Zaloguj
Reklama

Co się dzieje z ciałem kobiety i dzieckiem w piątym miesiącu ciąży?

Badanie KTG u kobiet w ciąży
Fot. medforum
Badanie KTG u kobiet w ciąży
(0)

Brzuszek jest coraz wydatniejszy, ruchy dziecka coraz silniejsze. Jesteś już w połowie swoich zmagań z ciążą!

Reklama

Jak wygląda 5-ty miesiąc ciąży?

Piąty miesiąc wita już 400 gramowy Maluszek, który mierzy już blisko 30 cm. 

Na skórze główki pojawiają się pierwsze włoski. Widoczne są nosek, uszka, usta. Pojawiają się brwi i rzęsy.  Wiele Mam opowiada, że ok. piątego miesiąca ciąży były w stanie rozróżnić fazy dnia u dziecka- kiedy dziecko śpi, kiedy „bawi się”, kopiąc Mamę. Kiedy ruchy dziecka są najintensywniejsze? Uważa się, że wtedy gdy to Mama próbuje odpocząć. 

Co rozwija się u dziecka w 5-tym miesiącu ciąży?

Bezruch matki często wywołuje wzmożone ruchy dziecka.  Dziecko staje się ciekawskie, na USG często widać jak dotyka rączkami swoich stópek, pępowiny czy ścian macicy.  Powoli zaczynają pracować gruczoły łojowe dziecka, które odpowiadają za wytwrzanie mazi płodowej, zabezpieczającej skórę przed zbytnim nasiąkaniem wodami płodowymi. Układ wydalniczy dziecka zaczyna pracować coraz intensywniej. Nerki potrafią już produkować mocz. Dziecko rozpoznaje dźwięki, rozróżnia smaki. Np. potrafi rozpoznać smak wód płodowych.

Kobiece dolegliwości w 5-tym miesiącu ciąży

Brzuch przyszłej Mamy przybiera coraz większe rozmiary. Ciąża jest już widoczna. Częste dolegliwości piątego miesiąca to wzdęcia, uczucie napuchnięcia,niestrawność- wynika to z rozrostu macicy i jej nacisku na jelita.

Pojawiają się uczucie bólu krzyża, przemęczenia, puchnięcia łydek.  Skóra na brzuchu jest silnie napięta. Na brzuchu może uwydatnić się biała kresa, związana z intensywnym wydzielaniem melaniny.

Często pojawiają się tzw. Skurcze Braxtona-Hicksa zwane skurczami przepowiadającymi. Są to skurcze o umiarkowanej sile,  które mają za zadanie przygotować macicę do właściwej akcji porodowej.

fot. panthermedia

 

Skurcze te nie maja charakteru rozpierającego, nie stają się z chwili na  chwilę dłuższe i częstsze.  W przypadku pojawienia się takich objawów jak plamienie połączone z biegunką  zaleca się kontakt z lekarzem.  

 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • W oczekiwaniu na ciążę. Wspaniały poradnik dla wszystkich, którzy pragną zostać rodzicami, Heidi Murkoff, Sharon Mazel Rebis
    Tylko Dla Mam Poradnik O Ciąży Anna Jankowska

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze