Zaloguj
Reklama

Bezpieczeństwo stosowania transdermalnych plastrów antykoncepcyjnych.

Bezpieczeństwo stosowania transdermalnych plastrów antykoncepcyjnych.
Fot. medforum
(0)

Kanada, Ottawa - listopad 2006 - firma Janssen-Ortho Inc. w porozumieniu z Health Canada przedstawiła nowe ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania plastrów Evra. Plastry antykoncepcyjne Evra zawierają 6,0 mg norelgestrominu (NGMN)  i 0,60 mg etynyloestradiolu (EE). Natomiast preparat Ortho Evra jest innym typem plastrów dostępnym na rynku USA, zawierającym 6,0 mg NGMN oraz 0,75 mg EE.

Reklama

Plastry Evra i Ortho Evra zawierają inne ilości estrogenów, jednak skutki uboczne wynikające ze stosowania plastrów Ortho Evra nie różnią się od działań ubocznych plastrów Evra.

Wyniki najnowszego badania wskazują, iż kobiety stosujące plastry Ortho Evra wykazywały podwyższone ryzyko występowania zakrzepów w kończynach dolnych i w płucach w porównaniu do kobiet stosujących antykoncepcję doustną. W innym badaniu wykazano natomiast brak różnic w ryzyku występowania zakrzepicy kończyn dolnych i płuc w grupie kobiet stosujących plastry Ortho Evra w porównaniu do kobiet stosujących antykoncepcję doustną.

Kobiety otyłe znajdują się w grupie szczególnie wysokiego ryzyka wystąpienia zakrzepów.

Z powodu istnienia teoretycznego ryzyka nieumyślnego podwyższenia ekspozycji na estrogeny zawarte w plastrach zaleca się pacjentkom stosującym plastry Evra unikanie wystawiania plastrów na działanie takich źródeł ciepła jak sauna czy kąpiel wirowa.

 W jednym z najnowszych badań stwierdzono, iż stosowanie systemu transdermalnego Evra dostępnego w Kanadzie powoduje u pacjentek ekspozycję na estrogeny podobną do ekspozycji wynikającej z zażywania pigułek antykoncepcyjnych.

Obecnie do sprzedawanych na terenie Kanady plastrów Evra załączona jest ulotka informacyjna opisująca ryzyko i wskazania właściwego stosowania plastrów. W załączniku tym jest również szczegółowo opisany punkt informujący o konieczności zaprzestania stosowania plastrów w przypadku wystąpienia wczesnych objawów tworzenia się zakrzepów. Do typowych (ale nie jedynych) objawów tworzenia się zakrzepów można zaliczyć: bóle łydek, duszności, bóle w klatce piersiowej lub odpluwanie krwią. Pacjentki chcące uzyskać informacje na temat ryzyka i korzyści stosowania plastrów Evra powinny zwrócić się do swoich lekarzy.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Janssen-Ortho Inc., Kanada

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze