Ciąża
Jak zadbać o dobre samopoczucie w ciąży?
Obserwacja podejścia do tematu ciąży wśród uczestników życia społecznego pozwala wyróżnić jej dwa bardzo różne oblicza. Pierwsze dotyczy tego, jak ciąża powinna wyglądać, drugie – jak wygląda naprawdę i jak trudna bywa dla przyszłej mamy już od pierwszych dni.
Leczenie nudności i wymiotów w ciąży
Nudności i wymioty w ciąży to powszechny problem. W I trymestrze nudności doświadcza 50–80% kobiet. Powodują one dyskomfort, ograniczają codzienne aktywności oraz wpływają na stan psychiczny ciężarnej.
Nieprawidłowa funkcja tarczycy w ciąży – omówienie problemu
Ciąża to dla wielu kobiet najwspanialszy okres w życiu. W zdecydowanej większości przypadków przebiega ona prawidłowo i wymaga jedynie rutynowych wizyt w Poradni Ginekologicznej. Aktualnie wśród licznych badań zlecanych i wykonywanych przez ginekologa-położnika powszechnie ocenia się czynność tarczycy, co opiera się na oznaczaniu stężenia TSH.
Czy warto wciąż szczepić się na grypę?
Ostatnie dwa pandemiczne lata przyniosły dużą dawkę emocji związanych ze szczepieniami przeciwko COVID-19. W gąszczu informacji w tym ostatnim okresie wydaje się brakować jasnego przekazu dotyczącego konieczności ochrony przed grypą.
- Reklama
Hemoroidy w ciąży – co powinna wiedzieć przyszła mama?
Hemoroidy to przypadłość, która bardzo często dotyka ciężarnych. Problemy z wypróżnianiem, problemy z siadaniem – to niektóre z nieprzyjemnych dolegliwości, jakie towarzyszą hemoroidom.
Pielęgnacja skóry w ciąży. Czego przestrzegać, na co uważać?
W ciąży wszystko się zmienia. Brzmi banalnie i infantylnie? Nie w przypadku pielęgnacji. Skóra w ciąży potrafi być szorstka i sucha - narażona jest również na rozstępy i przebarwienia. Z niektórymi zabiegami i kosmetykami lepiej się pożegnać, a w zamian dokupić trochę nowych. Obecnie rynek kosmetyczny oferuje wiele możliwości dla przyszłych mam. Warto z nich zatem korzystać – troska o skórę i relaks to najlepsze połączenie w tym wyjątkowym okresie.
Żywienie w cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciężarnych to choroba, która coraz częściej wikła przebieg ciąży. Szereg zmian zachodzących w organizmie ciężarnej sprzyja wystąpieniu cukrzycy u osób, które do tej pory wydawały się być zdrowe. Wczesne rozpoznanie i leczenie tej choroby daje szansę na niepowikłany przebieg ciąży i porodu.
Refundacja systemu stałego monitorowania glikemii
Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną, będą mieli większy dostęp do systemów monitorowania glikemii! 8 lipca pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia nastąpi dużo zmian, w tym ważna zmiana dla osób chorych na cukrzycę dotycząca rozszerzenia refundacji systemu stałego monitorowania glikemii, co stanowi długo wyczekiwaną odpowiedź na postulaty pacjentów oraz środowiska medycznego.
Gęste i mocne w ciąży, rzadkie i cienkie po porodzie – jak radzić sobie ze zmianą kondycji włosów?
Ciąża może dawać różne symptomy: od mdłości, przez reakcje skórne czy wyczulone zmysły, aż po te bardziej pozytywne, na które zwykle kobiety nie narzekają, czyli wyraźną poprawę stanu włosów, które stają się gęstsze i mocniejsze. Niestety ich dobra forma nie trwa długo, bo zazwyczaj już 2-4 miesiące po urodzeniu dziecka następuje ich osłabienie. Jaka jest tego przyczyna i co można zrobić, żeby powstrzymać nadmierne wypadanie?
5 faktów o późnym macierzyństwie, które powinnaś znać
Późne macierzyństwo, czyli jakie? Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, gdzie leży ta granica. Średni wiek kobiet rodzących w Polsce co dekadę się wydłuża. Dziś jest to 28 lat i widać, że „gonimy” średnią europejską, która wynosi 30 lat. O najważniejszych zagadnieniach dotyczących późnego macierzyństwa, opowiada dr n.med. Szymon Bednarek, specjalista położnictwa i ginekologii, perinatolog.
