Zaloguj
Reklama

Retinoidy – niebezpieczne w ciąży!

Autorzy: mgr farm. Joanna Naczyńska
Wizyty kontrolne w czasie ciąży
Fot. medforum
Wizyty kontrolne w czasie ciąży
(5)

Retinoidy stanowią grupę leków pochodnych witaminy A. Najczęściej stosowane są w leczeniu ciężkiej postaci trądziku, trądziku ropowiczym, guzkowo-torbielowatym lub w leczeniu innych zmian skórnych.

Reklama

Pochodne witaminy A – retinoidy zalicza się do leków o silnym działaniu teratogennym, oznacza to, że mają zdolność wywoływania wad rozwojowych u płodu. Są bezwzględnie przeciwwskazane jeśli pacjentka jest lub podejrzewa, że może być w ciąży. Terapia retinoidami powoduje:

  • zwiększone ryzyko poronień
  • liczne wady w rozwoju płodu, szczególnie narażony na nie jest układ nerwowy, podniebienie, małżowiny uszne i twarzoczaszka, częste są również zaburzenia rozwoju intelektualnego, wady serca i naczyń krwionośnych.


Najczęściej stosuje się w lecznictwie izotretynoinę, która stosowana nawet w małych dawkach i przez krótki czas może powodować u dzieci matek leczonych tym lekiem wady wrodzone. Z tego względu  w trakcie terapii oraz na trzy miesiące po jej zakończeniu należy koniecznie stosować środki antykoncepcyjne.

Przed rozpoczęciem terapii należy u wszystkich kobiet wykonać czuły test ciążowy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Leki w ciąży i laktacji. Przewodnik dla lekarzy i farmacetów”, Friese, Morike, Neumann, Windorfer, MedPharm Polska, 2010, str. 33,37.
    „Leki współczesnej terapii” J.K.Podlewski, A.Chwalibogowska-Podlewska, wydanie XIX, 2009r., str. 428

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze