Zaloguj
Reklama

Angina paciorkowcowa w ciąży: co warto wiedzieć?

Ciąża
Fot. wybor_kobiety
Ciąża
(0)

Angina paciorkowcowa typowo występuje u dzieci, zachorować na nią może jednak pacjent mający dowolną liczbę lat – również i kobieta ciężarna. Sama ciąża nie zwiększa w żaden sposób ryzyka tej choroby, zawsze jednak pacjentka, u której mogła rozwinąć się angina, powinna udać się do lekarza – angina paciorkowcowa wymaga zastosowania antybiotykoterapii, która może uchronić przed co prawda rzadkimi, ale jednak groźnymi jej powikłaniami.

Reklama

U ciężarnych, podobnie jak u pozostałych ludzi, występować mogą różnorodne schorzenia. Tak jak niektóre z nich stanowią większe zagrożenie, tak inne związane są ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem pojawienia się jakichkolwiek powikłań u ciężarnych. Jak jest natomiast z anginą paciorkowcową w ciąży?

Angina paciorkowcowa jest chorobą bakteryjną, do której doprowadza zakażenie paciorkowcami. Samo bycie w ciąży nie predysponuje pacjentek do zachorowania na nią. Inaczej dzieje się już jednak wtedy, gdy nie jest to pierwsza ciąża przyszłej mamy – wtedy, gdy ma ona już starsze dzieci, ryzyko zachorowania staje się większe, ponieważ angina paciorkowcowa spotykana jest przede wszystkim u najmłodszych pacjentów i ciężarna może się po prostu zarazić od swoich pociech.

Angina paciorkowcowa w ciąży może skutkować różnymi powikłaniami. Dobra wiadomość jest taka, że rozwijają się one rzadko, złą natomiast jest to, że choroba skutkować może naprawdę groźnymi problemami. Do powikłań anginy paciorkowcowej zaliczane są bowiem zarówno zapalenie płuc, jak i zapalenie wsierdzia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz gorączka reumatyczna. Zapobiegać im może właściwe leczenie anginy, bazujące na stosowaniu antybiotyków. Leki te są dostępne na receptę, dlatego też do uzyskania ich niezbędne jest odwiedzenie lekarza.

Ciężarne powinny więc bezapelacyjnie skonsultować się z medykiem wtedy, gdy podejrzewają one, że mogła wystąpić u nich omawiana choroba. O anginie paciorkowcowej w ciąży świadczyć mogą takie objawy, jak przede wszystkim silny ból gardła, gorączka (zazwyczaj wysoka), nalot w obrębie gardła (zwłaszcza na migdałkach) oraz znaczne poczucie zmęczenia i trudności z przełykaniem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze