Sztuczne zapłodnienie jedyną metodą, aby zajść w ciążę w niedalekiej przyszłości?

Naukowcy ostrzegają, że do 2045 roku większość ludzi będzie potrzebowała sztucznego zapłodnienia, aby zajść w ciążę. Problem ten dotyczyć może bogatych krajów, gdzie bez pomocy lekarza zajście w ciążę może być niemożliwe. Specjaliści ostrzegają, że winę ponosić może kilka grup chemikaliów.
Gdyby spadek liczby plemników utrzymywał się tak szybko, jak w 2017 r., to do 2045 r. przeciętny mężczyzna miałby zero plemników - mówi amerykańska ekspertka ds. płodności Shanna Swan. Trend ten niestety zwalnia. A to oznacza, że większość par będzie wówczas potrzebowała sztucznego zapłodnienia - dodała profesor pracująca w Mount Sinai University w Nowym Jorku.
Według ekspertki główną przyczyną gorszej niepłodności mogą być substancje chemiczne, które zaburzają działanie hormonów w organizmie człowieka. Stwierdziła, że głównym argumentem jest malejąca ilość plemników; w ciągu ostatnich czterdziestu lat ta liczba u mężczyzn spadła o około połowę.
Obawia się jednak, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z głębi problemu lub odmawia przyznania się do tego - uważają oni, że kryzys reprodukcyjny jest bardziej związany ze stylem życia lub odkładaniem rodzicielstwa, a chemikalia nie są głównym źródłem komplikacji.
Według niej niewłaściwe jest, że wiele kobiet decyduje się na sztuczne zapłodnienie, ponieważ ze względu na życie zawodowe i osobiste, nie decydują się na dziecko do trzydziestego piątego roku życia, kiedy ich płodność już gwałtownie spada. Badaczka odkryła również, że młodsze kobiety coraz częściej szukają sztucznego zapłodnienia niż starsze, gdyż mają więcej problemów z płodnością.
Chemia wokół nas
Profesor Swan opisała również konkretne substancje, które mają najgorszy wpływ na płodność. Według niej są to głównie te, które w jakiś sposób zakłócają funkcje ludzkich hormonów płciowych - testosteronu i estrogenu. Substancje te mogą przekonać organizm ludzki, że ma wystarczającą ilość hormonu i nie jest konieczne wytwarzanie go w większej ilości, a wtedy ilość hormonu w organizmie spada.
Głównym źródłem niepokoju powinny być ftalany, chemikalia używane jako plastyfikatory. Tworzywa te znajdują się praktycznie wszędzie - a także przedostają się do ludzkiego ciała. Wiadomo również, że obniżają poziom testosteronu i dlatego mają negatywny wpływ na męską płodność, ponieważ zmniejszają liczbę plemników. Natomiast mniej wiadomo o ich wpływie na zmniejszenie kobiecego libido i początku przedwczesnego dojrzewania, utraty ciąży i przedwczesnych porodów.
Według Swan drugą substancją, która powinna znaleźć się w centrum uwagi, jest bisfenol. Ma on podobny wpływ na organizm jak estrogeny, a więc przede wszystkim obniża zdolności rozrodcze kobiet. Również mężczyźni narażeni są na te substancje - powodują one bowiem zmniejszenie ilości plemników oraz mniejsze libido. Częściej dochodzi u nich również do zaburzeń erekcji.
Wśród innych niebezpiecznych substancji Swan wymienia również szeroko omawiane bromowane środki zmniejszające palność (BFR) oraz niektóre rodzaje pestycydów lub herbicydów - za typowy przykład uważa atrazynę, substancję zakazaną w Unii Europejskiej od 2005 roku, ale nadal szeroko stosowaną w USA i innych państwach.
Rozporządzenie REACH
Unia Europejska w ramach rozporządzenia REACH, przyjętego w celu poprawy ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed zagrożeniami, jakie mogą stwarzać chemikalia stara się ograniczyć liczbę niebezpiecznych substancji, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych nie dzieje się nic pozytywnego w tym zakresie - chemikalia są tam uważane za bezpieczne i dlatego nie są nawet testowane.
Jedynym rozwiązaniem, według Swan, jest znacznie lepsze testowanie i bardziej rygorystyczne zasady - z pewnością nie powinno być tak, że jedną niebezpieczną substancję zastępuje się inną substancją chemiczną, która ma ma również negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3290507-do-roku-2045-bude-vetsina-lidi-potrebovat-k-poceti-umele-oplodneni-varuje-vedkyne
- https://echa.europa.eu/pl/regulations/reach/understanding-reach
Kategorie ICD:
- Niepłodność kobieca
- Niepłodność kobieca innego pochodzenia
- Niepłodność kobieca, nie określona
- Niepłodność męska