Zaloguj
Reklama

Uszkodzenia mózgu płodu w wyniku stosowania przez kobiety ciężarne marihuany.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Uszkodzenia mózgu płodu w wyniku stosowania przez kobiety ciężarne marihuany.
Fot. medforum
(0)

Jeden z ważnych etapów rozwoju mózgu jest nadzorowany przez endogenne kannabinoidy. Badania prowadzone przez szwedzkich naukowców we współpracy z naukowcami z innych krajów Europy i USA dowodzą, iż te właśnie endogenne molekuły regulują sposób, w jaki dane komórki nerwowe rozpoznają się nawzajem i tworzą połączenia. Naukowcy uważają, iż ich odkrycie pozwoli na znacznie lepsze poznanie mechanizmu uszkadzania przez marihuanę mózgu płodu przez kobiety ciężarne.

Reklama

Tworzenie się połączeń między komórkami nerwowymi w mózgu płodu następuje w względnie krótkim czasie. Dla komórki nerwowej rozpoznanie komórek partnerskich i utworzenie połączenia z nimi stanowi sedno ich przetrwania i udziału w kontrolowaniu funkcji mózgowych. Proces odpowiedzialny za rozpoznawanie się komórek nerwowych jest kontrolowany przez specyficzne sygnały chemiczne, dzięki którym dana komórka dostaje informacje o tym czy ma połączyć się z daną komórką lub też ją zignorować.

Niedawno naukowcy zidentyfikowali endogenne kannabinoidy - cząsteczki naturalnie produkowane przez nasz mózg o działaniu podobnym do tetrahydrokannabinolu (THC) z konopi, które to stwierdzono, iż odgrywają znamienną rolę w procesie rozpoznawania się komórek nerwowych.

Endogenne kannabinoidy działają w taki sam sposób jak THC wykorzystując mechanizm angażujący receptor kannabinoidowy CB1 w celu oddziaływania na komórki nerwowe. Odkrycie kontrolowania przez endogenne kannabinoidy powstawania połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi przekonało naukowców, iż udało im się poznać kluczowy mechanizm, według którego następuje uszkodzenie mózgu płodu u matek palących marihuanę w okresie ciąży.

Wcześniejsze badania dzieci matek palących marihuanę wykazały, iż u dzieci tych częściej występują trwałe deficyty funkcji poznawczych, zaburzenia koncentracji, hiperaktywność i  problemy z adaptacją i przystosowaniem się do otoczenia w porównaniu do dzieci nienarażonych na działanie marihuany, będących w tym samym wieku i żyjących w podobnym środowisku.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Science, May 25, 2007

Reklama
(0)
Komentarze