Zaloguj
Reklama

Wpływ zwiększonego dostępu do doraźnych środków antykoncepcyjnych wśród nastolatków.

Autorzy: Harper CC et al.
Wpływ zwiększonego dostępu do doraźnych środków antykoncepcyjnych wśród nastolatków.
Fot. ojoimages
(0)

Przeprowadzono związaną z wiekiem analizę wcześniej opublikowanych badań dotyczących stosowania i dostępu do środków antykoncepcyjnych wśród młodych nastolatków.

Reklama

W badanej grupie uczestniczyło 964 nastolatków, z których 90 miało poniżej 16 lat. Analizowano ryzyko zachowań seksualnych oraz antykoncepcyjnych w tej grupie wiekowej w okresie 6 miesięcy. W badanej grupie oceniano także ilość ciąż oraz występowanie chorób przenoszonych drogą płciową.

Wśród nastolatków poniżej 16 roku nie zaobserwowano, w porównaniu do innych grup wiekowych, zmian w zachowaniach związanych z większym dostępem do doraźnych środków antykoncepcyjnych. Nastolatki mające większy dostęp do doraźnych środków antykoncepcyjnych nie stały się bardziej narażone na niepożądane efekty swojej aktywności seksualnej. Młode nastolatki, które mają lepszy dostęp do doraźnej antykoncepcji stosują ją częściej,  kiedy jest taka potrzeba, ale nie godzą się na stałą antykoncepcję, ani nie wykazują wzrostu ryzyka zachowań seksualnych.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Obstet-Gynecol. 2005 Sep; 106(3): 483-91

Reklama
(0)
Komentarze