Kiedy można mówić o niepłodności?

Niepłodność to problem dotyczący 13-15% par w wieku rozrodczym.
Niepłodność
Rozpoznaje się po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia. Za niepłodność po stronie kobiety odpowiada czynnik w 40-50% natomiast męski 30-40%. Problem istniejący po stronie obojgu partnerów to około 20% wszystkich przypadków natomiast w 10-15% nie można ustalić przyczyny.
Żeńskie przyczyny niepłodności to:
- zaburzenia owulacji;
- endometrioza;
- zaburzenia jajowodów;
- problem z szyjką macicy;
- zaburzenia maciczne;
- zaburzenia immunologiczne.
Męskie przyczyny niepłodności to:
- problemy z nasieniem (mała ruchliwość plemników, mała ilośc plemników)
Na płodność najsilniej u kobiety wpływa wiek. Poniżej 30 roku życia problemy z płodnością nie przekraczają 10% natomiast u kobiet po 35 roku życia odnotowuje się 15% przypadków z takimi problemami. W leczeniu uważa się, że im szybciej zdiagnozowany problem i podjęcie leczenia tym większa szansa na uzyskanie potomstwa.
fot. panthermedia
Zwykle pary, które mają problem z powiększeniem rodziny kieruje się do specjalisty po 2 latach starań o dziecko. Istnieją jednak przypadki gdzie leczenie zostaje podjęte wcześniej np. u kobiety powyżej 35 roku życia, z poważnymi zaburzeniami cyklu miesiączkowego, po przebytym zapaleniu miednicy mniejszej, podejrzeniu endometriozy, przy zwiększonym stężeniu hormonu folikulotropowego a w przypadku mężczyzn - przybycie operacji w obrębie męskich narządów rozrodczych, przebycie radio i chemioterapii, odchylenia w spermiogramie.
Istotne znaczenie w diagnostyce ma wywiad. Należy podać precyzyjnie czas trwania niepłodności. Zwraca się tu uwagę na częstość współżycia, które powinno wynosić 2-4 razy tygodniowo.
U kobiet zwraca się uwagę na przebieg cyklu miesiączkowego aktualnie i w przeszłości, towarzyszące mu dolegliwości. Informacje dotyczące chorób narządu rodnego, przebyte choroby, zabiegi. Nie pomija się również wiadomości dotyczące stylu życia, zagrożeń zdrowotnych ze strony zajmowanego stanowiska w pracy, stosowanej diety.
U mężczyzn wywiad skupia się na zaburzeniach w okresie dojrzewania, obecnych i dawnych zabiegów chirurgicznych, występowania jąder niezastąpionych, stanów zapalnych, bolesności jąder, nieprawidłowości w obrębie worka mosznowego. W wywiadzie należy również omówić istniejące problemy natury seksualnej związanej z zaburzeniami erekcji i ejakulacji.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Bączkowski T., Kurzawa R.,
Diagnostyka i leczenie niepłodności w warunkach ambulatoryjnych.
Przewodnik lekarza 2012;1.