Zaloguj
Reklama

Cukrzyca ciążowa: jakie mogą być jej objawy?

Badanie w ciąży
Fot. Shutterstock
Badanie w ciąży
(3)

Cukrzyca ciążowa stanowi poważne zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla płodu, w związku z czym u każdej ciężarnej zalecane jest wykonanie w określonych momentach ciąży badań, które pozwalają zdiagnozować ten problem - wprowadzenie odpowiedniego leczenia redukuje ryzyko wystąpienia powikłań tego schorzenia. Jakie jednak mogą być objawy cukrzycy ciążowej – co powinno skłonić przyszłą matkę do tego, aby udała się ona na konsultację do swojego ginekologa?

Reklama

Nie bez powodu ginekolodzy ostrzegają swoje pacjentki o ryzyku cukrzycy ciążowej – prowadzić ona może bowiem zarówno do porodu przedwczesnego, jak i zwiększa ryzyko rozwinięcia się u matki stanu przedrzucawkowego czy stwarza zagrożenie, że u noworodka po porodzie wystąpią zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Rozpoznanie cukrzycy ciążowej stawia się u pacjentek po wykonaniu doustnego testu tolerancji glukozy – wykonywany jest on rutynowo u ciężarnych pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. Warto jednak wiedzieć o tym, jakie dolegliwości mogą nasuwać podejrzenie tego problemu i kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Dość często jest tak, że cukrzyca ciążowa nie prowadzi do pojawienia się u pacjentki absolutnie żadnych dolegliwości. W innych przypadkach występować mogą symptomy, które bywają uznawane za zjawiska, które pojawiają się u wielu ciężarnych. Mowa tutaj o takich potencjalnych objawach cukrzycy ciążowej, jak:

  • poczucie zmęczenia,
  • wzmożone pragnienie,
  • zwiększona częstość oddawania moczu,
  • zaburzenia widzenia (np. w postaci odbierania zamazanego obrazu),
  • nudności,
  • zwiększona częstość występowania zakażeń układu moczowego oraz zakażeń okolic intymnych.

O tym, że wymienione powyżej dolegliwości pojawiają się u stosunkowo dużej ilości ciężarnych, przekonywać zapewne nikogo nie trzeba. Warto tutaj jednak podkreślić to, że kiedy u pacjentki pojawiają się takie objawy i gdy przybierają one duże nasilenie, zdecydowanie powinna ona skierować się do swojego ginekologa – cukrzyca ciążowa jest w końcu poważnym zagrożeniem, jednakże wtedy, kiedy jest ona właściwie leczona, pozwala to uniknąć możliwych jej konsekwencji.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze