Zaloguj
Reklama

Uszkodzenie rdzenia kręgowego i kręgosłupa a ciąża i poród

Ból karku
Fot. iStock
Ból karku
(4)
Uszkodzenie rdzenia kręgowego i kręgosłupa a ciąża i poród
Reklama

Rdzeń kręgowy, biegnie w kanale kręgowym i chroniony jest przez szereg struktur takich jak: opony mózgowo- rdzeniowe, więzadła oraz elementy kostne kręgosłupa. Zdarza się tak, iż na skutek urazów np. podczas wypadku samochodowego, upadku z dużej wysokości, podczas dźwigania ciężarów, uprawiania sportu czy operacji medycznych dochodzi do naruszania i przerwania ciągłości rdzenia kręgowego. Może także dojść do urazu kręgosłupa.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego i kręgosłupa a ciąża i poród - Objawy i przebieg

Rdzeń kręgowy, ulega uszkodzeniom nie tylko w przypadku mężczyzn ale także w przypadku kobiet. W przypadku płci żeńskiej pojawia się pytanie czy uraz kręgosłupa oraz rdzenia kręgowego ma wpływ na zajście w ciążę oraz poród.
 
Uraz rdzenia kręgowego i kręgosłupa a zajście w ciążę i poród


W chwili obecnej, nie wiele wiemy na temat zmian jakie zachodzą w układzie rozrodczym kobiet po uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Oczywiście stan kobiety jest zależne od miejsca jego uszkodzenia oraz rozległości objawów mu towarzyszących.

Nie ma jednak przeciwwskazań, by kobieta zaszła w ciążę  urodziła w pełni zdrowe dziecko. Oczywiście na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego może jednak dojść np. do zatrzymania miesiączkowania, które nie jest bezpośrednim wynikiem uszkodzenia ile stresu po nim przebytego. Kobiety w ciąży po przebytym uszkodzeniu rdzenia stanowią grupę wysokiego ryzyka. Wymagają szczególnej opieki gdyż mogą im towarzyszyć problemy ze strony układu nerwowego, moczowego, pokarmowego, spastyczność czy problemy ze strony układu autonomicznego. Towarzyszyć, im może także krwawienie z pochwy, nadciśnienie, cukrzyca oraz anemia.

Każdą pacjentkę z będącą w ciąży po urazie rdzenia kręgowego, należy traktować w sposób szczególny. Wymaga ona częstszych badań oraz konsultacji lekarskich. W niektórych przypadkach konieczne jest pozostanie pacjentki w oddziale szpitalnym.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze