Zaloguj
Reklama

Cykl miesiączkowy – z jakich faz się składa?

Autorzy: mgr Anna Piotrowska
Kobieta z dolegliwościami bólowymi w czasie mięsiączki, termofor
Fot. Shutterstock
Kobieta z dolegliwościami bólowymi w czasie mięsiączki, termofor
(4)

Cykl miesiączkowy to cykliczne zmiany w obrębie jajnika i błony śluzowatej macicy. Rezultatem tych zmian jest co miesięczne krwawienie zwane menstruacją.

Reklama

Spis treści:

 1. Cykl miesiączkowy – miesiączka
 2. Cykl miesiączkowy – zaburzenia
 3. Fazy cyklu miesiączkowego
 4. Faza folikularna – objawy
 5. Owulacja – kiedy?
 6. Faza lutealna – ile trwa?
 7. Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy – miesiączka

Pojawia się u kobiet między 9 a 16 rokiem życia. Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni jednak te cykle miesiączkowe, które wynoszą od 23 do 35 nie odbiegają od normy. Organizm dojrzałej kobiety w każdym cyklu miesięcznym stwarza warunki do poczęcia i rozwoju dziecka.

Długość cyklu miesięcznego (miesiączki) oblicza się od pierwszego dnia jednej miesiączki do dnia poprzedzającego wystąpienie następnej. U każdej kobiety długość cyklu się zmienia. Wahania długości mogą wynieść kilka dni.

Cyklu miesiączkowy – zaburzenia

Wśród przyczyn zmiany długości cyklu miesiączkowego wyróżnia się:

 • poród,
 • poronienie,
 • chorobę,
 • przyjmowanie leków,
 • podróż,
 • zmianę klimatu,
 • traumatyczne przeżycia.

Gdy cykl się przedłuży, również okres płodności wystąpi w innym dniu niż zwykle.

Fazy cyklu miesiączkowego

W cyklu miesiączkowym wyróżnia się 3 fazy:

 • folikularną,
 • owulacyjną,
 • lutealną.

Cykl miesiączkowy – z jakich faz się składa? fot. panthermedia

Faza folikularna – objawy

W tej fazie pod wpływem hormonów w jajniku wzrasta pęcherzyk zawierający komórkę jajową, który wydziela estrogeny. Faza ta trwa około 13 dni. Na początku można zauważyć suchość w przedsionku pochwy a pod jej koniec szyjka macicy staje się miękka, z ujścia kanału szyjki „wylewa” się do pochwy śluz. Ten śluz pozwala na przejście plemników z pochwy do jamy macicy. Po około 12-24 godzin jajeczko niezapłodnione obumiera.

Owulacja – kiedy?

Owulacja czyli jajeczkowanie, pęcherzyk pęka uwalniając komórkę jajową do jajowodu. Jajeczkowanie występuje tylko raz w cyklu miesięcznym. W tej fazie może dojść do zapłodnienia komórki. Zwykle w okresie płodności kobiety czują się bardzo dobrze, są ożywione i wydajniej pracują. Niekiedy również mogą odczuwać zmęczenie. Wiele kobiet odczuwa w podbrzuszu ból owulacyjny, który łączy się z bólami krzyża, wzdęciami oraz nudnościami. Można zaobserwować częstsze oddawanie moczu, biegunkę, wypryski na skórze, ból głowy, nadmierną pobudliwość, zwiększony apetyt. Nie wszystkie powyższe objawy występują równocześnie. Każda kobieta ma inny „zespół objawów jajeczkowania”.

Faza lutealna – ile trwa?

Faza lutealna, w tej fazie, gdy nie doszło do zapłodnenia pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte, które stopniowo zanika przez obniżony poziom hormonu luteizującego. Może pojawić się bolesny obrzęk piersi. Następuje spadek progesteronu, wywołującego menstruacje. Krwawienie zwykle trwa od 3 do 6 dni.

Cykl miesiączkowy

Cykl menstruacyjny cechuje okres płodności i niepłodności kobiety. Początek i długość płodności zależy od dnia występowania jajeczkowania. Płodność można wyznaczać za pomocą mierzenia temperatury w pochwie lub obserwując śluz z pochwy.

Pierwsze dni po krwawieniu to okres niepłodności przedowulacyjnej. W środkowej części cyklu przypadają dni płodne a ich ilość uzależniona jest od jego długości. Po owulacji występują dni bezwzględnej niepłodności aż do kolejnej miesiączki.

Koniec okresu płodności u kobiety zwany jest menopauzą.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Kramarek T., Rozpoznawanie okresowej płodności małżeństwa. Metoda objawowo- termiczna. Poznań: wyd. Fundacja “Głos dla Życia” 2011, 6-20.
  Pawełczyk L., Banaszewska B., Okres menstruacyjny. W: Ginekologia i Położnictwo. Repetytorium. Red.: prof. dr hab. n. med. G.H. Bręborowicz. Warszawa: PZWL 2010, 297-301.

Reklama
(4)
Komentarze