Zaloguj
Reklama

Higiena intymna kobiety dojrzałej

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Dojrzała kobieta
Fot. shutterstock
Dojrzała kobieta
(3)

Okres menopauzy cechuje się wieloma problemami stref intymnych. W tym okresie kobieta powinna szczególnie dbać o higienę okolic narządów rodnych.

Reklama

Spis treści:

  1. Przekwitanie u pań pojawia się około 50 roku życia
  2. Ph okolic intymnych

Przekwitanie u pań pojawia się około 50 roku życia 

Spadek poziomu hormonów jajnikowych, głównie estrogenów, jest powodem licznych zmian w organizmie kobiety. Do takich zmian zalicza się zmiany atroficzne skóry i błon śluzowych, szczególnie pochwy i sromu.

Błona śluzowa pochwy staje się mniej sprężysta, sucha, a co za tym idzie, mniej odporna na urazy mechaniczne. Zmiany zanikowe sromu i pochwy powodują wiele innych dolegliwości, np. pieczenie, świąd, uczucie suchości, ból w czasie współżycia oraz krwawienia po stosunku płciowym.

Powyższe zmiany są trwałe, jednak można je zminimalizować lekami hormonalnymi. Spadek poziomu hormonów powoduje obniżenie produkcji śluzu, a co za tym idzie, spadek wilgotności pochwy, zanik naturalnej flory bakteryjnej okolic intymnych i wzrost pH pochwy. To sprzyja rozwojowi zakażeń bateriami, które migrują do dróg i pęcherza moczowego powodując ich zapalenie.

Ph okolic intymnych 

Wiele kobiet uważa, że używanie mydła w codziennej toalecie okolic intymnych jest wystarczające. Jednak mydła najczęściej mają pH zasadowe, zaś do higieny potrzeba środków o odczynie kwaśnym, aby nie zaburzyć naturalnej flory bakteryjnej i biologicznych mechanizmów obronnych.

Stany infekcyjne wymagają konsultacji lekarskiej i odpowiedniego leczenia, gdyż zaniedbane mogą powodować wiele niebezpiecznych powikłań. Jako leki wspomagające zaleca się stosowanie środków, które przywracają kwaśne środowisko pochwy i zatrzymują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych oraz preparatów, które zwalczają te drobnoustroje.

Przekwitanie, fot. pantherstock

Właściwa pielęgnacja okolic narządów płciowych kobiet jest niezwykle istotna. Należy pamiętać, że zarówno przesadna higiena, jak i jej zaniedbanie mogą zachwiać naturalne środowisko sromu i pochwy oraz doprowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • mgr farm. Tomasz Mrozowski, "40 plus"

Reklama
(3)
Komentarze