Zaloguj
Reklama

Regularne ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Fot. medforum
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
(0)

Kobiety, które regularnie ćwiczą w trakcie ciąży, mają mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Zagrożenie zmniejsza się, jeśli zdrowa kobieta będzie uprawiać sport przynajmniej przez 38 minut dziennie.

Reklama

Cukrzyca ciążowa to podwyższony poziom cukru we krwi stwierdzany po raz pierwszy podczas ciąży, który w większości przypadków ustępuje po porodzie. Choroba może prowadzić do wzrostu masy urodzeniowej dziecka, zaburzeń koncentracji lub otyłości.

Jeśli choroba nie jest leczona, w niektórych przypadkach dziecko może umrzeć. Jednak w przypadku wczesnego leczenia ciąża i poród zwykle przebiegają bezproblemowo.

Najnowsze badanie pokazuje, że ryzyko rozwoju choroby zmniejsza się, jeśli zdrowa kobieta w ciąży regularnie ćwiczyła w pierwszym trymestrze ciąży. Obecnie władze USA zalecają przyszłym matkom ćwiczenia fizyczne pięć razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut.

Ćwiczenia w ciąży co najmniej 38 minut dziennie!

Badacze pod kierownictwem Samanthy Ehrlich z University of Tennessee uzyskali dane od 2246 przyszłych matek. 

Badanie pokazało, że ​​jeśli kobiety ćwiczyły nieco więcej niż zalecano w pierwszych miesiącach ciąży, ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej spadało. W szczególności wykazano, że co najmniej 38 minut codziennej umiarkowanej aktywności fizycznej zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby o 2,1 przypadków na sto kobiet. Ryzyko nieprawidłowego poziomu cukru we krwi zmniejszyło się wówczas o 4,8 przypadków na sto kobiet.

Wiemy, że ćwiczenia są bezpieczne i korzystne dla zdrowych kobiet w ciąży. Ponadto nasze wyniki pokazały, że ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej – powiedziała Samantha Ehrlich. Oczywiście przyszłe matki w tym przypadku muszą ćwiczyć trochę więcej niż obecnie jest to zalecane – dodała. 

Zdaniem autorów, obecne zalecenia prawdopodobnie będą wymagały w przyszłości ponownego przemyślenia.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze