Zaloguj
Reklama

Dlaczego warto badać nasienie? Poradnik dla mężczyzn

Współżycie z związku
Fot. Shutterstock
Współżycie z związku
(0)

Planujesz z partnerką zacząć starać się o dziecko? Niepokoisz się o to, czy Twoje nasienie jest zdrowe? Badania nasienia uznawane są za podstawę diagnostyki niepłodności u mężczyzn – już dziś pomyśl o tym, żeby zbadać swoje nasienie.

Reklama

Problemy związane z niepłodnością często zaskakują – z pozoru wydaje się, że jesteśmy całkowicie zdrowi, prowadzimy aktywny tryb życia, a niestety z poczęciem dziecka pojawiają się przeszkody. Problemy z płodnością powodują, ze wielu mężczyzn dopiero wtedy zaczyna się interesować stanem swojego nasienia. Należy zaznaczyć, że badanie nasienia jest uznawane przez Światową Organizację Zdrowia za podstawę diagnostyki niepłodności u mężczyzn.

Co analizuje badanie nasienia?

Badanie nasienia ocenia szereg różnych parametrów w ejakulacie. W trakcie badania oceniane są takie parametry, jak objętość i lepkość ejakulatu, czas upłynnienia, pH, wygląd nasienia, ogólna liczba plemników  w nasieniu, liczba plemników w 1 ml ejakulatu i odsetek żywych, poruszających się plemników, aglutynacja plemników oraz stopień jej zaawansowania. Dodatkowo możliwa jest ocena budowy plemników i proporcji pomiędzy zdrowymi, prawidłowo zbudowanymi plemnikami a tymi, u których zobrazowano uszkodzenia strukturalne, takie jak uszkodzenia witki, wstawki czy główki.

Przygotowanie do badania

Przez 3 do 5 dni przed badaniem należy wstrzymać się od spożywania alkoholu oraz należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Uwaga! Alkohol może wywołać zaburzenie spermatogenezy, zaś zbyt krótki czas abstynencji seksualnej może zafałszować wynik badania.

Przebieg badania

W klinikach zajmujących się badaniem nasienia zazwyczaj przygotowany jest specjalny pokój, w którym pacjent może oddać nasienie. Nasienie oddawane jest do sterylnego pojemnika, który następnie przekazywany jest do laboratorium, które będzie analizować ejakulat.

fot. panthermedia

Normy dla ejakulatu

WHO określiło szereg norm, które uznają plemniki za zdrowe i żywotne. Na podstawie norm można stwierdzić, że:

  • prawidłowa objętość ejakulatu to >1,5 ml,
  • całkowita liczba plemników w ejakulacie jest wyższa niż 39 milionów,
  • koncentracja plemników w 1 mililitrze ejakulatu jest wyższa niż 15 milionów,
  • odsetek plemników ruchliwych, wykazujących ruch postępowy i niepostępowy jest większy niż 40%,
  • odsetek plemników o ruchu postępowym jest większy niż 32%,
  • odsetek plemników żywych nie jest niższy niż 58%,
  • pH nie jest niższe niż 7,2,
  • odsetek plemników o całkowitej prawidłowej budowie nie jest niższy niż 4%.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze