Zaloguj
Reklama

Suplementy w ciąży – na co uważać?

Witaminy
Fot. ojoimages
Witaminy
(0)

Ciąża to szczególny czas, kiedy kobieta powinna zwrócić większą uwagę na to, co je i jakich suplementów używa. Czy każdy suplement jest bezpieczny dla ciężarnej? Czego unikać?

Reklama

Suplementy diety

Suplementy diety są produktami, które nie są zaliczane do leków, a jedynie do artykułów,  których zadaniem jest uzupełnienie normalnej, zbilansowanej diety. Suplementy produkowane są w formie kapsułek, drażetek, saszetek z proszkiem do rozpuszczenia. Co ważne, maksymalny poziom zawartości witamin i składników mineralnych musi być bezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Wymagania, jakie musi spełnić suplement diety, określa rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Suplement suplementowi nierówny

Suplementy, które zażywamy, aby polepszyć kondycję skóry, włosów czy paznokci, zawierają składniki, które nie zawsze zalecane są kobietom ciężarnym i karmiącym. Kluczową rolę odgrywa dokładne czytanie ulotki dołączonej do opakowania bądź informacji zawartych na opakowaniu, gdzie znajdują się informacje, czy dany produkt może być zażywany przez kobiety ciężarne. Kobiety w ciąży potrzebują nieco innego zestawu witamin, który będzie wspomagał nie tylko ich organizm, ale również organizm rozwijającego się dziecka. Specjalnie dobrane składniki suplementów dla ciężarnych wzbogacone są w kwas foliowy, kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, kwas DHA, magnez, wapń, potas, żelazo, cynk, witaminy z grupy B, witaminy C, A, E. Zawartość składników w suplementach dla ciężarnych ma się przyczynić do polepszenia kondycji czerwonych krwinek, niedopuszczenia do anemii, a co za tym idzie: utrzymania prawidłowych procesów transportu tlenu w organizmie. Rekomendacje wydane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących wskazują, że zgodnie z zasadami Evidence Based Medicine zalecane jest suplementowanie podczas ciąży kwasem foliowym, jodem i witaminą D3.

Jak więc wybrać odpowiedni produkt? Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na skład produktu:

  • zawartość kwasu foliowego (400 mikrogramów/doba),
  • zawartość kwasów DHA (600-1000 mg/doba),
  • zawartość żelaza (26-27 mg w czasie ciąży),
  • jod (200-500 mikrogramów/doba),
  • witamina D3.

Na co uważać?

Jeśli jesteś w ciąży, nigdy nie zażywaj suplementów, które nie są przeznaczone dla ciężarnych bez uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym! Pamiętaj – niektóre składniki suplementów, które nie są kierowane do ciężarnych, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących
    Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2018 r. poz. 1541)
    Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 lutego 2005 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia. Dz.U. 2005, nr 31, poz. 265.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze