Zaloguj
Reklama

Przemoc ze strony mężczyzn jest związana z poważnym zagrożeniem zdrowia kobiet ciężarnych i noworodków.

Przemoc ze strony mężczyzn jest związana z poważnym zagrożeniem zdrowia kobiet ciężarnych i noworodków.
Fot. Pantherstock
(5)

Czerwiec 2006- naukowcy z Harvard School of Public Health (HSPH) przeprowadzili pierwszą tego typu pracę dotyczącą przemocy parterów i wpływem takiego zachowania na zdrowie kobiety w okresie ciąży oraz na stan zdrowia noworodka.

Reklama

Autorzy pracy wykazali, iż przemoc ze strony mężczyzn zarówno rok przed ciążą jak i w okresie ciąży podwyższa ryzyko wystąpienie poważnych powikłań zdrowotnych w okresie ciąży. Takie nadużycia mogą również przyczynić się do podwyższenia ryzyka przedwczesnego porodu. Praca ukazała się w czerwcowym wydaniu the American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Już wcześniej przeprowadzane badania potwierdziły, iż przemoc ze strony partnera dotyczy, co czwartej kobiety w USA oraz iż z tym problemem powiązane są liczne powikłania zdrowotne. Przedstawiana praca jest pierwszą ukazującą szczegółowo, iż przemoc fizyczna mężów czy też partnerów wpływa na zdrowie kobiety w okresie ciąży, na prawdopodobieństwo donoszenia ciąży oraz zdrowie noworodka. Kobiety, które doświadczały przemocy w okresie roku przed ciąża jak również podczas ciąży wykazywały 40 % do 60% wzrost przypadków wysokiego ciśnienia krwi, krwawień pochwowych, ostrych nudności, infekcji nerek i dróg moczowych oraz potrzeby hospitalizacji w okresie ciąży, w porównaniu do kobiet niedoświadczających przemocy. Kobiety doświadczające przemocy również wykazywały 37% wzrost zagrożenia przedterminowego porodu, a noworodki tych matek miały o 17% częściej niedowagę. Autorzy pracy dokonali analizy danych grupy 118000 kobiet rodzących w okresie od 2000 do 2003.

W pracy przedstawiono listę możliwych mechanizmów mogących wyjaśnić powiązania pomiędzy przemocą a zdrowiem matki i dziecka. „Być może u podstaw leży stres wynikający z przemocy i mający negatywny wpływ na układ endokrynologiczny prowadząc w ten sposób do słabszych wyników ciążowych”- twierdzi prof. Silverman, specjalista w dziedzinie rozwoju i zdrowia człowieka w HSPH- „być może depresja, która jak wiadomo jest skutkiem przemocy i ma negatywny wpływ na rozwój płodu leży u podstaw tych obserwacji. Należy tu również wspomnieć o chorobach przenoszonych drogą płciową, których przypadki są częste w grupie kobiet wykorzystywanych przez ich partnerów, a wiadomo, iż takie choroby wpływają na zdrowie w okresie ciąży jak również na rozwój płodu. Musimy przeprowadzić jeszcze wiele badań, aby zrozumieć główne mechanizmy tych procesów. Lecz niezależnie od mechanizmów wiadomo, iż przemoc ze strony partnera powoduje duże zagrożenie zdrowotne matki i dziecka".

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Harvard School of Public Heath

Reklama
(5)
Komentarze