Zaloguj
Reklama

Powikłania neurologiczne po porodzie ze znieczuleniem zewnątrzoponowym w pozycji z rozstawionymi biodrami.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Powikłania neurologiczne po porodzie ze znieczuleniem zewnątrzoponowym w pozycji z rozstawionymi biodrami.
Fot. Pantherstock
(5)

W pracy opisano przypadek pacjentki, która zgłosiła się z problemem poporodowego deficytu neurologicznego po trwającym 7 godzin porodzie ze znieczuleniem zewnątrzoponowym w pozycji z rozciągniętymi biodrami.

Reklama

W czasie porodu pacjentka nie skarżyła się na jakikolwiek ból czy też uczucie dyskomfortu. U pacjentki podejrzewano uszkodzenie neurologiczne na podstawie opóźnionego odzyskiwania sprawności po wywołanej znieczuleniem zewnątrzoponowym blokadzie ruchowej. Badanie neurologiczne ujawniło nieprawidłowości czuciowe i ruchowe w obrębie lewych udowych i kulszowych struktur nerwowych.

Przeprowadzona w dziewiątym dniu po porodzie elektromiografia nie wykazała nieprawidłowości. Po upływie trzech miesięcy od porodu u pacjentki nadal utrzymywał się lekki ból w neuropatyczny w obszarze kulszowym.

W pracy poddano dyskusji wystąpienie ryzyka uszkodzeń neurologicznych bezpośrednio związanych z pozycją w czasie porodu. Stwierdzono, iż należy unikać stosowania przez dłuższy okres czasu pozycji mogącej przyczynić się do naciągnięcia i nadwyrężenia połączeń nerwowych, zwłaszcza w przypadkach, kiedy znieczulenie zewnątrzoponowe niweluje uczucie bólu i dyskomfortu.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodze

Źródło tekstu:

  • J Gynecol Obstet Biol Reprod (Paris). 2007 Sep;36(5):496-499.

Reklama
(5)
Komentarze