Witam. Mam pytanie czy któraś z Was miała podobna sytuację? Zrobiłam...
Forum: Kobieta i zdrowie
Temat: Biust pielęgnacja...i nie tylko (65)
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html#p589457https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html Biust pielęgnacja...i nie tylko
Piękne piersi - wszystko o zdrowiu i pielęgnacji piersi
Urodę kobiecych piersi opiewał niejeden poeta. Mężczyźni uważają biust za najważniejszy atrybut kobiecości. Ale co tak naprawdę przesądza o ich niezwykłej atrakcyjności? Piękny kształt czy zdrowie?
Mężczyźni twierdzą, że na piękno kobiecego biustu wpływa kilka szczegółów. Pytani o nie, wymieniają: ułożenie, objętość, krągłość, symetryczne rozmieszczenie na klatce piersiowej oraz kolor i wielkość brodawek. Ważna jest również jakość skóry. Im jędrniejsza i gładsza, tym – zdaniem mężczyzn – piękniejsze piersi.
Idealne piersi
W naszym kręgu kulturowym za idealne uznaje się piersi w kształcie jabłka, które przylegają do klatki piersiowej między trzecim a piątym żebrem. Powinny mieć średnicę 9–12 centymetrów i ważyć (każda) od 150 do 250 gramów. Brodawka ma leżeć na przecięciu dwóch linii: pierwsza prowadzi od środka obojczyka pionowo w dół, druga zaś biegnie od stawu ramieniowego do dolnego brzegu mięśnia piersiowego, czyli dolnej krawędzi mostka. Średnica idealnej otoczki brodawki nie może przekraczać czterech centymetrów. Przeciętna kobieta, porównując swoje piersi z wzorcowym modelem, najczęściej jest niezadowolona z wyników porównania. Zwykle uważa, że ma biust za duży lub za mały, nieodpowiedniego kształtu. Niestety, w osiągnięciu ideału nie pomogą żadne kuracje ani kremy. Czy trzeba się tym martwić? Absolutnie nie. Piersi rzadko bywają idealnie symetryczne, ale zazwyczaj różnią się niewiele. Nie ma to znaczenia dla wyglądu ani postawy kobiety. Asymetria nie jest chorobą. Przy dużych różnicach w wielkości piersi czy ich położeniu można uznać to za defekt kosmetyczny i skorygować operacyjnie.
Piersi małe lub płaskie, choć nie zawsze zachwycają właścicielki, są normalne. Kobieta z małym biustem może karmić dziecko. Zresztą w czasie ciąży i laktacji piersi się znacznie powiększają. Duże piersi także nie są problemem: obfity biust jest atrakcyjny dla większości mężczyzn. I na szczęście bez kłopotu kupimy odpowiedni i ładny biustonosz - na rynku jest bowiem piękna bielizna w szerokim wyborze rozmiarów (obwody 60-110, miseczki od A do KK).
Piersi to zmodyfikowane gruczoły potowe, które zamiast potu potrafią wytwarzać mleko. Są zbudowane z elementów gruczołowych – płatów i przewodów mlecznych oraz podtrzymującej tkanki łącznej. Płaty dzielą się na zraziki. Zbiegające się w kierunku brodawki przewody na końcu się rozszerzają, tworząc zatokę mleczną. Tkankę gruczołową otacza i chroni warstwa tkanki tłuszczowej. To jej ilość wpływa na kształt i wielkość biustu. Z wiekiem zwiększa się w stosunku do ilości tkanki gruczołowej (łącznej). - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html#p589459https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html Biust pielęgnacja...i nie tylko
Piersi - rozpieszczaj je i pielęgnuj
Kobiece piersi to jedna z najdelikatniejszych części ciała. Wymagają więc wyjątkowego traktowania. Jeśli chcesz, żeby były piękne i zdrowe, musisz wiedzieć, co lubią, a za czym raczej nie przepadają.
Najwięcej dla swoich piersi możesz zrobić sama. Jeśli będziesz je regularnie pielęgnować, odwdzięczą się atrakcyjnym wyglądem. Skóra piersi, szczególnie w okolicy brodawki i otoczki, zawiera mniej kolagenu niż w innych częściach ciała. Dlatego jest cieńsza i wymaga szczególnej troski.
Codzienna pielęgnacja
Dwa razy dziennie stosuj na piersi chłodną wodę (natrysk, okład z ręcznika lub myjki). Wieczorem nacieraj piersi letnią wodą z octem lub solą kuchenną (pół łyżeczki octu lub soli na szklankę wody), po czym spłucz chłodną wodą. Po kąpieli zacznij delikatny masaż (głaskanie) piersi dłonią zwilżoną oliwką lub sokiem z cytryny. Masuj ruchem okrężnym od dołu do góry. Stosuj balsamy przeznaczone do pielęgnacji biustu lub intensywnie nawilżające i odżywiające, omijając brodawkę i jej otoczkę. Jeśli masz duży biust, dbaj, by skóra pod nim była zawsze sucha, bo wilgoć sprzyja podrażnieniom i grzybicy.
Gimnastyka
Ćwiczenia poprawiają napięcie skóry (naturalny biustonosz), zapobiegają degeneracji tkanki łącznej (a to przecież rusztowanie gruczołu piersiowego) i wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, z którymi są połączone podtrzymujące piersi więzadła wieszadłowe. Tak więc regularne ćwiczenia ujędrniają piersi i powodują ich uniesienie.
Nie dla papierosów, alkoholu i słońca
Bez papierosów piersi czują się o wiele lepiej. Gdy nie palisz, nie rozszerzają się w nich przewody mleczne, rzadziej tworzą się ropnie, przetoki, nie rozwija się też zapalenie. Alkohol w nadmiarze również szkodzi piersiom. Dzienna dawka, która nie wpływa negatywnie na ich wewnętrzną strukturę i wygląd, to jeden wysokoprocentowy drink, kieliszek wina (najlepiej czerwonego) lub szklanka piwa. Poza tym skóra piersi łatwo ulega poparzeniom, bo zawiera bardzo mało melanocytów. Są to komórki, które wytwarzają melaninę - brązowy barwnik chroniący ciało przez promieniami słonecznymi. Gdy więc chcesz się opalać bez stanika, natrzyj piersi kremem z wysokim filtrem. To samo zrób w solarium.
Kontrola wagi ciała
Piersi to część ciała, która tyje najszybciej, bo jest zbudowana w znacznym stopniu z tkanki tłuszczowej. Najszybciej też traci tłuszcz. Jeżeli więc decydujesz się na kurację odchudzającą, wybierz taką, która pozwoli ci zrzucić zbędne kilogramy powoli. Zbyt szybki spadek wagi spowoduje, że piersi opadną, będą wiotkie i po prostu brzydkie. Najlepszy dla wyglądu biustu sposób odchudzania to niezbyt drastyczna dieta i gimnastyka. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html#p589460https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html Biust pielęgnacja...i nie tylko
PIERSI: jak mieć jędrny i kształtny biust
Piersi zbudowane są z tkanki tłuszczowej i gruczołowej, nie ma w nich mięśni. Sprężystość zapewnia im napięta skóra oraz więzadła Coopera. Aby biust był dłużej jędrny, warto nosić dobrze dobrany stanik, stosować masaże oraz odpowiednie kosmetyki i ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej.
Można się spierać, czy ładniejszy jest biust mały czy duży, ale na pewno wiadomo, że ten najistotniejszy atrybut kobiecości nie powinien być zaniedbany. A że sprężystość i jędrność piersi gdzieś z wiekiem powoli znika - naturze warto trochę pomóc. Warto, bo trzy lub cztero tygodniowa systematyczna pielęgnacja może zdziałać cuda. A której z pań szkoda kilku minut dziennie i nie spróbuje - jej strata.
Zacznij od masażu piersi
Najpiękniej wyglądają między 20 a 30 rokiem życia. Później naturalny proces starzenia się, ciąża i karmienie dzieci, skoki wagi przy gwałtownym odchudzaniu się powoli wpływają negatywnie na ich wygląd. Dlatego już jutro zacznij codzienny masaż piersi. Rób to po wieczornej kąpieli albo rano - jak ci wygodnie. Na wytartą skórę nałóż specjalny preparat pielęgnacyjny. Piersi masuj kolistymi ruchami od dołu ku górze (omijaj brodawki). Raz w tygodniu zrób peeling np. gruboziarnisty solą morską.
Wzmocnij mięśnie klatki piersiowej
Lekarstwa na ładny biust są przyjemne - najskuteczniejsze jest pływanie i taniec. Gdy na te rozrywki brakuje ci czasu, pamiętaj o gimnastyce wzmacniającej klatkę piersiową, która stanowi rusztowanie dla twoich walorów. Jeżeli jesteś cierpliwa i ćwiczysz codziennie przez 10 minut - efekty zobaczysz już po 2 miesiącach. Pamiętaj, by zawsze ćwiczyć w biustonoszu - nie ma powodu niepotrzebnie rozciągać skóry piersi. Każde ćwiczenie powtórz 10 razy:
*** złącz ręce na wysokości piersi i z całej siły naciskaj dłonią na dłoń
*** stojąc prosto, na przemian *** wyprostowanymi ramionami: jedno w górę, drugie w dół
*** stań wyprostowana w lekkim rozkroku, wyciągnij ręce przed siebie, a następnie zegnij w łokciach i przyłóż do piersi. Zgięte ręce prostuj na boki
*** połóż się na brzuchu, zegnij nogi w kolanach, dłońmi chwyć za stopy i spróbuj maksymalnie wyciagnać się do góry
*** staraj się zachować wyprostowaną sylwetkę
*** noś odpowiednio dobrany stanik, aby dodatkowo nie narażać skóry na rozciągnięcie
*** unikaj gwałtownego odchudzania, gorących kąpieli i opalania topless
*** podczas kąpieli opłukuj biust zimną wodą
Twoi sprzymierzeńcy w walce o ujędrnienie piersi
Ładnemu biustowi sprzyjają przede wszystkim substancje poprawiające jędrność i sprężystość skóry, a także wzmacniające jej tkankę łączną. Są to między innymi:
*** centella asiatica - regeneruje tkankę łączną, zapobiega rozstępom, uelastycznia
*** bluszcz - działa łagodząco i jednocześnie poprawia jędrność i sprężystość skóry
*** przewrotnik - wspomaga produkcję kolagenu, leczy blizny, wspomaga ich regenerację, ujędrnia
*** skrzyp polny - wzmacnia tkankę łączną, poprawiając elastyczność i odporność naskórka, a ponadto wpływa regulująco na ukrwienie
*** kolagen i elastyna - białka odpowiedzialne za sprężystość i elastyczność skóry
*** cangzhu (chińska roślina) i kofeina - stymulują metabolizm lipidów, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się złogów tłuszczowych, przybierających często formę podskórnych guzków
*** orzech włoski - zapobiega powstawaniu rozstępów i zmniejsza już istniejące
*** miłorząb japoński - pobudza krążenie, poprawia ukrwienie skóry, zmniejsza kruchość włosowatych naczyń krwionośnych, zwiększa elastyczność skóry i przywraca jej zdrowy koloryt.
*** oczar wirginijski - ma działanie przeciwzapalne, ściagające, bakteriobójcze, poprawia krążenie podskórne i ukrwienie skóry, działa pojędrniając
*** arnika - działa wzmacniająco i ściągająco
*** zielona herbata - działa tonizująco
*** algi morskie - zmniejszają tendencję do zastoju płynów, przywracają elastyczność, jędrność, nawilżają. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html#p589462https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html Biust pielęgnacja...i nie tylko
Pielęgnacja PIERSI w ciąży
Powiększenie się piersi to często pierwsza oznaka ciąży. By biust zachował sprężystość, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Do dyspozycji masz wiele różnorakich balsamów i kremów do biustu, ale skuteczne mogą być również metody domowe.
Im wcześniej zatroszczysz się o piersi, tym lepsze efekty osiągniesz. Zacznij od dobrania odpowiedniego biustonosza, czyli takiego, który ma przede wszystkim prawidłowy rozmiar. Stanik musi być odpowiednio dopasowany pod biustem (za luźny obwód nie podtrzyma piersi), a miseczki muszą mieścić cały biust (nie mogą powstawać "bułeczki" nad krawędzią biustonosza). Unikaj staników "rosnących", bo szybko się rozciągają i powodują obwisanie biustu. Musisz po prostu reagować na zmiany rozmiaru piersi, kupując dostosowany do niego biustonosz.
Pielęgnacja piersi w ciąży
Świetnym sposobem na ujędrnienie biustu jest stosowanie naprzemiennych, zimnych i ciepłych kilkudziesięciosekundowych przyszniców. To doskonała gimnastyka dla naczyń krwionośnych, które pod wpływem temperatury kurczą się i rozszerzają. Po wyjściu spod prysznica nie zapomnij o ich nawilżeniu. Możesz smarować się zwykłymi balsamami do ciała lub wybrać krem do pielęgnacji biustu. Na rynku są dostępne również preparaty przeznaczone specjalnie dla przyszłych mam. Ważne jest to, byś przed kupieniem upatrzonego preparatu dokładnie przeczytała ulotkę, bo nie wszystkie z nich można stosować w czasie karmienia piersią. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki będziesz wmasowywać kosmetyk. Rozprowadzaj go kolistymi ruchami od dolnych żeber poprzez dekolt aż do ramion. Bolące brodawki możesz delikatnie smarować łagodną oliwką dla dzieci. W trzecim trymestrze ciąży możesz też zacząć wykonywać masaże, by przygotować piersi do karmienia. Wykonuje się je suchym ręcznikiem lub miękką szczoteczką. Pamiętaj jednak, by robić to ostrożnie, bo stymulacja brodawek powoduje wydzielanie oksytocyny, hormonu wywołującego skurcze macicy. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html#p589463https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html Biust pielęgnacja...i nie tylko
Wszystko co powinnaś wiedzieć o piersiach
Nieważne, czy biust jest duży, czy mały. Każdy będzie wyglądał świetnie, jeśli tylko zadbasz o niego i umiejętnie go wyeksponujesz. To nie takie trudne.
Na początek dobra wiadomość. Większość Polek jest zadowolona z kształtu i wielkości swoich piersi. Potwierdzają to badania, jakie na zlecenie TNS OBOP przeprowadził prof. Zbigniew Izdebski. Blisko 1600 Polek zapytano, co sądzą o swoim wyglądzie? Aż 81 proc. pań chciało coś zmienić, ale tylko 19 proc. miało zastrzeżenia do swojego biustu. A na pytanie: „Co chciałaby pani zmienić, korzystając z pomocy specjalisty, aby podnieść atrakcyjność swojego ciała?” tylko 1 proc. respondentek wyraziło chęć powiększenia bądź zmniejszenia biustu.
Zapisane w genach
To, jakie masz piersi, odziedziczyłaś po przodkach, podobnie jak kolor oczu czy budowę ciała. Właśnie od budowy ciała, czyli typu sylwetki, zależy kształt piersi.
*** Pani o sylwetce endomorficznej, tzw. jabłko, ma okrągłą twarz, delikatną budowę kośćca, krótkie nogi, małe stopy, tendencję do gromadzenia się tłuszczu na brzuchu i skłonność do nadwagi. Takie kobiety zwykle mają piersi duże.
*** Przy budowie mezomorficznej, tzw. gruszka, twarz jest kwadratowa lub owalna, nogi tej samej długości co tułów, biodra szersze od ramion, tłuszcz zwykle gromadzi się na pośladkach i udach. Piersi są średniej wielkości i raczej owalne, przypominające kształtem jabłko.
*** Dla sylwetki ektomorficznej, tzw. tyczka, typowa jest twarz w kształcie serca lub owalna, mocna budowa ciała, nogi dłuższe niż tułów i duże stopy, a tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie na całym ciele. Dla takiej sylwetki charakterystyczne są małe piersi o nieco trójkątnej linii.
Powtórka z anatomii
Piersi to zmodyfikowane gruczoły potowe, które zamiast potu potrafią wytwarzać mleko. Zbudowane są z tkanki gruczołowej – płatów i przewodów mlecznych, oraz podtrzymującej tkanki łącznej. Zbiegające się w okolicy brodawki przewody na końcu rozszerzają się, tworząc tzw. zatokę mleczną. Tę „roboczą” część gruczołu piersiowego chroni przed urazami pokrywająca ją tkanka tłuszczowa. To właśnie ona decyduje o kształcie i wielkości biustu.
Brodawki bywają płaskie, okrągłe, stożkowe lub walcowate. Ich kolor zależy od grubości i pigmentacji skóry. Ciemny, płaski pierścień skóry wokół brodawki to otoczka. Może być pokryta maleńkimi wypukłościami. Brodawkę okalają drobne mięśnie, które pod wpływem dotyku, zmiany temperatury kurczą się. Brodawka wówczas wydłuża się i twardnieje, a otoczka marszczy się. Bogate ukrwienie piersi – związane z bliskim sąsiedztwem tętnicy pachowej i tętnicy sutkowej wewnętrznej oraz żyły szyjnej zewnętrznej – sprawia, że piersi są szczególnie wrażliwe na działanie temperatury, urazy czy długotrwały ucisk.
Dlaczego przed miesiączką piersi stają się większe?
Podczas każdego cyklu miesiączkowego na 3–4 dni przed wystąpieniem krwawienia brak progesteronu oraz przewaga estrogenów powodują zatrzymanie wody, co objawia się zwiększonym napięciem, a także powiększeniem się sutków. Po miesiączce, na skutek niskiego poziomu hormonów płciowych, zmiany się cofają, następuje utrata wody z organizmu. Z tego powodu badania piersi – od samokontroli aż po mammografię – powinny być wykonywane zaraz po miesiączce.
W łonie matki
Piersi zaczynają się kształtować około 6. tygodnia życia płodowego. Najpierw formuje się zgrubienie skóry, tzw. listewka mleczna, która sięga od piersi aż do pachwiny. Wraz z rozwojem dziecka znaczna część listwy zanika, pozostają jedynie dwa gruczoły przekształcające się w piersi. Ale tylko u dziewczynek z każdego zawiązka, w głąb klatki piersiowej (ok. 6. miesiąca życia płodowego) wrastają rzędy komórek, które z czasem staną się gruczołami mlecznymi.
Piersi zaczynają się intensywnie rozwijać około 10.–11. roku życia. Na początku okresu dojrzewania otoczka uwypukla się, pierś zaś zaczyna się wolniutko powiększać.
Wielka moc hormonów
Piersi podlegają wpływowi hormonów, które zmieniają ich kształt i wielkość w okresie dojrzewania, podczas cykli miesiączkowych, przez wszystkie płodne lata.
W okresie dojrzewania, gdy jajniki zaczynają wytwarzać estrogeny, w tkance łącznej piersi odkłada się tłuszcz i biust się powiększa . Do jego prawidłowego rozwoju konieczna jest także insulina i właściwy poziom hormonów tarczycy. Na tym etapie życia kobiety ostatecznie rozwijają się przewody mleczne.
W czasie ciąży hormony wydzielane przez przysadkę, jajniki czy łożysko (m.in. estrogeny, progesteron, prolaktyna) przygotowują tkankę gruczołową piersi do produkcji mleka. Wydzielanie mleka reguluje oksytocyna, hormon tylnego płata przysadki mózgowej.
Po menopauzie, na skutek obniżenia poziomu hormonów płciowych, następuje stopniowy zanik tkanki gruczołowej piersi (u kobiet ze skłonnością do tycia zostaje ona zastąpiona tkanką tłuszczową). To sprawia, że biust traci jędrność i zgodnie z siłą grawitacji zaczyna opadać. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html#p589465https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html Biust pielęgnacja...i nie tylko
PIERSI piękne, zadbane i podkreślone idealnie dobranym biustonoszem
Piersi – jeden z najcenniejszych skarbów kobiety. Piękny i zadbany biust poprawia nastrój i... budzi podziw mężczyzn. Piękne, ponętne piersi to piersi, o które trzeba zadbać. Pomocne będą gimnastyka, pielęgnacja oraz perfekcynie dobrany stanik.
Trochę gimnastyki, idealnie dobrany stanik, prosta postawa – oto droga do sukcesu czyli piersi idealnych.
Gimnastyka dla urody
Ćwiczenia nadadzą piersiom ładniejszy kształt, wzmocnią mięśnie odpowiedzialne za ich podtrzymywanie. Nie powiększą ich jednak! Dobre rezultaty daje pływanie. Świetnie też działa na biust koszykówka i siatkówka. Jeśli lubisz ćwiczyć na siłowni – poproś instruktora, aby pomógł ci wybrać odpowiednie ćwiczenia.
Zadbaj o dobrze dobrany biustonosz
Musi być wygodny jak druga skóra. Cały biust, łącznie z fałdami przy ramieniu, powinien schować się w miseczce, a ramiączka nie mogą wrzynać się w skórę. Biustonosz za luźny w obwodzie powoduje, że zapięcie przesuwa się wysoko na plecy, a miseczki opadają… wraz z biustem. Za ciasny też jest niedobry. Obcisły w obwodzie jak bandaż może wywołać nerwobóle! Trzeba uważać na uciskające druty i fiszbiny, bo długotrwały ucisk powoduje rozrost tkanki włóknistej i zniekształcenia. I co z tego, że biust w nim pięknie się prezentuje na zewnątrz, bo jest wypchnięty do góry… skoro w środku ulega deformacji. Piersi składają się z tkanki tłuszczowej i gruczołowej. Są miękkie, więc łatwo je zdeformować. Jeśli masz zły stanik, w okolicy pach tworzy się coś w rodzaju drugiego biustu, a trzeci robi się na plecach. Im mniejsze miseczki biustonosza, tym bardziej zniekształcają!
Jak prawidłowo dobrać biustonosz?
Rozbierz się do stanika i mając go na sobie zmierz obwód pod biustem, dość ciasno. Następnie zmierz obwód w biuście, dla odmiany luźno, żeby piersi nigdzie nie były uciśnięte. Od wymiaru obwodu w biuście odejmij wymiar obwodu pod biustem. Różnica oznacza wymiar miseczek.
10-12 cm – miseczka AA
12-14 cm – miseczka A
14-16 cm – miseczka B
16-18 cm – miseczka C
18-20 cm – miseczka D
20-22 cm – miseczka E
22–24 cm – miseczka F
24–26 cm – miseczka G
26–28 cm – miseczka H
Prosta jak struna
Nieprawidłowa postawa to choroba naszych czasów. Siedzimy godzinami przy biurkach, zapominając, jak pouczały nas mamy: „Nie garb się!”. Twój biust staje się obwisły i schowany, a letnie sukienki, wydekoltowane bluzki czy bikini obnażają wszelkie niedoskonałości… Warto udać się do lekarza specjalisty, aby polecił ćwiczenia stymulujące pracę mięśni, które wyrobią u ciebie nawyk prawidłowej postawy.
Pielęgnacja dla urody
Aby skóra na piersiach i dekolcie była piękna, młoda, gładka i zadbana stosuj peelingi. Dla delikatnej skóry okrywającej dekolt i piersi stostu peelingi enzymatyczne. Rozpuszczą one martwy naskórek i delikatnie go złuszczą. Latem, kiedy skóra poci się i brudzi mocniej, warto robić peeling dwa, trzy razy w tygodniu. Po oczyszczaniu nakładaj krem lub balsam. Młodej skórze wystarczy dobre nawilżenie, dojrzałej potrzebne są środki ujędrniające. Wybieraj kosmetyki z zawartością kwasów owocowych, kolagenu, wyciągu z alg morskich – poprawią napięcie skóry. Wmasowuj je kolistymi ruchami od dołu ku górze. Pamiętaj o maseczkach. Przed ich nałożeniem wykonaj peeling. Dzięki niemu będą lepiej się wchłaniały i silniej działały. Artykuły wybrane dla Ciebie
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html#p589468https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html Biust pielęgnacja...i nie tylko
Jak dobrać idealny biustonosz
Dobrze dobrany biustonosz - czyli taki w prawidłowym rozmiarze - ma wielkie znaczenie dla zdrowia i piękna piersi. Na każdy biust znajdzie się idealny stanik. Produkuje się je w rozmiarach miski od A do KK i w obwodzie od 60 do 110. Jak się zmierzyć i na co zwrócić uwagę, gdy kupujesz biustonosz?
Dobry biustonosz to podstawa damskiej garderoby. Wydaje się, że skoro nie widać go pod ubraniem, to nie jest tak ważny. A to błąd! Żadna, nawet najmodniejsza bluzka nie będzie dobrze wyglądać, gdy pod nią będzie niewłaściwy stanik, np. o zbyt małej miseczce, tworzącej na piersiach "bułeczki", albo za luźny w obwodzie i przez to niepodtrzymujący. Warto zadać sobie trud i poszukać takiego biustonosza, który będzie leżał idealnie.
– Noszenie dobrze dobranego stanika to najlepsza rzecz, jaką kobieta może zrobić dla swoich piersi – mówi gorseciarka Dorota Roszkowska. – Niestety, aż 80 proc. Polek nosi źle dopasowane staniki. Bardzo często jest to przyczyną bólu kręgosłupa, pleców, ramion. Dobry stanik zapewnia wygodę, poprawia wygląd i chroni biust. Poprzez umieszczenie piersi na właściwym miejscu modeluje figurę, sprawia, że pojawia się talia, a sylwetka nabiera właściwych proporcji. Wpływa również na to, w jaki sposób układają się ubrania.
Duże i małe piersi: stylistyczne sztuczki
– Są proste sposoby, które sprawią, że duży biust będzie wydawał się mniejszy, a drobny bardziej widoczny – mówi stylistka Ewa Zygadło. – Wystarczy odpowiedni strój i dodatki.
Duży biust optycznie zmniejszysz, nosząc dekolty w kształcie litery V oraz rękawy 3/4. Dobry jest też golf. Wybieraj żakiety i bluzki z pionowymi stebnowaniami. Zrezygnuj z falbanek i kieszeni na biuście. Wzory czy desenie na ubraniach powinny być średniej wielkości. Jako ozdoby wybieraj długie kolczyki i naszyjniki. Korale możesz poniżej biustu zawiązywać na supeł. Korzystnie będzie również narzucić na ramiona szal i spiąć go poniżej biustu.
Mały biust zyska optycznie, gdy dekolt będzie okrągły i dość śmiały. Powiększy go koronka czy falbanka. Korzystne będą szerokie poziome paski. Unikaj gładkich, przylegających do ciała bluzeczek, na których nic się nie dzieje.
Jaki fason biustonosza będzie najlepszy dla twoich piersi?
Każdy fason stanika ma nieco inną konstrukcję i kształt misek. Przymierz kilka, by się przekonać, w którym najlepiej prezentują się twoje piersi.
*** Małe piersi
Dobrze wygląda w biustonoszu typu „plunge”, z nisko kończącymi się fiszbinami na środku – zbierającymi piersi i wypychającymi je do przodu. Dobry będzie też fason „half cup”, czyli z miseczką 1/2, która świetnie podnosi i eksponuje biust. Nie zawsze najlepszym wyborem jest „push-up”. Dzięki niemu piersi sprawiają wrażenie większych, ale taki fason spłaszcza biust. Poza tym wkładka z gąbki lub silikonu, noszona stale, może deformować biust i tworzyć w jego dolnej części wgłębienia.
