Zaloguj
Reklama

Jak dbać o higienę przed i po seksie?

Relacje w związku
Fot. panthermedia
Relacje w związku
(4)

Niebagatelne znaczenie w profilaktyce zapalenia układu moczowego (ZUM) – szczególnie u kobiet – ma prawidłowa higiena przed i po seksie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinny wyglądać podstawowe zasady utrzymania czystości stref intymnych.

Reklama

Seks może doprowadzić do wystąpienia infekcji układu moczowo-płciowego u kobiet. Prawidłowe nawyki dotyczące higieny stref intymnych pozwolą uniknąć tego nieprzyjemnego schorzenia.

Przed stosunkiem pamiętaj o…

  1. Wzięciu prysznica. W okolicach miejsc intymnych w ciągu dnia kumulują się bakterie, co jest zjawiskiem normalnym. Prysznic przed współżyciem (użycie delikatnych środków do higieny intymnej) pozwoli oczyścić newralgiczny obszar.

Ważne! Higiena przed stosunkiem nie dotyczy tylko stref intymnych. Nie można zapominać także o innych częściach ciała (dłonie i paznokcie) – w trakcie pieszczot poprzedzających sam akt płciowy, jak i podczas zakładania prezerwatywy – można przenieść bakterie.

  1. Dokładnym wyczyszczeniu gadżetów erotycznych. Akcesoria erotyczne (m.in. wibrator, kulki analne) to siedlisko bakterii. Przed ich użyciem, jak i po należy dokładnie je umyć. Istnieją specjalne środki do mycia takich erotycznych zabawek. 
  2. Tym, że prezerwatywa nie chroni przed infekcjami. Stosując prezerwatywy zapachowe, w obszarze intymnym zbierają się związki mogące doprowadzić do alergii oraz podrażnień.

Po stosunku pamiętaj o…

  1. Opróżnieniu pęcherza moczowego. Istotne jest, by zrobić to w ciągu pierwszych 15 minut po odbyciu stosunku płciowego. Każda aktywna seksualnie kobieta powinna pamiętać, że odbyt, ujście cewki moczowej, jak i pochwa umiejscowione są w bliskim sąsiedztwie. Takie anatomiczne położenie sprawia, że występujące na penisie bakterie (w tym także na zabawkach erotycznych) mają łatwy dostęp do układu moczowego (mogą go kolonizować oraz powodować rozwój infekcji).

Ważne! Oddanie moczu po stosunku to najlepszy sposób na pozbycie się szkodliwych drobnoustrojów z okolic intymnych. Mocz ma właściwości antyseptyczne i należy do naturalnych metod oczyszczania cewki moczowej, narażonej na kontakt ze szkodliwymi bakteriami (w tym samym stopniu co wnętrze pochwy).

  1. Umyciu stref intymnych. Wystarczy podmycie się letnią wodą i zastosowanie delikatnego preparatu myjącego o odpowiednim dla wrażliwych miejsc pH.

Ważne! Niewskazana jest irygacja pochwy (przepłukanie wnętrza pochwy przy użyciu wody lub specjalnie do tego przeznaczonych substancji). Zabieg ten jest szkodliwy (może zmienić biocenozę pochwy, zniszczyć bakterie kwasu mlekowego, przyczynić się do rozwoju infekcji intymnych). Irygacja pochwy powinna być stosowana jedynie w konkretnych przypadkach i przy użyciu odpowiednich środków (m.in. preparatów stosowanych w terapiach leczenia stanów grzybicznych).

Oczyszczając strefy intymne, można także skorzystać z chusteczek do higieny intymnej. Nie są one jednak polecane kobietom ze skłonnością do podrażnień intymnych. Chcąc używać chusteczek tego typu, istotne jest, by sprawdzić, czy zostały one nasączone preparatami myjącymi o korzystnym dla zdrowia składzie (m.in. bez parabenów, barwników, sztucznych zapachów).

Ważne! Chusteczki do higieny intymnej powinny zawierać kwas mlekowy oraz delikatne składniki myjące, które mają odczyn dopasowany do potrzeb wrażliwych stref intymnych.  

Podsumowanie

Seks penetracyjny narusza delikatną, a także naturalną równowagę bakterii pochwy. Tak istotna jest dlatego prawidłowa higiena miejsc związanych z obszarem pochwy. Dzięki zachowaniu odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych uchronimy się przed intymnymi infekcjami, w tym przed zapaleniem układu moczowego, mogąc w pełni cieszyć się seksem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ross S.A.: Kobietologia - kompletny przewodnik po życiu intymnym kobiety.Białystok 2018.

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze