Zaloguj
Reklama

Ryzyko niepłodności kobiet ulega potrojeniu po przebyciu choroby zapalnej jelit

Ryzyko niepłodności kobiet ulega potrojeniu po przebyciu choroby zapalnej jelit
Fot. ojoimages
(5)

Najnowsze doniesienia naukowców sugerują, iż ryzyko wystąpienia niepłodności ulega potrojeniu u kobiet, które przeszły rozległą operację chirurgiczną z powodu colitis ulcerosa lub choroby Leśniowskiego-Crohna.

Reklama

Autorzy badania opierają swoje wyniki na obszernym przeglądzie literatury oraz dostępnych on-line bazach danych medycznych jak również szczegółowej analizie 8 opublikowanych prac. Niepłodność określono jako brak poczęcia po okresie 12 miesięcy starań.

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy jest chorobą, przy której następuje rozwój owrzodzeń i stanu zapalnego śluzówki jelita grubego, co z kolei powoduje występowanie ostrej biegunki i krwawienia odbytniczego. Choroba ta dotyczy około 1 do 2 % populacji ludzkiej. Czasami w celu złagodzenia uporczywych i bolesnych objawów przeprowadza się chirurgiczne wycięcie okrężnicy. Wykonanie zbiornika na treść jelitową z dystalnej części jelita krętego (IPAA) jest standardową procedurą związaną z tą operacją.

Analiza publikacji wykazała, iż ryzyko wystąpienia niepłodności po przejściu terapii zachowawczej wynosiło aż do 15 procent. Natomiast ryzyko to ulegało potrojeniu do 48 % po wykonaniu zabiegu IPAA. Wszystkie pacjentki po IPAA były w grupie ryzyka wystąpienia niepłodności. W oparciu o uprzednio przeprowadzane badania rentgenowskie jajowodów badacze wysunęli hipotezę, iż tak rozległa operacja może przyczyniać się do powstawania blizn lub blokowania prawidłowej czynności jajowodów.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • GUT Online First Gut 2006

Reklama
(5)
Komentarze