Zaloguj
Reklama

Nadmiar kwasu foliowego a alergia u dzieci

Kobieta we wczesnej ciąży
Fot. Panthermedia
Kobieta we wczesnej ciąży
(0)

Zażywanie kwasu foliowego w ciąży kojarzy się nam z obowiązkiem, dzięki któremu mamy poczucie, że zapewniamy bezpieczeństwo naszemu rozwijającemu się dziecku. Ostatnie badania prowadzone w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rzucają nowe światło na suplementację kwasem foliowym.

Reklama

Co do tego, że zażywanie kwasu foliowego w ciąży jest niezbędne, nie ma żadnych wątpliwości. Kwas foliowy wpływa na prawidłowy rozwój cewy nerwowej, co jest ważne dla funkcjonowania całego układu nerwowego. Jak zaznaczają lekarze z ICZMP w Łodzi, problem pojawia się w momencie, gdy ciężarne przyjmują kilka preparatów jednocześnie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Niestety w takim przypadku można zrobić sobie więcej szkody niż pożytku.

Okazuje się, że istnieje zależność między zbyt wysokimi dawkami kwasu foliowego, suplementowanymi w czasie ciąży a alergią, która pojawia się u dzieci. Kwas foliowy w dawce 0,4 mg/dobę zalecany jest kobietom na przynajmniej 12 tygodni przed planowaną ciążą, w jej trakcie oraz w okresie laktacji. Wyższe dawki kwasu foliowego są zalecane w momencie, gdy istnieje ryzyko występowania wad płodu i powikłań w trakcie ciąży. Naukowcy z ICZMP przeprowadzili badania, na podstawie których wywnioskowali, że dzieci cierpiące na alergię to najczęściej potomstwo kobiet, które przyjmowały kwas foliowy w ciąży w dużo wyższych dawkach niż zalecane. Pamiętajmy, aby w czasie ciąży konsultować zażywanie preparatów na receptę i bez recepty z lekarzem. Niekiedy zażycie zbyt dużej ilości suplementów może mieć negatywne skutki dla dziecka!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze