Zaloguj
Reklama

Co może sygnalizować ból jajników?

Choroby szyjki macicy
Fot. panthermedia
Choroby szyjki macicy
(0)

Ból jajników może, choć nie musi, sygnalizować, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Jakie są przyczyny bólu jajników? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Reklama

Spis treści:

 1. Przyczyny bólu jajników
 2. Co może sygnalizować ból jajników?
 3. Co powinno niepokoić?

Przyczyny bólu jajników 

Jajniki są elementem żeńskiego układu rozrodczego. W trakcie owulacji z jajników, będących rezerwuarem komórek jajowych, uwalniana jest komórka jajowa. Ból jajników to zazwyczaj kłucie lub ucisk, które pojawiają się niespodziewanie. Przyczyny bólu jajników bywają różne, nie zawsze są powodem do niepokoju, jednak powinny wzbudzić naszą czujność i baczniejsze obserwowanie organizmu. Wśród najczęstszych przyczyn bólu jajników wymienia się:

 • Owulację – pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej może wywołać uczucie lekkiego bólu. Zazwyczaj nie ma objawów współtowarzyszących, choć czasami może zdarzyć się lekkie plamienie.
 • Stres – sytuacje nerwowe, stresogenne i napięta atmosfera mogą wpływać na powstawanie uczucia bólu jajników.
 • Nieodpowiednia pozycja seksualna lub zbytnia intensywność w trakcie stosunku – źle dobrana pozycja może przyczynić się do ucisku narządów w tzw. miednicy mniejszej, co potem skutkuje nieprzyjemnym uczuciem bólu.
 • Zespół napięcia przedmiesiączkowego – pojawia się na kilka dni przed miesiączką, jest wynikiem podwyższonego stężenia hormonów.

Co może sygnalizować ból jajników? 

Ból jajników może sygnalizować poważne zaburzenia, jeśli poza uczuciem bólu czy kłucia pojawiają się nudności, wymioty, niepokojąca wydzielina z pochwy czy silny ból podczas stosunku. Wśród chorób, które wywołują ból jajników, można wskazać:

 • Endometriozę – choroba polega na migracji błony śluzowej macicy poza jej jamę. Wśród dodatkowych objawów choroby można wyróżnić promieniujący ból występujący poza jamą macicy, obfite krwawienia miesiączkowe oraz pojawiający się ból w trakcie stosunku.
 • Torbiel jajnika – zmiany w  strukturze jajnika; narośla, które powiększają się, aż w pewnym momencie pękają. Wywołują zaburzenia cyklu miesiączkowego i niejednokrotnie krwawienia śródcykliczne.
 • Zapalenie przydatków – wywołane jest infekcją bakteryjną, która atakuje jajniki i jajowody. Ból pojawia się w podbrzuszu, promieniuje aż do pachwin. U pacjentek pojawia się gorączka, a niejednokrotnie wymioty i biegunka.

Ból jajników, fot. panthermedia

 • Skręt torbieli jajnika – to stan, kiedy zaciskają się naczynia krwionośne i zatrzymany jest dopływ krwi do jajnika. Ból przypomina kolkę, niejednokrotnie towarzyszą mu wymioty i nudności.
 • Zespół policystycznych jajników – będący skutkiem zaburzeń gospodarki hormonalnej.
 • Nowotwór jajnika – często przebiega bezobjawowo. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się silne bóle podbrzusza, niestrawność, zaparcia, wymioty, a w kolejnych fazach rozwoju choroby wodobrzusze.
 • Zakażenia bakteryjne dróg moczowych – wywołują stan zapalny układu moczowego. Pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, którym towarzyszą parcie i pieczenie.
 • Nadżerka na szyjce macicy – może być wywołana urazem lub zapaleniem szyjki macicy. Wielkość nadżerki ocenia lekarz ginekolog w badaniu ginekologicznym. Nadżerkę da się wyleczyć – dostępny jest szereg metod pozwalających na takie skuteczne działania.

Co powinno niepokoić? 

Jeśli towarzyszy Ci chroniczny ból jajników, pojawiają się krwawienia śródcykliczne, to warto wybrać się do ginekologa. Regularne kontrole u lekarza ginekologa pozwolą na szybką diagnozą i nie dopuszczą do rozwoju choroby. Szybkie wykrycie endometriozy, nadżerki czy nowotworów pozwala na podjęcie leczenia. Nie bagatelizuj niepokojących objawów – nieleczone bóle wywołane przez jednostki chorobowe mogą przyczynić się do rozwoju choroby, której skutkiem może być bezpłodność lub problemy z zajściem w ciążę. Pamiętajmy o regularnych wizytach u lekarza ginekologa – każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzić lekarza tej specjalności!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze