Zaloguj
Reklama

Jakie są pierwsze objawy bycia w ciąży? Sprawdź!

Autorzy: Dr Zofia Polska
Wczesna ciąża
Fot. Pantherstock
Wczesna ciąża
(4)

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety od momentu zapłodnienia mogą być przyczyną wielu objawów, dzięki którym kobieta może podejrzewać, że jest w ciąży. Artykuł zawiera opis najczęściej spotykanych symptomów i objawów wczesnej ciąży, które mogą być zauważalne nawet przed terminem spodziewanej miesiączki.

Reklama

Spis treści:

  1. Objawy ciąży – pęcherzyk ciążowy
  2. Objawy ciąży – zmiany hormonalne po zapłodnieniu
  3. Objawy ciąży – zmiana pH pochwy
  4. Objawy ciązy – senność i zmęczenie
  5. Objawy ciąży – rozstępy ciążowe i przebarwienia
  6. Objawy ciąży – podsumowanie

Objawy ciąży – pęcherzyk ciążowy

Jakże często kobiety zastanawiają się nad tym czy nie są w ciąży. Myśl ta staje się szczególnie natarczywa w przypadku, kiedy z niecierpliwością oczekuje ona upragnionego dziecka, a także, jeżeli uważa, że czas na poczęcie nie jest najodpowiedniejszy. Poszukuje ona wówczas najmniejszych symptomów, które mogłyby sugerować istnienie ciąży. Czasami myśli o dziecku są tak uporczywe, że zbyt intensywnie wsłuchuje się ona w swój organizm, podświadomie przypisując ciąży wszelkie pojawiające się objawy mogące odpowiadać objawom ciążowym. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, iż istnieje wiele różnych czynników mogących wywoływać objawy podobne do ciążowych, a nie mających z ciążą nic wspólnego. Bardzo trudno wówczas dokładnie ocenić, jakie mają one podłoże.

Objawy ciąży dzielą się na prawdopodobne oraz pewne. Pewnymi objawami ciąży, które nie dają już jakichkolwiek wątpliwości, że w macicy rozwija się nowe życie, jest obecność pęcherzyka ciążowego oraz zarysu płodu uwidocznione podczas badania ultrasonograficznego. Pewność daje również wysłuchanie tętna płodu czy też ruchy płodu odczuwane przez samą ciężarną. Istnienie ciąży potwierdza także dodatni wynik testu ciążowego wykonanego z moczu lub też obecność gonadotropiny kosmówkowej (hcg) we krwi. Są to jednak badania dodatkowe służące do rozpoznania wczesnej ciąży.

Niestety, wszystkie objawy pojawiające się we wczesnej ciąży są objawami, na podstawie których kobieta może jedynie podejrzewać, że doszło do zapłodnienia oraz implantacji zarodka. Są one wyłącznie wskazówkami, na które należy zwrócić uwagę, nie dając całkowitego rozpoznania. Stąd też nazywane są one objawami prawdopodobnymi. Czasami są one jednak tak subtelne, że niezauważalne lub mylone z dolegliwościami innego pochodzenia. Należą do nich między innymi: zatrzymanie miesiączki, poranne nudności i wymioty, zmiany w piersiach, nadwrażliwość i huśtawka emocjonalna.

Objawy ciąży – zmiany hormonalne po zapłodnieniu

Tuż po zapłodnieniu w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, przede wszystkim hormonalnych, które wpływają w znacznym stopniu na jej samopoczucie. Rozwijające się łożysko produkuje gonadotropinę kosmówkową (hcg), ciałko żółte duże ilości progesteronu, a jajniki estrogeny. Ta burza hormonalna ma na celu wytworzenie odpowiednich warunków niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu, stając się jednocześnie przyczyną wielu uciążliwych dla kobiety dolegliwości. Bywa również tak, iż pomimo ciąży kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Najczęściej, pierwszym objawem nasuwającym przypuszczenia istnienia ciąży jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Istnieje jednak wiele czynników jak np. silny stres, zmiana klimatu, nadmierny wysiłek fizyczny i inne, które w znacznym stopniu wpływają na zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego, co może stać się przyczyną opóźnienia lub zatrzymanie miesiączki. Większość objawów wczesnej ciąży można zauważyć wraz z zatrzymaniem miesiączki. Od tego momentu stają się one bardziej nasilone, a tym samym lepiej zauważalne przez kobietę i kojarzone z ciążą.

Można wyróżnić grupę kobiet, które potrafią wychwycić pierwsze, nawet najsubtelniejsze symptomy sugerujące ciążę, pojawiające się przed spodziewanym terminem miesiączki. Należą do niej najczęściej te kobiety, które na podstawie długotrwałej, dokładnej obserwacji cyklu miesiączkowego znają go tak perfekcyjnie, że potrafią zauważyć nawet najmniejsze zmiany w jego przebiegu.

Już w kilka dni po zapłodnieniu i przebyciu zapłodnionej komórki jajowej z jajowodu do macicy, niektóre kobiety mogą zaobserwować niewielkie plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Jest to wynik zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Nazywane jest ono plamieniem lub krwawieniem implantacyjnym, jednak należy zaznaczyć, iż nie u każdej kobiety ono występuje. Od tego momentu mogą pojawiać się delikatne pobolewania dołem brzucha przypominające te odczuwane tuż przed zbliżającą się miesiączką. Wiele kobiet odczuwa również wyraźne „kłucie” w okolicy jednego z jajników. Najprawdopodobniej jest to wynik nieznacznego powiększenia się w tym czasie ciałka żółtego, które nie zanika tak jak podczas cyklu, w którym do zapłodnienia nie doszło, lecz rozpoczyna intensywną produkcję hormonów (progesteronu i estrogenów) niezbędnych do utrzymania ciąży.

Objawy ciąży – zmiana pH pochwy

Pod wpływem zmian hormonalnych często dochodzi do zmiany ph pochwy na zasadowe oraz do pobudzenia wydzielania gruczołów znajdujących się w pochwie i szyjce macicy. Pojawić się wówczas może większa niż zazwyczaj ilość wydzieliny pochwowej, zawierającej śluz szyjkowy oraz złuszczone komórki nabłonka. Jest ona zazwyczaj bezwonna o zabarwieniu przeźroczystym lub białawym.

Pierwsze objawy ciąży, fot. panthermedia

Od momentu implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy, można odczuć objawy ze strony gruczołów piersiowych. Sutki pod wpływem zmian hormonalnych stają się nieco powiększone, obrzęknięte, bolesne oraz wrażliwe na dotyk. Czasami pojawia się uczucie mrowienia lub bolesne stają się tylko brodawki sutkowe. Tuż pod skórą można także zauważyć poszerzoną sieć naczyń żylnych. Wraz ze wzrostem ciąży objawy te ulegają nasileniu, piersi przygotowują się bowiem do procesu laktacji. Brodawki stają się większe a zabarwienie ich otoczki ciemniejsze.

Objawy ciąży – senność i zmęczenie

Działanie produkowanego przez ciałko żółte progesteronu, którego stężenie w ciąży znacznie wzrasta, powoduje wiele charakterystycznych objawów. Jednym z nich jest nadmierna senność i zmęczenie. Objaw ten jest najlepiej zauważalny na początku ciąży, gdyż stężenie progesteronu jest wówczas największe. Kolejnym objawem wywołanym dużą ilością krążącego w organizmie progesteronu jest częstsze niż zwykle oddawanie moczu. Pod wpływem tego hormonu dochodzi do zwiotczenia mięśniówki pęcherza moczowego, w wyniku czego, konieczność korzystania z toalety pojawia się częściej niż dotychczas. Pod wpływem wzrostu poziomu progesteronu, po owulacji następuje również nieznaczny wzrost podstawowej temperatury ciała o około 0,2-0,5 C. Tuż przed miesiączką temperatura spada, jeżeli jednak utrzymuje się na równym poziomie, można podejrzewać, że doszło do ciąży. Podwyższona temperatura utrzymuje się do około 4 m-ca ciąży.

Bardzo charakterystyczne dla wczesnej ciąży są zmiany powonienia oraz smaku, jak również nadmierny lub osłabiony apetyt, którym często towarzyszą poranne nudności i wymioty. Odczuwają je często kobiety palące papierosy, które mogą zauważyć nagłą niechęć do palenia, jak również silnie drażniące działanie dymu tytoniowego. Może pojawić się także wzmożone wydzielanie śliny oraz niechęć do spożywania niektórych pokarmów i napojów. Często takim napojem jest kawa a pokarmem mięso i przetwory mięsne.

Objawy ciąży – rozstępy ciążowe i przebarwienia

We wczesnej ciąży mogą zacząć pojawiać się zmiany skórne, którymi najczęściej są rozstępy ciążowe lub przebarwienia. Rozstępy są to czerwone lub sinoczerwone linie najczęściej pojawiające się na piersiach, brzuchu oraz na biodrach, pośladkach czy też udach. Są one wynikiem zbyt szybkiego przyrostu masy ciała. Tzw linia biała, czyli linia przebiegająca od pępka do spojenia łonowego pod wpływem zmiany pigmentacji w ciąży staje się bardziej widoczna i przybiera kolor brązowy. Najszybciej objaw ten można zauważyć u brunetek o ciemniej karnacji. Ciemniejsze stają się także otoczki brodawek sutkowych.

Istnieją objawy wczesnej ciąży, które możliwe są do rozpoznania wyłącznie podczas badania ginekologicznego. Należą do nich między innymi rozpulchnienie i powiększenie macicy, zmiana konsystencji szyjki macicy, zasinienie pochwy i przedsionka pochwy.

Bywa również tak, iż pomimo braku ciąży kobieta odczuwa powyższe dolegliwości. Najczęściej wywołane są one czynnikiem psychicznym w sytuacjach ogromnej chęci posiadania potomstwa lub też strachu przed niechcianą ciążą.

Objawy ciąży – podsumowanie

Większość opisanych objawów, szczególnie, jeżeli występują pojedynczo, jest bardzo trudna do odróżnienia ich od objawów innych schorzeń. Tylko dokładna obserwacja cyklu miesiączkowego przy jednoczesnym współżyciu seksualnym bez zabezpieczenia może ułatwić wychwycenie wczesnych objawów ciąży oraz powiązanie ich z jej istnieniem. Jeżeli wraz z objawami mogącymi sugerować ciążę pojawi się zatrzymanie miesiączki lub też bardzo obfite krwawienie należy wykonać test ciążowy oraz zgłosić się do lekarza. Konieczne jest przeprowadzenie badania i stwierdzenie czy dolegliwości związane są z wczesną ciążą czy też z innymi zaburzeniami funkcjonowania organizmu. Tylko wyniki badań diagnostycznych jak np. testy ciążowe połączone z badaniem lekarskim umożliwiają pewne potwierdzenie istnienia ciąży.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze