Zaloguj
Reklama

Czy koronawirus stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Czy koronawirus stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży?
Fot. panthermedia
(5)

Rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus budzi coraz więcej obaw. Czy COVID-19 jest niebezpieczny dla ciężarnych? W artykule odpowiadamy na to ważne pytanie.

Reklama

Mimo ogólnie dostępnych informacji, czym jest koronawirus, jak zachować się, podejrzewając go u siebie, czy też komunikatów mówiących o tym, jak należy postępować, by zminimalizować ryzyko zakażenia – wciąż mamy wiele pytań. Jednym z nich jest to dotyczące kobiet w ciąży – tego, czy są bardziej podatne na zachorowanie na COVID-19.   

Na dzisiaj nie ma danych dotyczących większej podatności kobiet w ciąży na zachorowanie na COVID-19. Jak publikuje gazeta „The New York Times”, badania w tym temacie są niepełne i dotyczą jedynie ciąży w późniejszym jej etapie.  

Ważne! Wciąż nie wiadomo, jak wygląda sytuacja na wczesnych etapach ciąży.

Koronawius u ciężarnych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoim raporcie wykazała, że analizie przebiegu COVID-19 została poddana grupa 147 kobiet w ciąży. U 8% z nich choroba miała ciężki przebieg, u 1% był on krytyczny.

Specjaliści są ostrożni w swoich wywodach, podkreślają, że za wcześnie jest, by móc poznać ewentualne konsekwencje koronawirusa, jakie ten niesie za sobą w przypadku matek i ich nowonarodzonych dzieci. Do tej pory noworodki urodzone przez kobiety zakażone COVID-19 były wolne od wirusa. Tak pokazują badania, jakie zostały przeprowadzone na 9 kobietach i ich nowo narodzonych dzieciach, a które opublikował na swoich łamach medyczny periodyk „The Lancet”.

Ciąża jako taka nie ma wpływu na wystąpienie objawów COVID-19, jednakże kobiety w ciąży częściej zmagają się z dodatkowymi problemami, do których należy m.in. dłuższy okres hospitalizacji i częstsza konieczność zastosowania wentylacji mechanicznej.

COVID-19 jest schorzeniem płuc, które utrudnia oddychanie. Pacjentki w trakcie ciąży często narzekają na symptomy związane z dusznością bądź utrudnionym oddychaniem.

Ważne! Leczenie ciężarnej zainfekowanej koronawirusem nie różni się leczeniem kobiety niebędącej w ciąży. Różnica polega jedynie na tym, że monitorowany jest płód.  

Koronawirus i poród

Jak dotąd nie ma dowodów na to, że zakażona COVID-19 ciężarna może zarazić dziecko w czasie ciąży. Po porodzie noworodek może zostać zakażony przez matkę bądź inne osoby, które są zainfekowane. Należy pamiętać, że koronawirus rozprzestrzenia się przede wszystkim poprzez:

  • bliski kontakt z zarażoną osobą,
  • kontakt z jej wydzielinami z nosa oraz ust (także z kropelkami śliny uwalnianej z ust podczas mówienia, wydychania powietrza, kaszlu i kichania).

fot. panthermedia

Centers for Disease Control and Prevention (agencja rządowa Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej) zaleca kobietom ciężarnym, u których wykryto zakażenie koronawirusem i urodziły dziecko, by zostały oddzielone od noworodków, dopóki nie zostanie potwierdzone, że już nie zarażają.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze