Zaloguj
Reklama

Badanie nasienia - czyli dlaczego mężczyźni powinni się badać

Autorzy: Edyta Bańcyr
Mężczyzna w okularach
Fot. panthermedia
Mężczyzna w okularach
(4)

Stres, przyspieszone tempo życia nie sprzyjają płodności. Problem z poczęciem dziecka, dotyka coraz większej liczby par! Dziś poruszamy tematykę badania męskiego nasienia. Nie zapominajmy, że nie tylko stan zdrowia kobiety ma wpływ na zajście w ciążę i jej utrzymanie! Ogromną rolę, odgrywa bowiem nasienie.

Reklama

Sperma, jest płynną wydzieliną, której składowe produkowane są w jądrach, pęcherzykach nasiennych, najądrzach i gruczole krokowym. W czasie ejakulacji, następuje wyrzut spermy przez cewkę moczową. W skład spermy wchodzi szereg składników odżywczych, których zadaniem jest utrzymanie w dobrej formie plemników.

Badanie nasienia przeprowadzają wykwalifikowane ośrodki, zazwyczaj powiązane z Klinikami leczenia niepłodności. Przed oddaniem spermy w klinice, należy zachować 3-7 dniową wstrzemięźliwość seksualną. Otrzymane wyniki badań, pozwalają określić ilość i jakość plemników, zawieszonych w spermie. Obniżona liczba plemników w ejakulacie (<20 mln/mL) może się wiązać z wystąpieniem jednej z form oligozoospermii. Nieprawidłowy ruch plemników może skutkować astenozoospermią. W przypadku, gdy ponad 30% plemników wykazuje nieprawidłową budowę, mężczyzna może cierpieć na tetrazoospermię. W przypadku braku plemników w ejakulacie, mowa o azoospermii, zaś w przypadku uzyskanie objętości spermy <2 mL, mężczyzna może cierpieć na hipospermię.

Dodatkowymi parametrami, które oceniane są w badaniu, są:

  • czas upłynnienia spermy (wg normy WHO <60 min),
  • pH (norma: >7,2),
  • lepkość,
  • aglutynacja,
  • agregacje.

Dodatkowo, ocenia się liczbę plemników wykonujących ruch postępowy, niepostępowy oraz liczbę plemników nie ruchliwych.
W przypadku stwierdzenia oligozoospermii lub azoospermii, lekarz zaleci dodatkowe badania, które będą miały na celu sprecyzowanie przyczyny choroby. Do głównych przyczyn zalicza się niedrożność nasieniowodów, uszkodzenia jąder czy niedoczynność przysadki mózgowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze