Zaloguj
Reklama

Ciąża

Przeglądaj w kategorii Ciąża:
Reklama

W tym rozdziale przeczytasz zarówno o fizjologii jak i patologii ciąży, porodu i połogu. Dowiesz się jakie są pierwsze objawy ciąży oraz kiedy zrobić test ciążowy z moczu, a kiedy koniecznie skontrolować poziom BhCG we krwi ( tzw. hormon ciążowy).
Wiele par zastanawia się jak najlepiej przygotować się do narodzin dziecka i w jaki sposób poradzić sobie z nowymi wyzwaniami. Odpowiedzi na te liczne pytania i wątpliwości znajdziecie w szkole rodzenia. Uzyskacie tam niezbędne informacje dotyczące fizjologii ciąży, porodu i połogu. Nauczycie się liczyć ruchy płodu,  różnicować skurcze przepowiadające poród od I fazy porodu. Weźmiecie udział w zajęciach praktycznych, nauka oddychania w trakcie porodu, współpraca z partnerem, wreszcie kąpanie i przewijanie noworodka. Nawiążecie ciekawe znajomości z  innymi przyszłymi rodzicami, a wymiana wrażeń i nowych doświadczeń emocjonalnie i społecznie przygotuje was na przylot bociana.

W Forum poznasz sformułowania dotyczące ciąży bliźniaczej i wielopłodowej, typów kosmówkowości i owodniowości. Zastanowimy się nad przyczynami niepowodzeń położniczych, wyjaśnimy wreszcie mylone terminy poronienia samoistnego, zatrzymanego, chybionego, kompletnego i niekompletnego.

Choroby przewlekłe  np. nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, cukrzyca często mogą wikłać ciążę. Pacjentki obciążone takim wywiadem powinny zostać odpowiednio przygotowane do próby zajścia w ciąże oraz podlegać częstej specjalistycznej kontroli lekarskiej w trakcie ciąży, porodu i połogu.

Karta ciąży to ważny dokument, w którym zawarte są dane personalne pacjentki oraz wyniki wszystkich zlecanych badań w trakcie ciąży. Badania, które każda ciężarna powinna mieć wykonane to: morfologia, badanie ogólne moczu, grupa krwi i obecność przeciwciał, VDRL, HIV, HCV, antygen HBS, Toxoplazmoza IgG i IgM, Różyczka IgG ew. IgM, cytologia, glukoza na czczo, test obciążenia glukoza 75g, czystość pochwy/posiew z pochwy, TSH, posiew z pochwy i odbytu na paciorkowce grupy B. Warto skontrolować miano przeciwciał IgG i IgM dla cytomegalii.

W karcie ciąży znajdziemy również informacje dotyczące przebytych ciąż i operacji oraz włączone leki w przebiegu obecnej ciąży: np. Luteinę w przypadku zagrażającego poronienia, Euthyrox w niedoczynności tarczycy czy Urosept lub Furagin w zapaleniu pęcherza moczowego / dróg moczowych.