*** Duże piersi
Najważniejszy jest odpowiednio ścisły obwód i obejmujące całe piersi miseczki, bo taki biust jest cięższy i ważne jest podtrzymanie. Polecamy fason „balkonetka”, czyli o miseczce 3/4, lub „full cup”, czyli biustonosz zabudowany, zakrywający całą pierś. Ale dobrze uszyty stanik „plunge” też utrzyma duży biust.
*** Szeroko rozstawione piersi
Polecamy stanik „plunge” lub „push-up”, w których fiszbiny kończą się nisko na mostku, zbierają więc biust spod pachy i przesuwają ku środkowi.
*** Blisko osadzone piersi
Dla nich idealny jest także biustonosz z małym odstępem między miseczkami, z nisko kończącymi się fiszbinami z przodu (na mostku), czyli plunge. Dzięki temu fiszbiny nie będzie się wbijać w pierś.
Piękno i wygoda
*** Ramiączka mogą mieć różną szerokość. Ich zadaniem nie jest dźwiganie piersi (mają się one opierać na obwodzie), zatem nawet przy sporym biuście możesz sobie pozwolić na cienkie ramiączka. Jeśli się wrzynają w ramiona, wydłuż je lub sięgnij po stanik z węższym obwodem.
*** Miska nie może być za mała. Zwykle kobiety wybierają za małe miseczki i za duży obwód. Dlatego następnym razem na zakupach przymierz stanik o mniejszym obwodzie pod biustem, ale z większą miską. Np. zamiast 80C możesz spróbować dobrać 75E.
*** Fiszbiny usztywniają stanik i ułatwiają podtrzymywanie biustu. Stanik może być mocno wycięty od góry, ale boki powinien mieć tak zabudowane, żeby miska obejmowała całą pierś.
Jak dobrać właściwy biustonosz
*** Mierzysz obwód (ściśle tuż pod biustem, na wydechu), a potem odejmujesz 5–10 cm. Jeśli np. obwód wynosi 85 cm, prosisz o stanik o obwodzie 80 lub 75. Każdy ma trzy zapięcia – najluźniejsze, średnie i najciaśniejsze. Nie należy kupować stanika, który od razu zapinasz na najciaśniejsze zapięcie. Biustonosz w trakcie noszenia, prania rozciąga się, więc powinnaś mieć zapas, żeby móc zapinać go później ciaśniej niż na początku.
*** Przymierzając stanik, najpierw zapinasz obwód na najluźniejszą haftkę, pochylając się do przodu, by piersi lepiej wsunęły się do miseczek. Potem zakładasz ramiączka na ramiona. Lewą dłoń wkładasz za prawą pierś aż na plecy i ruchem wygarniającym spod pachy układasz pierś w miseczce. To samo robisz z lewą piersią.
*** Fason stanika powinien modelować biust. W przypadku dużych piersi lepiej, by miseczki były zbliżone do siebie, a nie układały się na boki. Jeśli stanik odciąga piersi na boki, to optycznie poszerza sylwetkę.
*** Fiszbina z boku musi zawsze wskazywać mniej więcej środek pachy – nie może być ani na biuście, ani na plecach.
*** Jeśli krawędź górna miseczki wpija się w ciało i dzieli piersi, sięgnij po większą miseczkę. „Bułeczki” pod pachami też oznaczają, że miska jest za mała.
*** Wybierz fason, w którym piersi nie przylegają do siebie zbyt mocno, szczelina między nimi powinna być widoczna.
W jakim staniku najwygodniej ćwiczyć i uprawiać sport?
Najlepiej wybrać specjalny sportowy. Powinien być miękki, ale musi dobrze podtrzymywać piersi, by w czasie gimnastyki, biegania czy skoków więzadła Coopera trzymające biust nie rozciągały się.
Kupując biustonosz do ćwiczeń, zwróć uwagę na rodzaj tkaniny. Najlepsze są oddychające i niezatrzymujące wilgoci, jak np. lyocell czy modal. Są również bardzo sprężyste i trwałe. Wyparły one bawełnę, która nie jest elastyczna, szybko się deformuje, a w dodatku zatrzymuje wilgoć, powodując uczucie zimna. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html#p589469https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html Biust pielęgnacja...i nie tylko
Pielęgnacja PIERSI po porodzie
Ciąża i karmienie piersią zmieniają biust. Najczęściej, niestety, na gorsze. Co możesz zrobić, by zmiany te nie utrwaliły się, a po porodzie piersi szybko odzyskały dawną formę?
Mój biust „wygląda jak wiszące gruszki”, „sięga do pasa” – to łagodniejsze z określeń, jakimi na forach internetowych obdarzają swoje piersi młode mamy. Zwykle mają na co narzekać: biust po ciąży robi się często nieładny. Ale na forach są też inne głosy – kobiet, które spodziewają się dziecka i nie chcą zasilić grona tych narzekających na swoje piersi. One najczęściej pytają o to, co zrobić, by biust po porodzie nie stracił swojego pierwotnego kształtu.
Jak zmieniają się piersi w ciąży
Ciąża to zresztą najbardziej odpowiedni czas na takie pytania – to, jakie będziesz miała piersi po porodzie, w dużym stopniu zależy od tego, jak dbałaś o nie w ciągu tych dziewięciu miesięcy. Wówczas bowiem zachodzi większość zmian, które mają wpływ na ich późniejszy wygląd. Już w pierwszym trymestrze, pod wpływem estrogenów i progesteronu, zaczynają rozrastać się płaty gruczołu sutkowego, które będą produkować mleko. Wskutek tego piersi powiększają się nawet o 300 g. Czasem tempo ich rozrostu jest tak szybkie, że pojawiają się rozstępy. Siła ciążenia sprawia zaś, że biust opada, gdyż skóra nie jest w stanie go utrzymać.
Stosuj kremy do biustu, masaże piersi, noś dobry biustonosz
By zminimalizować proces, który kosmetolodzy nazywają „utratą elastyczności”, powinnaś codziennie nakładać krem lub żel, który uelastyczni i napnie skórę podtrzymującą biust. Takie kosmetyki zawierają składniki poprawiające mikrokrążenie krwi, napinające skórę, pobudzające produkcję kolagenu, który odpowiada za sprężystość skóry. Większość z nich zapobiega dodatkowo powstawaniu rozstępów. Nakładaj go delikatnie, okrężnymi ruchami od dołu ku górze; zacznij od pachy, przesuwając dłoń do mostka, potem ku szyi i dalej do obojczyka. Omijaj brodawki, bo ich stymulacja powoduje wydzielanie się oksytocyny i może wywołać skurcze. W ciągu dnia, kiedy tylko masz wolną chwilę, złóż dłonie jak do modlitwy i na zmianę przyciskaj je do siebie i puszczaj – to ćwiczenie wzmacnia mięśnie podtrzymujące biust. Gdy bierzesz prysznic, przez pięć minut masuj piersi na przemian ciepłą i chłodną wodą (temperaturę wody zmieniaj co pół minuty) – pod wpływem chłodu skóra się napina, a mięśnie wokół biustu kurczą się, przez co piersi lekko się unoszą. Raz na jakiś czas możesz wybrać się do kosmetyczki na zabieg ujędrniający skórę. Godne polecenia są maski chłodzące, które zastygając na skórze, napinają ją. Przed zabiegiem koniecznie powiedz kosmetyczce o ciąży. Zainwestuj też biustonosz dostosowany rozmiarem do zmieniającego się biustu, który podtrzyma piersi i zapobiegnie ich opadaniu. Powinien mieć fiszbiny obejmujące całą pierś, tak by nie stykały się one ze sobą. Unikaj tzw. staników „rosnących” o numer – rozciągają się one pod biustem, nie dając piersiom właściwego podparcia.
Przerwa na karmienie piersią
Jeśli w ciąży nie miałaś czasu albo ochoty, by zadbać o piersi, po porodzie niewiele będziesz mogła zrobić aż do momentu, gdy skończysz karmić piersią. W okresie laktacji bowiem odpadają zabiegi w gabinecie, zaś stosowanie większości kosmetyków jest niewskazane. Składniki nie przenikną co prawda do mleka, lecz ich zapach może powodować u dziecka niechęć do ssania piersi, a na skórze malca, który przytulał się do piersi posmarowanej jakimś preparatem, może pojawić się wysypka. Co możesz zrobić w tym okresie? Na pewno warto masować piersi pod prysznicem (tak jak w ciąży), nosić odpowiednio dobrany, specjalny biustonosz do karmienia i ćwiczyć mięśnie znajdujące się wokół biustu i podtrzymujące go.
Pomocne kremy do biustu
Wiele młodych mam skarży się, że po zakończeniu karmienia biust stał się „pusty”, miękki i obwisły. Jest tak, bo gdy ustaje laktacja, zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej. Nadmiar skóry (jej komórki wytworzyły się jeszcze w ciąży, kiedy piersi zaczęły rosnąć) jest wtedy widoczny gołym okiem. Co możesz z tym zrobić? Przede wszystkim zainwestuj w dobre kosmetyki. Teraz możesz stosować je już bez ograniczeń. Najbardziej skuteczne będą silnie skoncentrowane, uderzeniowe kuracje w ampułkach. Zawarte w nich składniki stymulują odnowę komórkową, sprawiając, że fibroblasty szybciej wytwarzają włókna kolagenu i elastyny, odpowiedzialne za stan skóry. Dzięki temu skóra na piersiach staje się mocniejsza, lepiej napięta. Skuteczne, choć nie tak szybkie, są też kremy do biustu. Wiele z nich ma w składzie witaminę E, poprawiającą elastyczność, oraz kompleksy napinające i ujędrniające skórę. Ważne, by stosować je systematycznie (krem należy wcierać w skórę dwa razy dziennie, kurację w ampułkach trzeba zaś stosować zgodnie z zaleceniami producenta). Najlepiej wcierać je w skórę, gdy jest rozgrzana (np. po kąpieli).
Ćwicz mięśnie klatki piersiowej
To, czy piersi znów będą kształtne, zależy również od kondycji mięśni klatki piersiowej. Gdy je wzmocnisz, lepiej podtrzymają piersi. Polecamy pływanie, które doskonale wpływa na wygląd biustu. Możesz też robić pompki w wersji dla kobiet. Uklęknij, podpierając się rękami, i unieś podudzia tak, by łydki tworzyły z udami literę V. Zginaj ręce w łokciach, pilnując, by nie dotykać podłogi klatką piersiową. Skuteczne są też ćwiczenia z ciężarkami. Usiądź na krześle, chwyć ciężarki, unieś ramiona w bok i ugnij pod kątem prostym. Złącz ciężarki przed klatką piersiową, po czym odwiedź ramiona z powrotem na boki.
Czas na zabiegi kosmetyczne
Podczas większości zabiegów kosmetyczka wmasowuje w skórę na piersiach serum ujędrniające, po czym nakłada maskę (algową albo z gipsu kosmetycznego), która napina skórę. Na podobnej zasadzie działają parafinowe maski na biust – nałożona na skórę ciekła parafina, zastygając, napina i nawilża skórę. Możesz też sobie zafundować masaż biustu mikroprądami. Podczas tego zabiegu kosmetyczka przykłada do piersi głowicę podłączoną do aparatu emitującego prąd o niskiej częstotliwości. Efekt to lepiej napięta, ujędrniona skóra. Jeśli na piersiach porobiły się rozstępy, możesz je zlikwidować za pomocą mikrodermabrazji diamentowej. Intensywne złuszczanie naskórka sprawia, że blizny te stają się mniej widoczne.
Kup odpowiedni biustonosz
Odpowiedni stanik w ciąży i w czasie karmienia jest najważniejszy dla kondycji piersi. Rozmiar zmienia się często i trzeba na te zmiany reagować już od początku ciąży, kupując dobrze dobrane biustonosze. Po ciąży i zakończeniu karmienia twój biust prawdopodobnie też zmieni rozmiar. Konieczny będzie więc zakup nowego biustonosza. Nie może być za luźny w obwodzie (by dobrze podtrzymywał biust), ani za mały w miseczkach (by piersi nie wylewały się z miseczek). - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html#p589471https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html Biust pielęgnacja...i nie tylko
Samobadanie piersi - jak samodzielnie badać piersi?
Piersi najlepiej badać się raz w miesiącu, między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Dobrze, gdy będzie to zawsze ten sam dzień, np. siódmy.
Oto instrukcja, jak wykonać samobadanie piersi.
Samobadanie piersi - przed lustrem
1. Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zobacz, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte.
2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje.
3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich jakiś płyn.
Samobadanie piersi - pod prysznicem
Gdy skóra jest namydlona, łatwiej wyczuć wszelkie zmiany.
1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi, z góry na dół i z powrotem.
2. Tak samo skontroluj drugą pierś. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.
Każdego roku u 13-stu tysięcy Polek diagnozuje się raka piersi, z czego ponad połowa umiera. Główną metoda zapobiegania tej chorobie są badania profilaktyczne piersi, a przede wszystkim samobadanie piersi. Jak to robić podpowiadamy w najnowszym
Samobadanie piersi - po kąpieli
1. Połóż się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj te same ruchy jak pod prysznicem. Powtórz to samo z drugą piersią.
2 Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę. Tak sprawdza się, czy węzły chłonne nie są powiększone, czy pod palcami nie wyczuwamy zgrubień. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html#p589472https://www.forumginekologiczne.pl/forum/biust-pielegnacja-i-nie-tylko/watek/589457/1.html Biust pielęgnacja...i nie tylko
Choroby skóry piersi, zakażenie brodawki, grudki na otoczce
Zakażenie brodawki piersi, choroby skóry piersi i grudki na otoczce to choroby piersi, które jest stosunkowo łatwo wyleczyć.
Zakażenie brodawki
Przewody mleczne są bardzo podatne na zakażenia wywołane przez bakterie wnikające z zewnątrz. Dlatego często dotykają kobiet karmiących piersią. Zapalenie, które rozwija się po przedostaniu się bakterii do wnętrza piersi, jest nieprzyjemne i bolesne, ale rzadko zwiastuje poważną chorobę. Jeżeli powodem zapalenia jest zaczopowanie gruczołów mlecznych (np. po niestarannym odciągnięciu pokarmu), pierś staje się napięta, gorąca, mocno zaczerwieniona i bolesna.
Jedynym ratunkiem jest wtedy przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków, które leczą zapalenie, ale nie szkodzą dziecku. Młoda mama przez 2-3 dni nie powinna karmić dziecka chorą piersią. Później trzeba przystawiać dziecko do piersi, bo przepływ mleka przyspiesza zwalczenie infekcji.
Małe ropnie opróżnia się strzykawką. W skrajnych przypadkach, ropień usuwa się w szpitalu, często w znieczuleniu ogólnym. W rance umieszcza się dren, który zapewnia dokładne oczyszczenie chorego miejsca.
Choroby skóry piersi
Najczęściej występują w okolicy brodawki i otoczki. Może być to np. wyprysk - swędzące, łuszczące się i zaczerwienione wykwity na skórze. Krosteczki najpierw pojawiają się na otoczce, potem na samej brodawce. Zmiany dość szybko się rozprzestrzeniają, obejmując coraz większy fragment piersi. Mogą zniknąć bez terapii, ale zwykle konieczne jest specjalistyczne leczenie.
Zaczerwienienie lub powierzchowne owrzodzenie brodawki, otoczki lub skóry sutka zawsze wymaga dokładnego zbadania.
Grudki na otoczce
Białawe, wypukłe zgrubienia w obrębie otoczki nie powinny nas martwić. To naturalnie występujące gruczoły Montgomery’ego, czyli przekształcone gruczoły potowe, które mogą się układać koliście na całej powierzchni otoczki lub nieregularnie, w mniejszych lub większych skupiskach. - Gość
- Ciąża czy nie?
- Proszę o pomoc.
Witam Was kochane, szukałam podobnego wątku lecz to nie znalazłam. Mianowicie 11...
Forum: Kobieta i zdrowie - Śluz płodny
Dzień dobry. Może trochę głupie pytanie, ale zastanawia mnie to. Czy...
- Plamienie
Od 3 miesięcy staramy się z mężem o dziecko 3 dni temu miałam...
- Tematy:
- zdrowie
- lifestyle
- kobieta
- zdrowe odżywianie