Zaloguj
Reklama

Zakażenie HSV w ciąży

Autorzy: Brown ZA, Gardella C, Wald A, Morrow RA, Corey L.
Zakażenie HSV w ciąży
Fot. ojoimages
(5)

Opryszczka narządów płciowych w ciąży może być przyczyną bólu i dyskomfortu, ale przede wszystkim stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia noworodka.

Reklama
Coraz więcej argumentów przemawia za stosowaniem supresyjnej terapii profilaktycznej acyklowirem u kobiet w ciąży zakażonych wirusem opryszczki (HSV) i prawdopodobnie wkrótce takie postępowanie będzie bezwzględnie zalecane. Ostatnio przeprowadzane badania potwierdziły skuteczność leczenia acyklovirem w dawce 2 x dziennie po 400 mg u kobiet w ciąży zakażonych genitalnym HSV w zapobieganiu zakażeniu noworodka. Bezpieczeństwo stosowania acyklowiru w ciąży jest coraz lepiej potwierdzone badaniami na dużych grupach pacjentek.
 
Ponadto stwierdzono że leczenie nawet bezobjawowych zakażonych kobiet w ciąży jest korzystniejsze ekonomicznie niż zaniechanie leczenia. Wynika to z możliwości uniknięcia cięcia cesarskiego, zalecanego w przypadku wysiewu zmian w terminie porodu, a także z uniknięcia kosztownych procedur terapeutycznych w przypadku zakażenia noworodka.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Obstet Gynecol. 2005 Oct;106(4):845-56..

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze