Zaloguj
Reklama

Kiedy można mówić o niepłodności?

Autorzy: Anna Piotrowska
Seks
Fot. medforum
Seks
(4)

Niepłodność to problem dotyczący 13-15% par w wieku rozrodczym.

Reklama

Niepłodność

Rozpoznaje się po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia. Za niepłodność po stronie kobiety odpowiada czynnik w 40-50% natomiast męski 30-40%. Problem istniejący po stronie obojgu partnerów to około 20% wszystkich przypadków natomiast w 10-15% nie można ustalić przyczyny.

Żeńskie przyczyny niepłodności to:

 • zaburzenia owulacji;
 • endometrioza;
 • zaburzenia jajowodów;
 • problem z szyjką macicy;
 • zaburzenia maciczne;
 • zaburzenia immunologiczne.

Męskie przyczyny niepłodności to:

 • problemy z nasieniem (mała ruchliwość plemników, mała ilośc plemników)

Na płodność najsilniej u kobiety wpływa wiek. Poniżej 30 roku życia problemy z płodnością nie przekraczają 10% natomiast u kobiet po 35 roku życia odnotowuje się 15% przypadków z takimi problemami. W leczeniu uważa się, że im szybciej zdiagnozowany problem i podjęcie leczenia tym większa szansa na uzyskanie potomstwa.

fot. panthermedia

Zwykle pary, które mają problem z powiększeniem rodziny kieruje się do specjalisty po 2 latach starań o dziecko. Istnieją jednak przypadki gdzie leczenie zostaje podjęte wcześniej np. u kobiety powyżej 35 roku życia, z poważnymi zaburzeniami cyklu miesiączkowego, po przebytym zapaleniu miednicy mniejszej, podejrzeniu endometriozy, przy zwiększonym stężeniu hormonu folikulotropowego a w przypadku mężczyzn - przybycie operacji w obrębie męskich narządów rozrodczych, przebycie radio i chemioterapii, odchylenia w spermiogramie.

Istotne znaczenie w diagnostyce ma wywiad. Należy podać precyzyjnie czas trwania niepłodności. Zwraca się tu uwagę na częstość współżycia, które powinno wynosić 2-4 razy tygodniowo.

U kobiet zwraca się uwagę na przebieg cyklu miesiączkowego aktualnie i w przeszłości, towarzyszące mu dolegliwości. Informacje dotyczące chorób narządu rodnego, przebyte choroby, zabiegi. Nie pomija się również wiadomości dotyczące stylu życia, zagrożeń zdrowotnych ze strony zajmowanego stanowiska w pracy, stosowanej diety.

U mężczyzn wywiad skupia się na zaburzeniach w okresie dojrzewania, obecnych i dawnych zabiegów chirurgicznych, występowania jąder niezastąpionych, stanów zapalnych, bolesności jąder, nieprawidłowości w obrębie worka mosznowego. W wywiadzie należy również omówić istniejące problemy natury seksualnej związanej z zaburzeniami erekcji i ejakulacji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Bączkowski T., Kurzawa R.,
  Diagnostyka i leczenie niepłodności w warunkach ambulatoryjnych.
  Przewodnik lekarza 2012;1.

Reklama
(4)
Komentarze