Zaloguj
Reklama

Wpływ pojedynczej dawki lewonorgestrelu na cykl menstruacyjny.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Wpływ pojedynczej dawki lewonorgestrelu na cykl menstruacyjny.
Fot. Ojoimages
(0)

 Dawka lewonorgestrel (LNG) 1.5 mg podana w przeciągu 72 godzin od przebycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia jest powszechnie stosowaną metodą antykoncepcji w nagłych przypadkach (antykoncepcji awaryjnej). Obecny poziom wiedzy na temat mechanizmów działania tych środków jest niekompletny.

Reklama

Pacjentkom podano 1.5 mg LNG w okresie okołoowulacyjnym w celu zbadania wpływu środka na poziom gonadotropin, estradiolu i progesteronu w osoczu. Grupa badana składała się z 14 kobiet. W grupie A zebrano 8 pacjentek, którym podano LNG 3 dni przed oczekiwaną owulacją, natomiast w grupie B zebrano 6 pacjentek, którym podano LNG dzień przed oczekiwaną owulacją. Kobiety z grupy A wykazywały znaczne opóźnienie dotyczące skoku LH oraz objawów kolejnej menstruacji w porównaniu do wyników obserwacji przed rozpoczęciem terapii. Natomiast pacjentki z grupy B nie wykazywały znamiennych zmian dotyczących parametrów endokrynologicznych, jednakże zaobserwowano znaczące skrócenie średniej długości cyklu w porównaniu do wyników z okresu przed rozpoczęciem terapii (25.1 vs. 20.2 dni).

Podanie 1.5 mg LNG jest metodą antykoncepcji awaryjnej, której działanie polega na opóźnieniu wzrastania LH i oddziaływaniu na owulację.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Contraception. 2007 May;75(5):372-7. Epub 2007 Mar 29.

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze