Mam 32 lata . Po trzech porodach naturalnych. W 10 dniu cyklu moje endometrium wynosi 11.4 mm...
Forum: Kobieta i zdrowie
Temat: ciąża a wzrok (14)
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html#p536911https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html ciąża a wzrok
Czy mozliwe jest pogorszenie sie wzroku jeżeli zachodzi w ciąże osoba widzaca od urodzenia na jedno oko a drugie oko ma wade -5 ?? czy raczej powinno byc bez zmian ?
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html#p536954https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html ciąża a wzrok
Słabszy wzrok nie jest już też wskazaniem do cesarskiego cięcia. Żadne badania naukowe nie udowodniły bowiem, że poród drogami natury pogarsza wzrok. Tym niemniej powinnaś dbać o oczy, gdyż w ciąży zazwyczaj wzrok ulega nieznacznemu pogorszeniu. Problemy mają nie tylko panie, które na co dzień widzą słabiej i muszą nosić szkła korekcyjne. Oczy słabną również i tym przyszłym mamom, które dotąd świetnie widziały – obraz, zwłaszcza po męczącym dniu, może być lekko rozmazany. Wszystko przez zmiany hormonalne, które mogą powodować powstawanie obrzęków w gałce ocznej. To prowadzi z kolei do pogorszenia widzenia i pogłębienia się wady wzroku. Zazwyczaj jest to sytuacja przejściowa i po urodzeniu dziecka wzrok wraca do stanu sprzed ciąży.
Mama w okularach
Przyszła mama z wadą wzroku powinna być pod stałą opieką okulisty. Tylko on może bowiem ocenić, czy zmiany w ostrości widzenia są naturalne dla okresu ciąży, czy też są niepokojące. On również decyduje, czy przyszła mama może nosić te same szkła, czy też powinna zmienić je na silniejsze. A co z soczewkami kontaktowymi? Specjaliści radzą zwykle, by na czas ciąży zmienić je na okulary. Hormony ciążowe zmieniają bowiem skład łez, dlatego panie noszące soczewki często narzekają, że oczy pieką je i łzawią.
Przyszła mama z wadą wzroku powinna być pod stałą opieką okulisty. Tylko on może bowiem ocenić, czy zmiany w ostrości widzenia są naturalne dla okresu ciąży, czy też są niepokojące. On również decyduje, czy przyszła mama może nosić te same szkła, czy też powinna zmienić je na silniejsze. A co z soczewkami kontaktowymi? Specjaliści radzą zwykle, by na czas ciąży zmienić je na okulary. Hormony ciążowe zmieniają bowiem skład łez, dlatego panie noszące soczewki często narzekają, że oczy pieką je i łzawią.
Kilka ważnych zasad
ciężarnej z wadą wzroku nie wolno dźwigać – nie tylko ze względu na ciążę, ale również dlatego, by zapobiec odklejeniu się siatkówki.
w ciąży lepiej unikać przesiadywania przed komputerem; lekarze zalecają przyszłym mamom, żeby nie spędzały przed monitorem więcej niż 4 godziny dziennie; istnieje ryzyko, że można się nabawić przypadłości zwanej zespołem suchego oka; objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem, uczuciem „piasku w oczach”, to wymaga częstego sięgania po krople do oczu.
na wzrok dobrze wpływa odpowiednia dieta, dlatego ciężarne z wadą wzroku powinny jeść produkty bogate w witaminę A i beta-karoten (np. ryby, marchewka).
Poród bez komplikacji
Jeśli masz dużą wadę wzroku, 2–3 tygodnie przed porodem warto wybrać się do okulisty, by ten ocenił, czy wszystko jest w porządku, zbadał ciśnienie wewnątrzgałkowe i stan siatkówki. Taka konsultacja nie jest obowiązkowa, ale warto zrobić to dla własnego spokoju. Lekarz na pewno rozwieje wszystkie twoje wątpliwości związane z porodem drogami natury. Uwaga: wbrew temu, co można przeczytać w internecie, nie musisz brać od niego żadnego zaświadczenia o ilości dioptrii – taka informacja nie zrobi na ginekologu wielkiego wrażenia i nie spowoduje, że automatycznie zostaniesz zakwalifikowana do cesarskiego cięcia.
Kiedy cesarka?
Jest ona zalecane tylko wtedy, gdy kobieta przeszła wcześniej operację przyklejenia siatkówki. W takiej sytuacji istnieje bowiem ryzyko, że wysiłek fizyczny związany z porodem naturalnym, zwłaszcza w fazie parcia, może spowodować wzrost ciśnienia w gałce oka i odklejenie się siatkówki. A to grozi znacznym osłabieniem wzroku, a nawet jego utratą. Dlatego lekarze dmuchają na zimne i wyjmują dziecko z brzucha. W przypadkach pozostałych wad wzroku podejmuje się próbę porodu naturalnego. Czasem, przy większej wadzie, lekarze skracają fazę parcia. Bardzo rzadko zdarza się, że podczas porodu mama nagle zaczyna gorzej widzieć, a akcja porodowa nie postępuje – wtedy konieczne jest cesarskie cięcie. Podczas porodu możesz być w okularach (choć położne często proszą, by zdjąć szkła), ale musisz wyjąć soczewki kontaktowe. W razie konieczności podania narkozy (gdy nagle okaże się, że musisz mieć cesarskie cięcie) może nie być na to czasu, a dłuższe przebywanie w soczewkach, zwłaszcza jednodniowych, jest niezdrowe dla oczu. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html#p537070https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html ciąża a wzrok
Teraz nie zwracają lekarze uwagi na wadę wzroku kobiety,naprawdę duża wada ma podstawę do cesarki,a wzrok może się pogorszyć chociażby z kwesti ciśnienia w ciąży które bardzo często wzrasta.
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html#p538234https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html ciąża a wzrok Gość
Ja miałam dużą wadę, myślałam, że jest stała, jednak pogorszyła mi się znacznie w trakcie pierwszej ciąży. Miałam robioną cesarkę, a po urodzeniu mojego małego Paskuda, musiałam zmienić szkla na silniejsze. Na drugie dziecko zdecydowaliśmy się dopiero po 5 lata. Przez ten czas chodziłam do okulisty i na szczęście wada mi się nie pogorszyła. Przed rozpoczęciem starań o dziecko, zdecydowałam poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku, bo bałam się, że w ciąży wada ponownie mi się pogorszy. W sumie jestem zadowolona z podjęcia takiej decyzji, mimo iż poród do najłatwiejszych nie należał. Ale teraz przynajmniej swobodnie poruszam się bez szkieł (mam wadę zniewelowaną praktycznie do zera). Sam zabieg przebiegł spokojnie, wykonywała go lekarka z kliniki Jerzego Szaflika (nie pamiętam już nazwiska), a moją drugą ciąże prowadził doktor Ryszard Stańczak z którego jestem bardzo zadowolona (podczas pierwszej ciąży trafiła mi się bardzo niemiła położna, którą miałam ochotę rozszarpać).
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html#p538836https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html ciąża a wzrok
Kiedyś kobiety noszące okulary straszone były wizją utraty wzroku w razie zajścia w ciążę. Żadne badania naukowe nie dowiodły jednak, że poród może nasilać krótkowzroczność czy też w jakikolwiek inny sposób pogarszać wzrok. Oczywiście - każda przyszła mama, która cierpi na wadę wzroku, podczas ciąży powinna być pod stałą opieką okulisty. Niekiedy bowiem - w przypadku dużych wad - niezbędne jest cięcie cesarskie.
Na pewno w czasie ciąży należy szczególnie dbać o nasze oczy. Wzrok ciężarnej może bowiem ulec chwilowemu pogorszeniu (wszystkiemu winna jest burza hormonów) – również wśród kobiet, które nigdy wcześniej nie miały problemów z oczami. Statystki mówią, że przejściowy wzrost krótkowzroczności dotyczy jedynie 14% ciężarnych i ustępuje w ciągu około 2 miesięcy po porodzie. Nawet duża wada wzroku coraz rzadziej kwalifikuje też kobietę do cięcia cesarskiego.
Soczewki a ciąża
Wśród kobiet ciężarnych czasami można zaobserwować wzrost nietolerancji na soczewki kontaktowe. Co czwarta ciężarna - z różnych powodów - nie może ich stosować. Jest to tym ciekawsze, że objawy nietolerancji pojawiają się niekiedy w trakcie pierwszej ciąży, a mogą całkowicie ustąpić przy kolejnych.
Wśród domniemanych przyczyn tego zjawiska wymienia się najczęściej:
*** spadek progu pobudliwości bólowej rogówki u wszystkich ciężarnych,
*** wzrost krzywizny rogówki o 1 dioptrię w drugiej połowie ciąży,
*** wzrost grubości rogówki o 1-16 mikrometrów,
*** zmiany w budowie spojówki gałkowej i przejściowe obrzęki powiek,
*** spadek produkcji łez w 3 trymestrze ciąży (80% ciężarnych).
Obserwowana w ciąży zmiana krzywizny soczewki może być przyczyną przejściowych zaburzeń akomodacji, objawiających się trudnościami w czytaniu lub wydłużeniem czasu adaptacji przy zmianie spojrzenia z bliska w dal i odwrotnie. Zjawisko to występuje nie tylko w trakcie ciąży, ale również w okresie karmienia piersią i zanika z chwilą odstawienia dziecka od piersi.
Dlatego zaleca się, aby kobiety ciężarne z wadą wzroku stosowały się do następujących zaleceń:
*** nie zmieniały mocy i krzywizny podstawowej soczewek kontaktowych w trakcie ciąży i w okresie 2 miesięcy po porodzie,
*** nie poddawały się laserowym zabiegom refrakcyjnym w trakcie ciąży i w ciągu roku po porodzie, jak też nie planowały ciąży do roku po wykonanym zabiegu - istnieje zarówno niebezpieczeństwo przesunięcia uzyskanego efektu operacyjnego, jak też zwiększa się odsetek przymglenia rogówki po keratektomii fotorefrakcyjnej (PRK, potocznie excimer-laser),
*** ciężarne, które nie mają problemów ze stosowaniem soczewek kontaktowych powinny w trzecim trymestrze ciąży zacząć używać "sztucznych łez" (tych, które nie zawierają środków konserwujących), aby odpowiednio nawilżyć oczy.
Wada wzroku = cięcie cesarskie?
Kobiety z wadami wzroku – w obawie przed jego pogorszeniem – dość często domagają się cięcia cesarskiego. Pamiętajmy jednak, że uszkodzenie wzroku w zasadzie nie wyklucza naturalnego porodu, a większość kobiet, które mają wady wzroku, rodzi naturalnie. Dopiero bardzo duża wada oczu (np. wysoka krótkowzroczność) w połączeniu z niebezpiecznymi zmianami na dnie oka może być przesłanką do cięcia cesarskiego. W takim wypadku bowiem poród może spowodować zbyt duży wzrost ciśnienia wewnątrz gałkowego i odklejenie się siatkówki. Dlatego każda ciężarna z chorobą oczu powinna być pod stałą opieką lekarza okulisty. W przypadku dużej wady wzroku, to właśnie głównie on decyduje o ewentualnym cięciu cesarskim.
Współczesna medycyna daje również przyszłym mamom możliwość wykonania zabiegu fotokoagulacji laserowej, który zabezpiecza siatkówkę przed odwarstwieniem w czasie porodu. Zabieg ten przeprowadza obecnie wiele klinik i szpitali okulistycznych. Trwa on krótko i jest całkowicie bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dla jej dziecka. - https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html#p539657https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html ciąża a wzrok
ja mam wade na jeno oko- 3 a na drugie -6 dioprii, i to nie zwolniło mnie z naturalnego porodu, choc bardzo tego chciałam. Jedynym argumentem przejawaiajacym za cesarka była operacja na oko- dotyczaca spojówki - tak mi powiedziała położna. Załuje że nie zapłaciłam za znieczulenie- teraz wzrok mi sie pogorszył z -6 na 9 dioprii MASAKRA, w ciaży cały organizm jest słabszy, bo dokarmiamy soba nowe życie, wiec wszystkiego potrzebujemy wiecej, stad przeciażenia
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html#p539662https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html ciąża a wzrok
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html#p1332315https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html ciąża a wzrok Gość
Przed porodem miałam świetny wzrok, teraz jestem cztery lata po tym wydarzeniu i noszę okulary. Im dalej, tym bardziej wszystko się zamazywało, twarze, litery. Wada jest nieduża, ale uciążliwa. Ciągle mrużylam oczy, przez co wszyscy pytali dlaczego jestem zmęczona. Bezwiednie potrząsałam głową, jakby ostre widzenie mogło samo wrócic. W moim przypadku był to poród naturalny, ciężki z uwagi na duże dziecko. Powinnam mieć cesarkę bo to byłoby wskazaniem, ale zaniedbali. Trzeba pamietać, że każdy jest inny i różnie może być.
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html#p1350867https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html ciąża a wzrok Treść zablokowana przez moderatora
- https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html#p1357166https://www.forumginekologiczne.pl/forum/ciaza-a-wzrok/watek/536911/1.html ciąża a wzrok
Miałam słabszy wzrok przed ciążą. W ciąży trochę mi się pogorszył, więc postawiłam na zabieg laserowej korekcji wzroku metodą Lentivu. Było to kilka miesięcy temu, efekt był widoczny od razu i do tej pory nic z moim wzrokiem się nie dzieje. Zabieg wykonywałam w Optegrze w Krakowie.
- Gość
- Endometrium
- Kłykciny kończaste
Mam umówiona wizytę, niestety dopiero w przyszłym tygodniu. Czy zmiany...
Forum: Wstydliwe dolegliwości - Tabletka dzień po
Proszę o pomoc! Na początku stycznia (08.01) przyjęłam tabletkę...
- Języczek z pochwy(?)
Cześć. Jestem umówiona do ginekologa, ale muszę trochę poczekać,...
Forum: Wstydliwe dolegliwości
- Tematy:
- zdrowie
- lifestyle
- kobieta
- zdrowe odżywianie