- Reklama
Test NIFTY – kiedy jest wskazane i co oznacza jego wynik?
Test NIFTY można wykonać już po 10. tygodniu ciąży. To bezpieczne badanie prenatalne o wysokiej czułości w kierunku trisomii 21., 13., 18. oraz innych chorób genetycznych.
„Ciąża i Odpowiedzialne Rodzicielstwo” – kampania edukacyjna
Wystartowała kolejna edycja kampanii "Ciąża i Odpowiedzialne Rodzicielstwo", która stanowi rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich Rodziców oraz par, które pragną zostać Rodzicami. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl
Kosmetyki do włosów i ciała bezpieczne dla młodej mamy
Okres ciąży to stan wyjątkowy i choć każda kobieta przechodzi go inaczej – jedno jest pewne – młodą mamę czekają duże zmiany. Kluczowe jest obserwowanie swojego organizmu i reagowanie na jego potrzeby. Zobacz, co można zrobić, by czuć się pięknie i dobrze oraz po jakie produkty czy kosmetyki sięgać, by nie zaszkodzić sobie i maluszkowi.
Samotna matka w ciąży – jak sobie radzić?
Istnieje wiele powodów, dla których kobiety zostają samotnymi matkami. Niezależnie jednak od tego, czy była to decyzja świadoma i zaplanowana czy sytuacja stała się niespodziewana, kobieta może czuć zaniepokojenie tym, jak zmierzyć się z ciążą, porodem i macierzyństwem bez wsparcia partnera. Może także czuć się gotowa do stawienia czoła światu jako samotny rodzic. W czasie ciąży mieszane uczucia są zupełnie normalne i kobiety doświadczają dobrych i złych dni.
Nastolatki coraz rzadziej zachodzą w ciążę
Ciąże nastolatek to zjawisko budzące wiele kontrowersji wśród społeczeństwa. Dane statystyczne pokazują jednak, że z roku na rok odsetek ciąż wśród nastolatek powoli spada. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonej świadomości na temat antykoncepcji.
Palenie papierosów jeszcze przed poczęciem dziecka może wpływać na jego rozwój
O tym, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu, wiadomo od dawna. Doskonale również znane jest to, że nałóg ten może mieć bardzo groźne następstwa wtedy, gdy papierosy pali kobieta będąca w ciąży. Okazuje się jednak, że papierosy mogą wpływać na rozwój płodu również wtedy, gdy kobieta pali je w okresie poprzedzającym zajście w ciążę.
Sen ciężarnej, czyli jak spać, żeby się wysypiać?
Wiele kobiet w ciąży boryka się z problemami ze snem – i bynajmniej nie dotyczy to wyłącznie bezsenności, ponieważ u niektórych występuje np. nadmierna senność. Jak sobie radzić z tymi anomaliami? Podpowiadamy.
Ciąża a kawa
Coraz więcej publikacji naukowych donosi o prozdrowotnym działaniu kawy. Miłośnicy małej czarnej mogą sięgać po kawę kilka razy dziennie [1]. Czy również kobiety w ciąży i karmiące piersią? Okazuje się, że tak, jednak w znacznie ograniczonej ilości – do maksymalnie 1-2 filiżanek w ciągu dnia.
COVID-19 w ciąży
COVID-19 to choroba, która pomimo tego, że pojawia się u ludzi od wielu miesięcy, wciąż jest tak naprawdę odkrywana. Poznawane są jej możliwe objawy, powikłania, ale i przebieg w odmiennych grupach pacjentów. Wielu lekarzy, jak i pacjentów interesuje m.in. to, jak przebiega COVID-19 w ciąży i jakie problemy mogą grozić ciężarnym zmagającym się z tą infekcją.
Poród przy potwierdzonej infekcji koronawirusa u ciężarnej
Trudny czas pandemii zmienił nasze codzienne życie, ale wymusił również zmiany w postępowaniu dotyczącym opieki nad kobietą ciężarną i porodu. Jakie zmiany w związku z pandemią czekają na ciężarne? Co może zaskoczyć przyszłą mamę na oddziale?