Zaloguj
Reklama

Czy mogę ćwiczyć w ciąży?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Aktywność fizyczna w ciąży
Fot. medforum
Aktywność fizyczna w ciąży
(0)

Od zawsze ciążę traktowano jako wyjątkowy czas w życiu kobiety, który wymaga również szczególnej ochrony. Powstało także niewłaściwe przekonanie, że wysiłek fizyczny stanowi zagrożenie dla donoszenia ciąży. Mimo, że od 30-40 lat zdecydowana większość ciężarnych nie pracuje już ciężko fizycznie, to obawa przed wysiłkiem fizycznym pozostała mocno zakorzeniona w świadomości społeczeństwa. Stąd też coraz więcej doniesień w literaturze o otyłości kobiet w ciąży. Jak we wszystkim: należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, ale aktywności fizycznej w ciąży mówi się zdecydowane tak!

Reklama

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz usług trenerów personalnych, którzy kształcą się w kierunku pracy właśnie z ciężarnymi. Uważa się, że właśnie współpraca wyspecjalizowanych trenerów i lekarzy jest gwarantem bezpieczeństwa, gdyż umożliwia dobór ćwiczeń właściwy co do danej osoby oraz okresu ciąży.

W czasie ciąży fizjologia podczas wykonywania wysiłku wygląd nieco inaczej. Ocenia się, że zdolność maksymalnego poboru tlenu nie zmienia się w czasie ciąży – jest uwarunkowana genetycznie. Wobec tego podejmowanie wysiłku – szczególnie tego intensywnego – powoduje, że około 75% objętości krwi opuszczającej serce jest kierowana do pracujących mięśni szkieletowych. Wraz ze wzrostem intensywności wysiłku wzrasta właśnie ilość krwi kierowana do mięśni, zmniejszając tym samym zaopatrzenie innych narządów wewnętrznych w krew – również tkanek płodu. Zdolności wysiłkowe w ciąży są także ograniczane przez utrudnienie powrotu krwi do serca – na skutek ucisku na naczynia krwionośne. Intensywny wysiłek wykonywany naprzemiennie z odpoczynkiem, który przyjmuje postać beztlenowego, może spowodować krótkotrwałe zmniejszenie stężenia glukozy dopływającej do płodu na skutek odbudowywania zapasów glikogenu w mięśniach. Powyższe zmiany w fizjologii kobiety w ciąży podczas wysiłku fizycznego nie powinny jednak przerażać młodych mam, wszak wykonywanie ćwiczeń fizycznych wiąże się z długą listą korzyści.

Regularne treningi utrzymują prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zmniejszają ryzyko wystąpienia otyłości i miażdżycy, zmniejszają zagrożenie wystąpienia cukrzycy ciężarnych (a u tych, które na nią cierpią, zmniejszają ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego), ograniczają liczbę cięć cesarskich i operacyjnych porodów drogą pochwową, a także gwarantują szybszą rekonwalescencję po porodzie. Wśród bezpiecznych aktywności wymienia się marsz, pływanie, jazdę na rowerze stacjonarnym, bieganie lub jogging. Niewskazane są natomiast sporty kontaktowe, takie jak piłka nożna, koszykówka i oczywiście boks oraz aktywności związane z dużym ryzykiem upadku, jak jazda konna, narciarstwo czy surfing. Ćwiczenia należy wykonywać przynajmniej przez 20 min dziennie. Jednak zawsze przed rozpoczęciem jakichkolwiek wysiłków w czasie trwania ciąży należy odbyć wizytę lekarską w celu wykrycia ewentualnych przeciwskazań.   

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Reid H., Smith R., Calderwood C., Foster C.: Physical activity and pregnancy: time for guidance in the UK. „British Journal of Sports Medicine” 2017; bjsports-2016-097216.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze