Zaloguj
Reklama

Czy zaszczepienie ciężarnej przeciwko HPV stwarza zagrożenie dla dziecka?

Zastrzyk
Fot. panthermedia
Zastrzyk
(0)

W ciąży większości szczepień po prostu się nie wykonuje. Czasami pacjentka może jednak zgłosić się na szczepienie po prostu nie wiedząc, że doszło u niej do zapłodnienia – tak może być np. w przypadku szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Takiemu problemowi postanowili przyjrzeć się lekarze z Danii – sprawdzali oni, czy szczepienie przeciwko temu patogenowi może prowadzić do zwiększonego ryzyka pewnych komplikacji ciąży, takich jak chociażby poród przedwczesny czy poronienie samoistne.

Reklama

Okres ciąży to z pewnością szczególny czas w życiu kobiety. Przyszłe matki najczęściej skupiają się wtedy szczególnie na swoim stanie zdrowia czy też rozpoczynają już planowanie życia swojego potomka. Ciąża jest jednak również okresem szczególnym dla lekarzy zajmujących się ciężarną.

Wszelkie oddziaływania medyczne wdrażane są u kobiet ciężarnych ze szczególną ostrożnością. Jako przykład można tutaj podać stosowanie różnych leków – bardzo często istnieje konieczność rozważenia korzyści płynących z wdrożenia danej farmakoterapii oraz oszacowanie tego, czy wszelkie ewentualne zagrożenia dla płodu nie przewyższają potencjalnych efektów takiej terapii.

W ciążę zachodzą pacjentki będące w różnym wieku, zarówno kobiety w okolicy 30., jak i 20. roku życia. Szczególnie u młodych kobiet stosowane bywają szczepionki przeciwko zakażeniu wirusem HPV. Ogólnie w ciąży unika się szczepień, czasami jednak zaszczepiona zostaje pacjentka, która jeszcze po prostu nie wie, że spodziewa się dziecka. Konsekwencje zaszczepienia ciężarnej mogą być różne – to, czy szczepienie przeciwko HPV stwarza jakieś zagrożenie dla płodu, postanowili sprawdzić naukowcy z Danii.

Czy szczepienie przeciwko wirusowi HPV w trakcie ciąży jest groźne?

Duńscy lekarze przeanalizowali dane dotyczące ponad 580 tysięcy ciężarnych, wśród których u niespełna 1700 z nich szczepienie przeciwko wirusowi HPV szczepionką czterowalentną zostało wykonane pomiędzy 0 a 12 tygodniem ciąży.

Analizy skupiały się na ryzyku m.in. takich zdarzeń, jak dużego stopnia wady rozwojowe, poronienia samoistne, poród przedwczesny czy niska masa urodzeniowa. W przypadku wymienionych powyżej komplikacji nie odnotowano, jakoby u kobiet zaszczepionych przeciwko HPV we wczesnej ciąży częstość ich występowania była większa niż u tych pacjentek, które takowego szczepienia nie przebyły.

Uzyskane przez Duńczyków wyniki wymagają potwierdzenia w szerszych badaniach. Wspominane rezultaty pokazują, że szczepienie przeciwko HPV wcale nie musi stwarzać ryzyka dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Mimo wszystko nadal zalecane jednak jest, aby szczepić się przeciwko temu patogenowi najlepiej jeszcze przed zapoczątkowaniem podejmowania kontaktów płciowych.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze