Zaloguj
Reklama

Czym jest konflikt serologiczny?

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: Janicki K., Domowy Poradnik Medyczny, PZWL 1992, Warszawa.
Wizyta u ginekologa
Fot. ojoimages
Wizyta u ginekologa
(3)

Niezgodność serologiczna to wystąpienie w czerwonych lub białych krwinkach płodu cech antygenowych, których brak jest u matki. Problemy jakie wynikają z różnicy między grupami krwi pojawia się niezwykle rzadko.

Reklama

Grupa krwi to rodzaj antygenu. Najważniejsze to A, B, oraz AB jeżeli nie występuje żaden z nich mamy grupę 0. Konflikt między grupami krwi jest mniej groźny. Pojawia się gdy matka ma grupę 0 a dziecko dziedziczy grupę A lub B. Większość ludzi posiada również antygen Rh.

W Polsce około 83% posiada ten antygen dodatni reszta ujemny. Najczęstszym przykładem konfliktu jest niezgodność antygenów Rh. Dzieje się tak gdy matka posiada antygen Rh+ jej partner Rh- a dziecko dziedziczy antygen po ojcu. Wtedy organizm matki produkuje przeciwciała Rh- powodując uszkodzenia krwinek płodowych doprowadzając do choroby hemolitycznej płodu.
 

fot. ojoimages

 

W następstwach obu przypadków konfliktów może dojść do niedokrwistości, nadmiaru bilirubiny skutkując przedwczesną i nasiloną żółtaczką u noworodka. W obecnych czasach nie dochodzi zazwyczaj do powikłań z powodu konfliktu gdyż kobietom takim podaje się specjalną immunoglobinę anty-D, który neutralizuje komórki zanim wytworzy przeciwciała. Podaje się ją w ciągu 72 godzin po porodzie matkom z „Rh-” które urodziły dziecko z „Rh+”.

Podstawą wykrywania konfliktu jest badanie na obecność przeciwciał odpornościowych w surowicy krwi kobiety. Badanie to należy wykonać na początku ciąży i następnie co 2 miesiące. W czasie wystąpienia konfliktu kobieta musi pozostać pod stałą opieką lekarską.

Konieczne jest również regularne wykonywanie USG, pozwalające na pomiar przepływu krwi w tętnicy mózgu dziecka. Wynikłe z konfliktu powikłania można leczyć przed i po narodzinach, polega ono na przetoczeniu dziecku odpowiednio dobranej krwi bezpośrednio do pępowiny.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze