Zaloguj
Reklama

Czynnik szyjkowy niepłodności

Autorzy: Ewa Chodkowska
Badanie kobiet w warunkach szpitalnych
Fot. medforum
Badanie kobiet w warunkach szpitalnych
(4)

Czynnik szyjkowy niepłodności to zmiany w budowie szyjki macicy lub śluzu szyjkowego. Mogą to również być zmiany obu czynników, które powodują wrogość środowiska, przez które przechodzi plemnik.

Reklama

Częstość występowania szacuje się między 5% a 30% wszystkich par niepłodnych. Trudności z niejednoznaczną kwalifikacją do tej grupy niepłodności powodują tak dużą różnicę. Klasyfikacje dokonuje się na podstawie oceny śluzu szyjkowego, testu penetrującego in vitro lub in vivo.

W wielu przypadkach jest różnicowana z niepłodnością niewyjaśnionego pochodzenia.
Śluz szyjkowy to mieszanina wydzielin szyjki i jamy macicy, jajowodów oraz płynu produkowanego przez otrzewną. Dzienna produkcja wynosi do 600mg/dobę, w okresie okołoowulacyjnym i 20-60mg w pozostałych fazach cyklu. Badania wykazują, że w obrębie szyjki podstawowym miejscem formowania się śluzu są błony śluzowe kanału szyjki. Struktura tych kanałów zmienia się wraz z wiekiem kobiety oraz wpływu hormonów steroidowych.

Rolą śluzu szyjkowego jest ochrona w stosunku do wyższych partii narządu rodnego oraz jamy otrzewnowej. Ma również właściwości antybakteryjne. Podstawowym systemem obronnym jest bariera immunologiczna.

W obrębie szyjki zachodzi szereg zjawisk związanych z zapłodnieniem m.in.:

  • magazynowanie plemników,
  • ochrona przed fagocytozą,
  • zaspakajanie potrzeb energetycznych znajdujących się w niej plemników,
  • ochrona plemników przed niszczącym wpływem środowiska pochwy,
  • ułatwienie przenikania plemników do macicy w okresie owulacji,
  • oddzielenie form fizjologicznych i patogenicznych od plemników.

Postępowanie terapeutyczne w przypadku czynnika szyjkowego polega na leczeniu zmian morfologicznych szyjki macicy i wpływaniu na właściwości śluzu szyjkowego.

Do każdej pacjentki w przypadku tego zaburzenia lekarz podchodzi indywidualnie. W raku przedinwazyjnym lub dysplazji szyjki macicy leczenie konserwatywne lub chirurgiczne nie zmienia warunków anatomicznych na tyle, aby zajście w ciąże było niemożliwe. Chirurgiczne leczenie raka szyjki macicy zamyka drogę do rozrodu.

Zapalenie szyjki macicy powinno być leczone w sposób celowy, czyli po badaniu bakteriologicznym i oznaczeniu wrażliwości na antybiotyki. Wśród wielu teorii ubogie występowanie śluzu tłumaczy się przez niski poziom estrogenów a wysoki poziom estrogenów w czasie cyklów bezowulacyjnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze