Zaloguj
Reklama

Probiotyki w walce z infekcjami u wcześniaków

Noworodek w inkubatorze
Fot. panthermedia
Noworodek w inkubatorze
(0)

Wcześniaki są narażone na infekcje o wiele bardziej niż dzieci urodzone w terminie, stąd tak ważne jest zapobieganie potencjalnym infekcjom. Fińscy naukowcu opublikowali wyniki badań, w których wskazują, że podawanie probiotyków i prebiotyków pozwala na zmniejszenie ryzyka zachorowania na infekcję oddechową wywołaną przez wirusy.

Reklama

Rolę probiotyków w zmniejszeniu ryzyka zachorowalności wcześniaków przeprowadzono w krajach skandynawskich. Ryzyko wcześniejszego porodu dotyka wielu ciężarnych, stąd niezwykle istotne jest objęcie opieką zarówno Mamy, jak i Malucha, u którego nie w pełni wykształcony układ immunologiczny nie jest w stanie stuprocentowo bronić się przed patogenami, z którymi styka się codziennie. 

Badania, jakie prowadzono w Finlandii, obejmowały blisko 100 dzieci urodzonych pomiędzy 32. a 36. tygodniem ciąży. Dzieci podzielono na 3 grupy – pierwsza otrzymywała prebiotyki, druga probiotyki, zaś trzecia placebo. Wyniki badań wykazały, że u dzieci, które otrzymywały probiotyki i prebiotyki, odnotowano mniejszą liczbę zachorowań na infekcje wirusowe niż w grupie dzieci, która nie otrzymywała żadnego z tych preparatów. Dzieci, które otrzymywały prebiotyki, chorowały o wiele rzadziej – żadne z dzieci, które otrzymywały prebiotyki, nie zachorowało więcej niż 3 razy. Naukowcy wskazują, że wczesne podawanie probiotyków i prebiotyków może skutecznie zapobiegać infekcjom wirusowym górnych dróg oddechowych wywoływanych przez rynowirusy. Na rynku dostępny jest szereg produktów zawierających w swoim składzie probiotyki i prebiotyki, które zalecane są już od pierwszych dni życia. W celu dobrania odpowiedniego produktu z najbardziej optymalnym szczepem bakterii probiotycznych lub prebiotycznych najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze