Zaloguj
Reklama

Czy można zajść w ciążę po stosunku analnym?

Rozwiązywanie problemów
Fot. panthermedia
Rozwiązywanie problemów
(5)

Bardzo dużo różnych mitów krąży wokół tematyki seksu oraz zachodzenia w ciążę. Wiele osób zastanawia się chociażby nad tym, czy skuteczną metodą zapobiegania poczęciu jest stosunek przerywany czy też nad tym, czy można zajść w ciążę wtedy, kiedy w trakcie stosunku nie dochodzi do penetracji. Wśród różnych wątpliwości pojawiają się również te dotyczące tego, czy możliwe jest zajście w ciążę podczas stosunku analnego. Teoretycznie nie, w praktyce… Szanse na to zerowe wcale nie są.

Reklama

Doskonale wiadome jest to, że kobieta może zajść w ciążę po tym, kiedy to w trakcie stosunku waginalnego dojdzie do ejakulacji w drogach rodnych. Dość dużo osób zastanawia się jednak nad tym, czy możliwe jest znalezienie się w stanie błogosławionym również i w związku z innymi rodzajami aktywności płciowej – zastanawiające dla niektórych ludzi jest to, czy można zajść w ciążę podczas stosunków analnych.

Odpowiedź na powyższe pytanie zasadniczo jest jedna: ogólnie zajść w ciążę podczas seksu analnego zwyczajnie się nie da. Do zapłodnienia mogłoby w takiej sytuacji dojść jedynie wtedy, kiedy męskie nasienie – w jakiś sposób – przedostałoby się do kobiecej pochwy.

Zwrócić tutaj należy od razu uwagę na pewien inny aspekt – otóż tak jak zajść w ciążę po stosunku analnym raczej się nie da, tak już zarazić się którąś z chorób przenoszonych drogą płciową jak najbardziej. Ryzyko to jest nawet większe niż w przypadku stosunków waginalnych. Spowodowane jest to tym, że tak jak w kobiecych drogach rodnych wydzielany jest nawilżający je śluz, tak już tego rodzaju wydzielina nie jest produkowana w obrębie odbytu. Z tego powodu dość łatwo doprowadzić do naruszenia ciągłości jego błony śluzowej w trakcie kontaktu płciowego – tego typu problem znacząco natomiast zwiększa zagrożenie tym, że takie patogeny, jak np. wirus HIV, bakterie wywołujące kiłę czy rzeżączkę, wtargną przez takie uszkodzenia do organizmu człowieka i ostatecznie dojdzie u niego do zakażenia.

Tak jak rzeczywiście zajść w ciążę w trakcie stosunku analnego raczej się nie da, tak już zarażenie się podczas niego jakimś schorzeniem przenoszonym drogą płciową jak najbardziej można. Z tego powodu – niezależnie od tego, czy planuje się ciążę, czy też jednak nie – dla własnego bezpieczeństwa podczas stosunków analnych zdecydowanie warto wykorzystywać prezerwatywy.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze