Zaloguj
Reklama

Bankowanie krwi pępowinowej – krótki poradnik

Poród, przyjście na świat dziecka
Fot. medforum
Poród, przyjście na świat dziecka
(0)

Każda przyszła mama spotyka się z informacją dotyczącą możliwości bankowania krwi pępowinowej. Jakie są zalety bankowania krwi pępowinowej? A jakie są jej koszty?

Reklama

Co takiego zawiera krew pępowinowa, że jest wyjątkowa?

Krew pępowinowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych, czyli takich, które mogą różnicować się do innych komórek organizmu oraz tzw. komórek mezenchymalnych. Ze względu na wysoką zawartość komórek macierzystych, które mogą służyć w leczeniu wielu chorób, coraz więcej osób decyduje się na bankowanie krwi pępowinowej jako zabezpieczenia na przyszłość.

Bankowanie krwi pępowinowej – co należy wiedzieć?

Bankowanie krwi pępowinowej nie jest bezpłatne. Pierwsze koszty pojawiają się w momencie pobrania krwi i umieszczenia jej w banku. Następnie czekają nas coroczne opłaty za przechowywanie zdeponowanego materiału biologicznego. W zależności od banku, z którego usług korzystamy, możemy zdecydować się na pakiety, np. przechowywanie krwi przez okres 25 lat może wynieść co najmniej 6 tysięcy złotych. Pobieranie krwi pępowinowej może być ratunkiem niekoniecznie dla osoby, od której ją pobrano, czy dla najbliższej rodziny chorego. Przykładowo Amerykańska Akademia Pediatrii wskazuje, że przechowywanie krwi pępowinowej z zamiarem wykorzystania jej w rodzinie jest sensowne w momencie, gdy w rodzinie występują poważne choroby. Krew pępowinowa nie stanowi remedium na wszystkie choroby – wykorzystanie krwi pępowinowej na pewno przynosi wiele dobrego, jednak poziom nauki nie osiągnął jeszcze takiego zaawansowania, aby przy użyciu krwi pępowinowej dało się regenerować uszkodzone narządy, takie jak mózg, serce czy wątroba. Trwają badania kliniczne nad możliwością wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej do regeneracji narządów – jeśli się to powiedzie, czeka nas ogromny przełom w medycynie.

fot. panthermedia

Pobieranie krwi pępowinowej

Krew pępowinowa może być przechowywana bezterminowo dzięki zastosowaniu ciekłego azotu. Pobiera się ją szybko, tuż po porodzie – pobranie jest bezinwazyjne i bezpieczne. Pobieranie krwi pępowinowej nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla noworodka, ani dla matki. Użycie komórek macierzystych z krwi pępowinowej może pomóc w leczeniu wielu chorób, na które może zachorować dziecko lub ktoś z najbliższej rodziny spokrewniony z dzieckiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze