jakich informacji możemy oczekiwać po badaniu USG połówkowym, dowiesz się z tego artykułu.
Badania prenatalne – kiedy wykonać i jak się do nich przygotować?
Badania prenatalne od dawna odgrywały istotną rolą w ginekologii i położnictwie, współcześnie jednak ich wartość stale się zwiększa z powodu tego, że coraz więcej kobiet późno zachodzi w ciążę. Wśród badań prenatalnych wyróżnia się zarówno inwazyjne, jak i całkowicie nieinwazyjne badania – jakie dokładnie badania wykonywane są w diagnostyce prenatalnej i kiedy korzysta się z poszczególnych z nich?
Regularne ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej
Kobiety, które regularnie ćwiczą w trakcie ciąży, mają mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Zagrożenie zmniejsza się, jeśli zdrowa kobieta będzie uprawiać sport przynajmniej przez 38 minut dziennie.
- Reklama
Czop śluzowy – co to jest, jak wygląda i kiedy odchodzi?
O czopie śluzowym słyszała każda ciężarna – jego odejście zwiastuje przygotowanie organizmu do porodu. Jak wygląda czop śluzowy? Kiedy jego zbyt wczesne odejście może być niebezpieczne dla zdrowia i życia?
Koszula do porodu – którą wybrać i gdzie kupić?
Czas oczekiwania na poród to również moment, kiedy przyszłe mamy zastanawiają się nad wyposażeniem swojej szpitalnej torby. Jednym z bardzo ważnych elementów garderoby jest koszula do porodu.
Czy zasadna jest odpowiedzialność karna dla matek zażywających alkohol?
Spożywanie alkoholu podczas ciąży jest problemem, który pojawia się u 1/3 ciężarnych kobiet. Skutkiem tego jest wiele nieprawidłowości u dziecka, między innymi zespół FASD, który powoduje zaburzenia w rozwoju dziecka, co rzutuje na jego całe życie. Czy więc wprowadzenie odpowiedzialności karnej w stosunku do ciężarnych kobiet jest dobry rozwiązaniem? Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytanie konieczne jest zwiększenie świadomości przyszłych rodziców.
Leukocytoza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie
Niniejszy artykuł traktuje o zjawisku leukocytozy u kobiet w ciąży.
Okres po porodzie – kiedy, ile trwa, jak wygląda?
Okres po porodzie jest zagadnieniem bardzo często nurtującym młode kobiety, szczególnie pierworódki. Młode mamy traktują pojawienie się okresu zazwyczaj jako oznakę powrotu płodności i konieczności zastosowania antykoncepcji. Czy w rzeczywistości tak właśnie należy to interpretować? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tego zagadnienia w tekście poniżej.
Jakie mogą być przyczyny bólu pachwin w ciąży?
Ból w obrębie pachwin zaniepokoić może każdą kobietę, szczególnie jednak zmartwione taką przypadłością są kobiety ciężarne – obawiają się one, czy taka dolegliwość nie sugeruje tego, że ich dziecku zagraża jakieś niebezpieczeństwo. Jakie więc mogą być przyczyny bólu pachwiny w ciąży i czy rzeczywiście problem ten powinien aż tak bardzo niepokoić?
- Reklama
Nieinwazyjne badania prenatalne – czy są obowiązkowe?
Badania prenatalne przeprowadzane w I i II trymestrze ciąży pozwalają na wykrycie wielu wad u rozwijającego się dziecka. Nieinwazyjne badania prenatalne są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.
Nietypowe, wczesne objawy ciąży
Pewne wczesne objawy ciąży – takie jak zatrzymanie miesiączkowania czy nudności i wymioty – są pacjentkom doskonale znane. Mniej już kojarzone ze stanem błogosławionym są zaś inne, nietypowe dolegliwości, które także mogą pojawiać się u przyszłych mam w krótkim czasie po zajściu w ciążę. Jakie więc mogą być nietypowe objawy wczesnej ciąży – w jakich sytuacjach warto wykonać test ciążowy?
Depresja u kobiet w ciąży wpływa na starzenie się mózgu potomstwa
Depresja u kobiet w ciąży może powodować nietypowe starzenie się mózgu potomstwa. Odchylenia od normalnego rozwoju mózgu jest prawdopodobnie związane z lękiem i nastrojem w okresie dojrzewania. Wyniki badania przedstawiła neurobiolog Klára Marečková z Instytutu CEITEC Uniwersytetu Masaryka w Brnie wraz z kanadyjskimi naukowcami z Centre for Addiction and Mental Health w Toronto.
Zakażenie parwowirusem B19 a ciąża
Parwowirus B19 jest jedynym obecnie znanym medycynie przedstawicielem swojego gatunku mającym jednoznacznie negatywny wpływ na organizm człowieka. Powodować może bowiem zapalenia stawów, zespół rękawiczek czy skarpetek, a także problemy hematologiczne. Szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet ciężarnych, gdyż aż w 33% przypadków możliwa jest transmisja z matki na płód, który zainfekowany może wykazywać objawy uogólnionego obrzęku, wad wrodzonych czy nawet obumrzeć.
Profilaktyka ciężarnych w dobie COVID-19
Wciąż brak danych, które mówiłyby jasno, czy kobiety w ciąży są bardziej podatne na zakażenie koronawirusem aniżeli reszta populacji. Czy przyszłe mamy mogą czuć się bezpiecznie? W tekście staramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Obrzęki stóp w ciąży: jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki stóp to zjawisko, z którym zmaga się bardzo duża ilość ciężarnych kobiet. Zasadniczo problem ten zazwyczaj nie musi stanowić powodu do niepokoju, zdarzają się jednak sytuacje, gdzie spodziewająca się dziecka pacjentka powinna pilnie skonsultować się z lekarzem. O jakich sytuacjach mowa i dlaczego kobiety będące w ciąży są predysponowane do występowania obrzęków kończyn dolnych?
Transmisja koronawirusa na ciążę
Koronawirus jest obecnie największym problemem cywilizacyjnym, który dotknął niemal każdy zakątek świata. Kobiety ciężarne są w tym okresie w szczególnej sytuacji – same mogą zostać zakażone wirusem, co może mieć znaczący wpływ na zdrowie dziecka.
Czy koronawirus stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży?
Rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus budzi coraz więcej obaw. Czy COVID-19 jest niebezpieczny dla ciężarnych? W artykule odpowiadamy na to ważne pytanie.
Angina paciorkowcowa w ciąży: co warto wiedzieć?
Angina paciorkowcowa typowo występuje u dzieci, zachorować na nią może jednak pacjent mający dowolną liczbę lat – również i kobieta ciężarna. Sama ciąża nie zwiększa w żaden sposób ryzyka tej choroby, zawsze jednak pacjentka, u której mogła rozwinąć się angina, powinna udać się do lekarza – angina paciorkowcowa wymaga zastosowania antybiotykoterapii, która może uchronić przed co prawda rzadkimi, ale jednak groźnymi jej powikłaniami.
Jakich leków nie należy stosować w ciąży?
Stosowanie leków w czasie ciąży zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza prowadzącego. Wiele leków przenika barierę tworzoną przez łożysko, oddziałując na rozwijające się dziecko. Jakich leków unikać?