Zaloguj
Reklama

Dlaczego atak serca powoduje o wiele więcej powikłań u starszych ciężarnych?

Autorzy: Anna Pyka
Serce
Fot. ojoimages
Serce
(0)

Liczba przypadków zawałów serca w czasie ciąży nie jest wysoka. Jednak częstotliwość występowania chorób serca u przyszłych matek znacznie zwiększyła się w ciągu ostatniej dekady.

Reklama

Jak tłumaczą naukowcy, ma to związek z opóźnianiem decyzji dotyczącej poczęcia dziecka. Starsze matki są zazwyczaj mniej aktywne fizycznie, mają wyższy poziom cholesterolu, a także są bardziej narażone na wystąpienie chorób serca i cukrzycy.

Pomimo, że serce w czasie ciąży pracuje wydajniej, wyniki badań pokazały, że zawał serca w czasie ciąży, powoduje wystąpienie większej liczby powikłania niż u kobiet, które nie są ciężarne. Odkrycie może pomóc zidentyfikować i lepiej zrozumieć mechanizmy związane z wyższym ryzykiem chorób serca w czasie ciąży i może dostarczyć nowych możliwości skuteczniejszego leczenia kobiet z grupy ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych.

Badając ciężarne samice szczurów, naukowcy zauważyli, iż serca zwierząt ciężarnych nie odzyskiwały dawnej funcjonalności. Tylko 10 % czynności serca zostało przywróconych, natomiast w grupie samic, które nie były w ciąży, przywróconych zostało 80%.

Wyniki pokazują, że serce w późnej ciąży może być szczególnie narażone na szkody spowodowane przez atak serca.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Basic Research in Cardiology, 2012 DOI: 10.1007/s00395-012-0271-7

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze