Zaloguj
Reklama

Nietypowe, wczesne objawy ciąży

Badanie w ciąży
Fot. Shutterstock
Badanie w ciąży
(0)

Pewne wczesne objawy ciąży – takie jak zatrzymanie miesiączkowania czy nudności i wymioty – są pacjentkom doskonale znane. Mniej już kojarzone ze stanem błogosławionym są zaś inne, nietypowe dolegliwości, które także mogą pojawiać się u przyszłych mam w krótkim czasie po zajściu w ciążę. Jakie więc mogą być nietypowe objawy wczesnej ciąży – w jakich sytuacjach warto wykonać test ciążowy?

Reklama

Tak jak najczęściej pierwszymi przejawami ciąży są nudności, wymioty i inne powszechnie kojarzone ze stanem błogosławionym dolegliwości, tak u niektórych pacjentek pojawiają się dość nietypowe wczesne objawy ciąży. Wynikają one z gwałtownych zmian poziomów hormonów w organizmie przyszłej mamy i mogą nimi być m.in. krwawienia z nosa – zazwyczaj mają one, szczęśliwie, umiarkowane nasilenie.

Wahania stężeń hormonów odpowiadać mogą też za pojawiające się krótko po zajściu w ciążę wahania nastroju – pacjentki mogą w ciągu jednego nawet dnia mieć od bardzo dobrego do bardzo złego samopoczucia. Wzrastające stężenia estrogenów w kobiecym organizmie powodować mogą dręczące część ciężarnych bóle głowy, u kobiet we wczesnej ciąży dochodzić może również do pojawiania się na ich skórze zmian trądzikowych.

Część pacjentek w krótkim okresie po zajściu w ciążę doświadczać może zawrotów głowy – sprzyjać im może spadek ciśnienia tętniczego krwi, do którego dochodzić może wskutek rozszerzenia światła naczyń krwionośnych w celu zwiększenia dostaw krwi do łożyska. Niektóre kobiety we wczesnej ciąży odczuwają z kolei nietypowe zapachy czy mają uczucie odczuwania nietypowego, zwykle nieprzyjemnego, smaku w ustach.

Warto tutaj podkreślić, że różne dolegliwości owszem – mogą sugerować ciążę – zdecydowanie jednak nie należy zawierzać wyłącznie pojawiającym się objawom i w razie podejrzenia, że pacjentka mogła zajść w ciążę, powinna ona wykonać test ciążowy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze