Zaloguj
Reklama

Pieluchy tetrowe: jaki rozmiar wybrać, jak zakładać i prać?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Przewijanie niemowlęcia
Fot. panthermedia
Przewijanie niemowlęcia
(4)

Pieluchy tetrowe przeżywają ostatnio swój renesans. Swoją popularność zawdzięczają w dużej mierze mamom, którym los naszej planety nie jest obojętny. Pieluszki z tetry są bowiem pieluszkami wielorazowego użytku oraz wielu funkcji. Mogą służyć także jako otulacz, kocyk, myjka, podkład do przewijania, a także moskitiera czy nakrycie głowy w słoneczny dzień. Pieluszki tetrowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na rozdarcia.

Reklama

Spis treści:

  1. Pieluchy tetrowe – jak wybrać rozmiar?
  2. Pieluchy tetrowe – jak zakładać?
  3. Pieluchy tetrowe – jak prać?

Duża część niemowląt nie toleruje zwykłych, jednorazowych pampersów. Powodują one często zaczerwienienie skóry, odparzenia oraz wysypkę. Spowodowane jest to brakiem przepuszczalności powietrza (przewiewności) oraz idealnymi warunkami dla rozwoju patogenów ze względu na ciepło i wilgoć. Pieluchy tetrowe są natomiast bardzo łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu higieny z uwagi na bawełnę, którą mają w składzie. Ponadto materiał ten jest odpowiedni do skóry noworodka – przepuszczalny, lekki i nie powoduje podrażnień.

Pieluchy tetrowe – jak wybrać rozmiar?

Pieluchy tetrowe dostępne na rynku występują w kilku rozmiarach. Dla wcześniaków, niemowląt i małych dzieci najlepsze będą pieluchy tetrowe o wymiarach 40 x 40 cm (wcześniaki i drobniejsze noworodki) lub też 50 x 50 cm. Dla nieco większych dzieci oraz „starszych” niemowlaków odpowiednie będą pieluchy o wymiarach 60 x 60 cm lub 70 x 70 cm. Największym rozmiarem dostępnym do zakupu są pieluchy tetrowe o wymiarach 80 x 80 cm. Warto pamiętać, że tetra ma tendencję do kurczenia się przy każdym praniu, dlatego jeśli wydaje nam się, że pielucha jest już za mała, nie należy jej wyrzucać, bowiem może okazać się, że po kilku praniach będzie odpowiednia.

Pieluchy tetrowe, fot. panthermedia

Pieluchy tetrowe – jak zakładać?

Aby w sposób poprawny założyć dziecku pieluchę tetrową, potrzebne będą nam dwa kawałki tetrowej tkaniny. Jeden należy złożyć poprzecznie na kształt trójkąta i ułożyć tak, by wierzchołek skierowany był ku dołowi. Na środku tego trójkąta należy położyć drugą pieluszkę, złożoną w długi prostokąt i na nią położyć niemowlę. Dolny róg trójkąta oraz prostokąt należy przełożyć pomiędzy nóżkami dziecka, a pozostałymi dwoma rogami trójkąta owinąć malucha wokół jego brzuszka. Brzegi materiału należy związać, pamiętając, by nie była związana zbyt ciasno. Pod żadnym pozorem nie należy zapinać pieluszki agrafką ze względu na ryzyko skaleczenia dziecka. Aby uniknąć moczenia śpioszków, niektóre mamy na pieluchę tetrową zakładają ceratę. Jako że przewijanie może okazać się dla niektórych rodziców dość kłopotliwe, na rynku dostępne są specjalne majteczki oraz otulacze pełniące funkcję podtrzymującą pieluchę tetrową. Mają one kształt i formę podtrzymywanej pieluszki, a trzymają ją za pomocą zatrzasków lub rzepów.

Pieluchy tetrowe – jak prać?

Tetra jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Ubrudzoną pieluchę należy od razu wymoczyć oraz przepłukać. Tkaninę tę powinno się prać w temperaturze około 90 stopni Celsjusza, z użyciem zwykłych płatków mydlanych lub bardzo delikatnych proszków do prania dedykowanych specjalnie do wrażliwej skóry dzieci i niemowląt. Ważne jest, by piorąc pieluchy tetrowe, nie płukać ich po praniu w żadnym zmiękczającym płynie do płukania. Po upraniu i wyschnięciu pieluchy tetrowej warto dodatkowo uprasować ją żelazkiem. Choć istnieje ryzyko, że stracą one nieco swojej chłonności, jednak zalecenia lekarskie mówią jasno, by w ciągu dwóch pierwszych miesięcy życia dziecka prasować wszystkie rzeczy, z którymi niemowlę ma kontakt. Od trzeciego miesiąca natomiast tylko te, które mają bezpośredni kontakt z wrażliwą skórą niemowląt.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze