Zaloguj
Reklama

Czy mając HIV można urodzić zdrowe dziecko?

Wczesna ciąża
Fot. Panthermedia
Wczesna ciąża
(0)
HIV i zdrowe dziecko
Reklama

Wirusem HIV może zarazić się każdy z nas. Problem ten dotyczy nie tylko narkomanów, osób homoseksualnych ale także heteroseksualnych. Badania naukowe oraz dane statystyczne pokazują, że wiele kobiet będących w ciąży nie wie, że jest zarażnym wirusem HIV.

 

HIV i zdrowe dziecko - Objawy i przebieg

Wirus HIV nie przekreśla szansy na normalne i sprawne życie. A co ważne jeśli kobieta ciężarna wie o tym, że jest zarażona i podejmie odpowiednie kroki może urodzić zdrowe dziecko.

Kobiety ciężarne mają obowiązek wykonywania testów na obecność wirusa HIV. Wiele z nich będąc u lekarza i słysząc o tym, czuje się urażona, dotknięta i stwierdza, że takiego badania nie wykona. Tłumaczy się w ten sposób, że nie ma możliwości by doszło do jej zrażenia. Zanim podejmiemy decyzję o odmowie wykonania testu na obecność HIV zastanówmy się czy robimy dobrze. Pamiętajmy o tym, że musimy zadbać nie tylko o swoje zdrowie i życie ale także powinniśmy czuć się odpowiedzialni za życie dziecka.

Jeśli kobieta, która planuje ciąże wie, że jest zarażona wirusem HIV, powinna o tym poinformować lekarza. Zdarza się także, iż do zakażenia dochodzi w trakcie ciąży. Dlatego testy na obecność wirusa HIV powinny być wykonywane dwukrotnie w trakcie jej trwania.

Do zakażenia płodu dochodzi najczęściej po wytworzeniu się łożyska. Największe ryzyko jest także w trakcie porodu oraz na około dwa tygodnie przed rozwiązaniem. Badania naukowe, pokazują, że do zarażenia nie dochodzi prawie nigdy w pierwszych tygodniach ciąży.

To, że kobieta ciężarna jest zarażona wirusem HIV nie musi oznaczać, że urodzi chore dziecko. Przyczynia się do tego w dużym stopniu:

  • wysokie stężenie wirusa w krwi matki
  • zaawansowany stan choroby
  • obniżona liczba komórek CD4 we krwi matki
  • „wczesne” zakażenie tj. do 3 miesięcy


W przypadku gdy okaże się, że kobieta ciężarna jest zarażona wirusem HIV musi zgłosić się do specjalisty z zakres chorób zakaźnych, który zajmuje się osobami zarażonymi wirusem HIV. Włączenie odpowiednie leczenia antyretrowirusowego oraz specjalistycznej opieki zmniejsza ryzyko urodzenia zakażonego dziecka. Ciąża kobiety HIV-dodatniej musi być odpowiednio prowadzona (przeprowadzanie szczegółowych badań, przestrzeganie zażywania określonych leków), ważny jest także przebieg porodu i zachowanie wszelkich ostrożności po nim.

fot. pantherstock

 

Pamiętajmy o tym, że istnieje ryzyko zarażenia dziecka gdy jest ono karmione mlekiem z piersi. Na podstawie wyników otrzymanych podczas badania matki podejmowana jest decyzja co do włączenia leczenia zapobiegającego rozwojowi choroby u dziecka.

W chwili obecnej ważne jest to by zmienić podglądy dotyczące wykonywania testów na HIV i uświadomić kobietom, że nawet jeśli się jest zarażonym można urodzić zdrowe dziecko.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze