Zaloguj
Reklama

Branie leków na HIV w czasie ciąży

Autorzy: Awa Fijołek
Badanie w ciąży
Fot. medforum
Badanie w ciąży
(0)

Wiele zainfekowanych kobiet planujących lub będących w ciąży z pewnością zadaje sobie pytanie o to, jak leki na HIV wpływają na zdrowie dziecka i czy należy je brać. Decyzja jest kwestią indywidualną, jednak należy mieć na uwadze fakt, że w wielu przypadkach lekarstwa zmniejszają ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko, a także mogą pomóc poprawić lub podtrzymać dobre zdrowie kobiety. 

Reklama

Jeśli pacjentka nie brała dotychczas żadnych leków na HIV i jest w pierwszym trymestrze ciąży, lekarz pomoże zadecydować o tym czy i jakie leki należy zacząć brać. Warto jednak wiedzieć o kilku kwestiach. Przede wszystkim, nudności i wymioty mogą utrudniać rozpoczęcie brania leków, bardzo możliwe także, że mogą mieć wpływ na rozwój dziecka.

Jednocześnie warto mieć świadomość, że HIV najczęściej przenosi się na dziecko „chwilę” przed porodem lub w jego trakcie. Badania pokazują, że leki najlepiej ochraniają dziecko wtedy, gdy przyszła matka zaczyna je brać przed 28. tygodniem ciąży.

Jeśli pacjentka już bierze leki i zorientowała się, że jest w pierwszym trymestrze ciąży, na pewno powinna porozmawiać z lekarzem o dalszym planie leczenia. Pierwszą decyzją powinno być ewentualne odstawienie leków, ale wówczas należy liczyć się z tym, że może zwiększyć się zagęszczenie wirusa, jak również pogorszyć ogólny stan zdrowia, a tym samym wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka. Koniecznie należy rozważyć jakie potencjalne efekty uboczne jakie może przynieść przyjmowanie leków.

fot. pantherstock

Odstawienie lekarstw na HIV bez konsultacji z lekarzem może także prowadzić do lekoodporności na wirusa. Kwestia kontynuacji przyjmowania leków obejmuje także zwiększenie potencjalnej dawki, ale to zależy od czynników takich jak indywidualna ilość CD4, ryzyko progresji zagęszczenia wirusa, stadium ciąży, wagi, efektów ubocznych i innych.

Każda podjęta decyzja powinna być dokładnie przemyślana i szczegółowo przedyskutowana z lekarzem prowadzącym. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze