Zaloguj
Reklama

Ciąża u kobiet z dziecięcym porażeniem mózgowym

Ciąża
Fot. Panthermedia
Ciąża
(4)
Ciąża u kobiet z dziecięcym porażeniem mózgowym
Reklama

Schorzenie charakteryzujące się występowaniem zaburzeń ruchu i postawy, wynikających z trwałego, niepostępującego uszkodzenia mózgu we wczesnym stadium rozwoju.

Ciąża u kobiet z dziecięcym porażeniem mózgowym - Objawy i przebieg

Dotychczas żadne badania nie wykazały aby dziecięce porażenie mózgowe miało wpływ na płodność osoby chorej.  Również ryzyko urodzenia dziecka z DPM u kobiet obciążonych chorobą jest nie większe niż w populacji ogólnej. Poza tym ciąża nie powinna mieć zasadniczego wpływu na dotychczasowy przebieg schorzenia, choć w zależności od nasilenia objawów DPM, każda ciąża ma przebieg indywidualny i nie można wykluczyć, np. nasilenia spastyki.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Przed planowanym poczęciem, koniecznie trzeba poinformować lekarzy prowadzących (ginekologa, neurologa) o chorobie oraz współistniejących schorzeniach mogących mieć istotny wpływ na przebieg ciąży (np. padaczka) a także o przyjmowanych lekach.

Niektóre z dolegliwości obecnych przed ciążą (np. spastyka, opuchnięcie podudzi) mogą ulec nasileniu.

Należy o wszystkich występujących objawach niepokojących informować lekarza prowadzącego, aby wdrożyć odpowiednie postępowanie, m.in. wybór sposobu prowadzenia porodu.

Ciąża u kobiet z dziecięcym porażeniem mózgowym - Leczenie

Przed zajściem w ciążę trzeba zadbać szczególnie o zachowanie jak najlepszej formy fizycznej. Należy zaprzestać palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu. Jak w każdym przypadku, decyzja o posiadaniu dziecka powinna zostać podjęta wspólnie przez oboje rodziców, z uwzględnieniem wszelkich wiążących się z tą decyzją zmian w dotychczasowym życiu.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze