Zaloguj
Reklama

Znaczenie pomiaru przepływu dopplerowskiego we wczesnym wykrywaniu mięsaka macicy w zaawansowanej ciąży.

Autorzy: Gojnic M et al.
Znaczenie pomiaru przepływu dopplerowskiego we wczesnym wykrywaniu mięsaka macicy w zaawansowanej ciąży.
Fot. Pantherstock
(0)

Autorzy przedstawili wyniki czteroletniego badania dotyczącego znaczenia, czułości i wrażliwości badania mięśniaków metodą dopplerowską w okresie ciąży w odniesieniu do przebiegu i wyników ciąży oraz do późniejszych wyników histopatologicznych.

Reklama

W badanej grupie obserwowano przebieg zaawansowanych ciąż 36 pierwiastek z wykrytymi mięśniakami, które badano metodą dopplerowską. Kiedy wyniki wskaźnika oporu RI wskazywały na możliwość występowania mięsaka macicy, ciążę taką kończono operacyjne.

Badanie oparte na metodzie Dopplera zostało przyjęte jako wiarygodny parametr dla nieinwazyjnej metody wykrywania złośliwych procesów chorobowych. Biorąc pod uwagę wyniki badań położniczych, pozostałe pacjentki przeszły poród pochwowy lub operacyjny, lecz w połogu poddano je kontrolnemu badaniu i wycięciu mięśniaka, ponieważ badania Dopplerowskie nie wykazały żadnych objawów obecności mięsaka.

Po przeprowadzeniu analizy histopatologicznej otrzymano 31 przypadków łagodnego nowotworu, natomiast w czterech przypadkach gdzie zdecydowano się na poród chirurgiczny oraz na histerektomię, otrzymano wyniki stwierdzające obecność zmian złośliwych np. mięsaka. W czterech przypadkach wykonanego natychmiast po cesarskim cięciu zabiegu histerektomii współczynnik oporności (RI) rewaskularyzacji w obrębie mięśniaka mieścił się w zakresie od 0.30 + do – 0,02. Pomiary przepływów w obrębie tętnicy macicznej wynosiły 0,54+/-0,03.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Eur-J-Gynaecol-Oncol. 2005; 26(3): 291-3

Reklama
(0)
Komentarze