Zaloguj
Reklama

Drugi miesiąc ciąży - zobacz co dzieje się z Twoim organizmem

Wymioty
Fot. medforum
Wymioty
(0)

To już pewne- za siedem miesięcy zostaniesz Mamą! Intensywne zmiany jakie zachodzą w Twoim organizmie nie omijają dziecka, które rozwija się w bardzo intensywnym tempie! 

Reklama

Rozwój zarodka

Na początku drugiego miesiąca ciąży, dziecko jest tak naprawdę zlepkiem komórek, którego wielkość nie przekracza 2-3 mm długości. Badania laboratoryjne wskazują, że dziecko wygląda wtedy jak mały rogalik lub ziarenko fasoli.  Mimo to w budowie dziecka można już wyróżnić… główkę! Rozwijająca się główka stanowi największą część jego ciała. 

W szóstym tygodniu ciąży pojawiają się zawiązki kończyn, które z czasem przeistaczają się w ramiona, przedramiona a w końcu w pełni wykształcone kończyny górne i dolne. Szósty tydzień to również moment, kiedy serce dziecka zaczyna bić intensywniej, tak, że je jest wychwytywane w czasie rutynowego badania u ginekologia!

Serce jest w pełni ukształtowane ok. 7 tygodnia, kiedy to można wyróżnić już komory i przedsionki! 

Siódmy i ósmy tydzień ciąży to intensywny rozwój układu nerwowego. Silnie rozwija się mózg i rdzeń kręgowy.  Intensywnie rozwijają się też narządy wewnętrzne- nerki, wątroba, żołądek, jelita i trzustka. Tarczyca i nadnercza zaczynają powoli pracować. Uwaga, u dziecka można wyróżnić… powieki! Pod koniec drugiego miesiąca dziecko mierzy już ok 2 cm!

fot. panthermedia

Dolegliwości przyszłej Mamy

Drugi miesiąc to czas intensywnego rozwoju dziecka, ale również intensywnych zmian w ciele kobiety. Kobiety często narzekają, że czują się  osłabione,  są emocjonalnie rozchwiane, na skutek  intensywnych zmian hormonalnych. Normalne są wahania nastroju - od radości do płaczu.  

Następuje również wiele zmian w Twoim wyglądzie - piersi stają się nabrzmiałe, wokół brodawek pojawiają się zaciemnienia.

Brzuszek staje się zaokrąglony. Ze względu na zmiany zachodzące w macicy, pojawiają się lekkie bóle brzucha, związane z rozciąganiem macicy. 

Uwaga! Jeśli ból się nasili lub pojawi się krwawienie koniecznie zgłoś się do lekarza - nagłe krwawienie może być przyczyną poronienia!

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Annette Nolden, CIĄŻA TYDZIEŃ PO TYGODNIU, wyd.Świat Książki

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze